FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5 
15-03-06 16:04  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Kuba G. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Syzyf

--
Tygrys i Halny

 
16-03-06 11:57  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Cieszę się, że premiera się udała i recenzje są przychylne :D .
Myślę, że filmiki w relacjach będą się pojawiać częściej, choć rozmiar pliku narzuca pewne ograniczenia czasowe (może to i dobrze ;-) ).

W przypadku modeli, które mają możliwość ruchu, film może być dobrym uzupełnieniem relacji. Oczywiście ten dźwig pozostanie tylko w stanie gotowości do ruchu, nie będą te wygibasy robione zbyt często, bo źle się to dla niego skończy (już w trakcie zdjęć doszło do niegroźnej kontuzji).

 
19-03-06 11:38  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Wykonanie wszystkich połączeń kratownic jako ruchome, okazało się nieco pracochłonne. Nie wystarczyło włożyć kawałek drutu, który będzie robił za ośkę. W niektórych przypadkach nie można zrobić jednej osi-sworznia przechodzącego przez otwory po obu stronach kratownicy (np. oś musiałaby przecinać drabinkę). Na zdjęciu poniżej pokazana jest taka para niezależnych, ruchomych sworzni po obu stronach.
Z jednej strony ograniczeniem jest kółeczko a drugi koniec sworznia mocowany jest klejem. Środkowa cześć może więc się obracać :-) .

Niespodziankę sprawiły także długaśne - ponad 20 cm – relingi. Te, które pokazałem wcześniej nie wichrowały się podczas malowania farbką wodną. Zatem te przykleiłem do drabinek przed malowaniem. Niestety po pokryciu farbką zrobiła się piękna sinusoida :( . Po wyschnięciu farbki trochę się wyprostowały, ale idealnie nie jest i trzeba będzie jeszcze to jeszcze wyprostować ręcznie. Następne relingi impregnuję więc Super Glue, co też nie jest metodą idealną, bo ten klej zwiększa kosmatość tektury. Relingi są z kolei zbyt cienkie, aby je szlifować, zatem pozostaje lekkie skrobanie nożykiem.

Tak więc powoli przyklejam resztę relingów, robię osie i wykańczam model :D .

 
19-03-06 17:01  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Ka21k 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Syzyfowa praca :)

--
Karton mnie wyzywa :))) (że go nie mam czasu kleić)
Ka21k GG: 4571542

 
22-03-06 14:52  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Michał 

 

Kapitalny. Tak jak przy relacji WODNIKA, znowu mnie ciągnie do tego okna:) Pozdrawiam,czekam na więcej.

--

 
31-03-06 17:18  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Dziękuję i witam ponownie :D
Dłubię sobie powoli przy modelu, co jakiś czas trzaskam fotkę, więc pokażę kilka.
W mechanizmie zmiany wysięgu dźwigu musiałem zrobić cięgło w kształcie litery T. Do opalonej nad gazem i pomalowanej na czarno szprychy rowerowej przykleiłem Poxipolem kawalek plastikowej rurki i okleiłem to papierem. Szprycha chodzi wewnątrz tulei mechanizmu z lekkim oporem - umożliwia to zmianę wychylenia ramienia ale zarazem wystarczająco unieruchamia całość.


Sporo roboty jest z relingami, które przyklejam Pattexem na styk do pokładu.


Generalnie robię to tak: unieruchamiam reling dwoma kawałkami taśmy klejącej i w 1-3 miejscach nakładam małe kropelki kleju. Po wyschnięciu kleju odklejam taśmę i przyklejam następny słupek. Po wyschnięciu kleju następny itd. To trochę czasochłonny sposób, ale ten reling jest bardzo niesforny :D , nie lubi stać spokojnie w miejscu i czekać na zakroplenie od razu we wszystkich punktach. Dlatego np. ten poniżej przyklejałem na 3 raty .


W niektórych miejscach relingi mają się łączyć jeden z drugim, ale nie zawsze udaje się to zgrać. Np. na zdjęciu poniżej poziome poprzeczki okazały się za krótkie. Musiałem je uchlastać i dorobić inne z cienkiego paseczka tektury.

