FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
22-01-06 13:17  [Galeria] Lancaster QN-ia
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Modelik prezentowany przeze mnie to FM 09, wydanie II, samolot w barwach polskiego 300 dywizjonu bombowego.
Dlaczego zacząłem go sklejać? Z przekory. Około 2 lat temu pojawiły sie 2 relacje z bydowy tego samolotu, kończące się ogólną konkluzją, że jest do d....... i nie za bardzo da się go skleić. Postanowiłem to sprawdzić.
A więc po kolei:
Kadłub - zero problemów ze sklejaniem. Części pasują idealnie, jedyny ból (jak i w czałym modelu) to nie pasujące do siebie linie podziału blach i walnięta kolorystyka (różne odcienie, na skrzydłach miejscami odwrotne malowanie- zielony zamieniony z brązowym). Ale na sklejalność nie ma to żadnego wpływu. Od siebie poprawiłem wnętrze, (a właściwie zrobiłem w 80% od nowa), pomalowałem na właściwe kolory, tzn. elementy widoczne z zewnątrz na ciemnoszary, niewidoczne z zewnątrz interior green. Wnętrze komory bombowej wykleiłem żeberkami i pomalowałem od wewnątrz, podobnie jak osłony luków podwozia i komory bombowej, na czarno. W miejscu przyklejenia skrzydeł kadłub od wewnątrz wzmocniłem doklejając od środka tekturę 1mm.
Skrzydła - rzadkie wręgi, ale mi wystarczyły, całe powierzchnie skrzydeł podklejone brystolem. Pasowanie idealne.
Owiewki - tu poleciało ....... Wszystko byłoby OK (owiewka główna wymagała tylko lekkiego pasowania), gdyby nie kopułki strzeleckie. Przez nie model leżał odłogiem pół roku, bo co na niego spojrzałem .......
Km-y zrobione z wykałaczek, lekko podziurkowane.
Stateczniki - bez zarzutu.
Silniki - było sporo do pasowania, ale nic czego nie można przejść.
Śmigła - wymagają przerysowania na rozsądny papier i pomalowania, ale są ok.
Kołpaki - te na zdjęciach są oryginalne z modelu. Tylko pociągnięte superglue i papierem sciernym. Na koniec oczywiście pomalowane.
Bomby jak widać, sporo roboty, pomalowane na kolory bliższe rzeczywistości, dobrze spasowane.
Koła robione ręczne, golenie z wycinanki, troszkę rozbudowane w oparciu o zdjęcia i pomalowane na właściwe kolory.

A więc czas na zdjęcia:














I na koniec Lancaster w wersji transportowej :-))))))



Podsumowując. Model bardzo ciekawy (jedyny dostępny model tej maszyny). Opracowanie może budzić dziś zastrzeżenia co do jakości szaty graficznej i jakości opracowania. Ale jest całkowicie sklejalny. Jednak nie dla niedoświadczonych. Duże części, trudne do kształtowania wymagają sporo precyzji i doświadczenia, aby model skleić poprawnie. Trzeba też dodać coś od siebie, żeby nie mieć pofalowanych skrzydeł, skopanej geometrii itp.

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (10-09-07 08:15)

 
22-01-06 13:25  Re: [zdjęcia] Lancaster QN-ia
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Miód na ma dusze skołataną Systemem Eliminacji Studenta który Jest Aktywny.

--
Fanatyk Kartonu

 
22-01-06 13:41  Re: [zdjęcia] Lancaster QN-ia
Seweryn 

 

Przydałoby się wznowienie w nowej jakości poligraficznej starych gigantów P. Grzelczaka. Modelik klasa.

--
Seweryn

 
22-01-06 13:52  Re: [zdjęcia] Lancaster QN-ia
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Czyli jednak sie dalo :) I popieram Seweryna

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
22-01-06 15:42  Re: [zdjęcia] Lancaster QN-ia
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Piękna rzecz!
Gratuluję z całego serca!
I podoba mi się myśl przewodnia ; udowodnić , że model jest sklejalny , wbrew krakaniu malkontentów.
Gratulacje raz jeszcze!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
22-01-06 15:50  Re: [zdjęcia] Lancaster QN-ia
mores 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Ja również gratuluję!
Zgadza się, model jest jak najbardziej sklejalny. Kleiłem go kiedyś, ale I wydanie na "pancernym" łamiącym się kartonie, i efekt końcowy przez to był nieciekawy.

--
Pozdrawiam

 
22-01-06 17:58  Re: [zdjęcia] Lancaster QN-ia
wojtas.r 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3


 - 5

bravissimos - piękna robota !

--
--
Informacje nie wyszczególnione w profilu: Kronprinz, Masumoto

 
24-01-06 10:19  Re: [zdjęcia] Lancaster QN-ia
Qba 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

No mnie się podoba.

zwłaszcza ta opcja rozłożona.

Brawo !!

--

__________________________________________________________________

Nie mów że nie masz czasu, tylko że masz inne priorytety.

GG 227079

 
24-01-06 12:42  Re: [zdjęcia] Lancaster QN-ia
mors 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Niedawno się zastanawiałem jak tam Twój Lancaster a tu proszę... bardzo mi się podoba Twoje wykonanie zwłaszcza, że moje pierwsze podejscie do tego tematu nie przechodzi przez cenzurę a drugie mnie pokonało chociaż tak naprawdę to był ciężki okres w moim prywatnym życiu więc pewnie nie to mnie pokonało... ale ja nie o tym chciałem :-)
Piszesz, że z kadłubem nie było problemów ale zdaje mi się że końcówka kadłuba, tuż pod wieżyczką, nie pochodzi z wycinanki?
Podobnie z przodu kadłuba, tuż przed owiewką, segment wygląda jakby był rozcinany a o ile pamięc mnie nie myli w oryginale rozcięcia tam nie było?

Pytam żeby ustalić co dla kogo oznacza "zero problemów ze sklejaniem" :-) Bo na moim wciąż niskim poziomie to jednak są właśnie problemy ze sklejaniem :-)

I mam jeszcze jedno pytanie, co prawda ja dwa razy kleiłem z wydania pierwszego i w obydwu przypadkach powierzchnia luku bombowego wychodziła przy pierwszej przymiarce z garbem, tzn. gdzieś po środku 2 wręgi wymagały skrócenia o jakieś 0,5cm, czy w drugim wydaniu też się z tym spotkałeś?

--

 
24-01-06 14:18  Re: [zdjęcia] Lancaster QN-ia
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Bomby w luku wyglądają zaje... czadowo - gazowo. I całokształ też.
Zawsze podziwiam Qniu Twoje wytwory, ale czas trochę rozcieńczyć - czy opony nie są zbyt prostokątne w przekroju? I zbyt błyszczące?

Taka mała uwaga, już nie do wykonania - będę go robił w wersji malowanej. Te białe linie podziałowe są zbyt rażąco widoczne.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024