 
31-03-06 18:13  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Syzyf, koniecznie powinieneś napisać książkę na temat klejenia modeli z kartonu!
Hit murowany!

Być może to przegapiłem więc zapytam. Jakimi farbami malujesz reling (wodna czy olejna)? Oczywiście pytanie moje spowodowało zdjęcie sinusoidalnego relingu.

--
pzdr
Kemot

 
01-04-06 13:25  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Dzięki Kemot za uznanie, ale im więcej kleję tym więcej jestem przez te kartony-brystole zaskakiwany. Jednym słowem wiem, że nic nie wiem a w takim stanie trudno książkę napisać :-).

Wszystko co jest na żółto jest malowane wodną farbką akrylową (dla plastyków). Farbka wodna powoduje co prawda wygiananie się kartonu, ale jest to do opanowania. Z moich obserwacji wynika, że karton wygina się, ale też - po wyschnięciu - powraca do poprzedniego kształtu. To znaczy prawie powraca. Trochę się kurczy i to spowodowało deformację relingu - został przyklejony przed pomalowaniem i nie był zdolny do skompensowania tej zmiany swoich wymiarów. Gdybym zrobił na odrót, było by dobrze.

 
09-04-06 11:41  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Jednymi z ostatnich elementów są 2 haki: główny i pomocniczy. Hak pomocniczy ma dużo mniejszy udźwig i w wycinance składa się z samego „pazurka”. Wg dodatkowych planów, które mam jest on nieco bardziej złożony: ma też kawałek łańcucha i dodatkowy element umożliwiający (chyba) obrót haka w poziomie.


Hak główny składa się z 3 rolek zamkniętych w obudowie. Aby zwiększyć jego ciężar, środkowe części rolek zrobiłem z ołowiu. Szczypcami spłaszczyłem ołowiany ciężarek używany przez wędkarzy i opiłowałem go do odpowiednich rozmiarów. To trochę zwiększyło szerokość bloku i musiałem wymienić poprzeczkę górnej części. Miałem nadzieję, że ten balast pozwoli trochę lepiej naciągnąć „liny”, ale chyba nadal jest za lekki. Dodatkowy gram wagi, to jednak za mało :D .

 
20-04-06 11:42  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

I tak oto nagle i niespodziewanie :D budowa dźwigu dobiegła końca.
Dziękuję wszystkim, którzy zabrali głos w tej relacji, mobilizując mnie do dalszej pracy, jak również pozostałym, których obecność znalazła swoje odbicie w liczniku odwiedzin. Dziękuję Rafałowi Drzymulskiemu, właścicielowi firmy Draf Model, za udostępnienie modelu i możliwość zmierzenia się z laserową wycinanką. Było całkiem przyjemnie.

Kilka uwag końcowych.
Jest to model, który można skleić w kilka dni, choć równie dobrze można nad nim spędzić rok. Ja uplasowałem się pośrodku. Elementy wycięte przez laser nie są idealnie gładkie i tektura wymaga dodatkowej obróbki w celu wygładzenia. Ta obróbka ma właśnie duży wpływ na czas budowy i od niej zależy efekt końcowy. Samo malowanie nie ukryje drobnych postrzępień, nierówności i samej – niezbyt gładkiej – faktury kartonu. Natomiast nie miałem żadnych problemów ze spasowaniem części - wszystko pasuje niemal idealnie.
W instrukcji przydało by się więcej rysunków montażowych, bo czasem trzeba się nagłówkować co z czym skleić. Ale udało się i mam nadzieję, że moja relacja będzie pomocą dla kolejnych budowniczych tego efektownego modelu.

Na koniec zamieszczam trochę ;-) zdjęć zrobionych, pożyczonym na parę godzin, aparatem. Były robione o poranku, w mocno kontrastowych warunkach oświetleniowych, stąd różnice w kolorach.
Teraz będę kończył relację z budowy Wodnika, a więc do zobaczenia na starych śmieciach :-))) .


















Post zmieniony (20-04-06 12:04)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024