FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 
19-02-06 12:49  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

<Kuba> - gazetka zeskanowana, zmniejszona w Photoshopie, trochę podretuszowana i wydrukowana na drukarce atramentowej. Pół godzinki i po sprawie :-).

Skleiłem wszystko w całość i teraz wygląda tak:

Pora na spijanie śmietanki, czyli kratownice wahaka. To chyba najbardziej efektowna część modelu, więc trzeba będzie się trochę przyłożyć. Samo sklejenie nie sprawiło mi problemów, gorzej z malowaniem ponieważ boczne płaszczyzny kartonu okropnie piją farbę. Musiałem także zrezygnować z malowania aerografem, bo większość farby szła w powietrze przelatując przez puste miejsca. Głównie szkoda mi powietrza z puszki a nie farby, bo na biało maluję farbą akrylową z dużej puszki. Tak więc maluję pędzelkiem i trochę to potrwa, bo trzeba kłaść kilka warstw. Na dodatek skończyła mi się żółta farbka i jestem zmuszony czekać na sprowadzenie tego koloru. Czekam już 3 tygodnie i jeśli będzie to trwało dłużej niż kolejne 2, to dobiorę sobie kolor sam.
Kratownice są całkiem sporych rozmiarów – ta dłuższa ma prawie 32 cm długości. Szpachlowanie coś mi ostatnio nie wychodzi, więc miejsca łączeń zamaskowałem dodatkowym kątownikiem o szerokości 2 mm a długości 320 mm :-)) wyciętym z brystolu. Taki kątownik bardzo łatwo można wyciąć korzystając ze sztuczki pokazanej kiedyś przez Roinoka (brystol składa się na pół i odcina zagiętą krawędź uzyskując równiutki kątownik).




Post zmieniony (19-02-06 12:50)

 
26-02-06 10:58  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Zapomniałem ostatnio napisać, że w przypadku kratownic zmieniłem impregnat do tektury. Ponieważ szelak jednak trochę wichruje karton, więc użyłem specyfiku Stilmana (styropian + rozpuszczalnik nitro), który jest neutralny w tym względzie, lecz bardzo agresywny w zapachu (rodzina powiedziała mi "żegnaj" i wywaliła z domu :-) ).

Farbki żółtej nadal nie ma, więc zabrałem się za drobnicę: drabinki, rolki do prowadzenia lin i relingi.
Zrobiłem też tuleję mechanizmu zmiany wypadu (wysięgu dźwigu). Tuleja jest sklejona z kilkunastu kółeczek i była nieco kanciasta zatem okleiłem ją dwoma stożkami i paskami papieru.

Wypróbowałem też malowanie psikawką, czyli rozpylaczem po kosmetykach. Farbka została rozcieńczona wodą i taki przyrząd dość dobrze sprawdza się przy malowaniu podkładem gołej tektury, która mocno pije wilgoć. Tak została pomalowana jedna z kratownic. Ponieważ ten rozpylacz „wali” pokaźnymi ilościami farby wymaga to jeszcze rozprowadzania pędzelkiem, żeby nie zrobiły się zacieki, ale bardzo usprawnia malowanie.

Relingi z kolei malowane były po zamocowaniu ich na starej płycie CD, na której przykleiłem taśmę dwustronnie klejącą (do przyklejania wykładzin podłogowych).

Oglądając niedawno film o produkcji nowego modelu BMW zobaczyłem, że malowanie karoserii podkładem odbywa się poprzez zanurzanie całego nadwozia w wannie wypełnionej farbą. Skoro najlepsi tak robią, więc ja też wypróbowałem ten sposób malowania na drabinkach. Głównie chodziło mi o pomalowanie ich wnętrza. Były one moczone w farbce a następnie odsączane na papierowym ręczniku (3 razy).

 
26-02-06 11:53  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Ciekawe pomysły, super wykonanie, a najbardziej powaliło mnie to "pssss" na zdjeciu :D:D:D

--
PozdrawiamKojak

 
05-03-06 11:56  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Dzięki Kojak :-)
To "psss" było ukłonem w stronę tych, którzy nie lubią czytać i oglądają tylko zdjęcia :-)).

Nie był to tydzień modelarsko wydajny – robię ostatnią kratownicę.

Kupiłem wreszcie żółtą farbkę a tym samym usunięta została ostatnia przeszkoda w kontynuacji budowy. Zmuszony byłem kupić 5 razy większy pojemnik (125 ml za 20 zł), ale mam teraz ogromny nadmiar farbki, więc wróciłem do malowania aero.

 
12-03-06 11:34  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Jednym z ostatnich elementów dźwigu jest tzw. przeciwwaga. Jak sama nazwa wskazuje, ma ona zapewnić stabilność dźwigu podczas wysuwania ramienia (wahaka) - bliżej albo dalej. Balast jest złożony z kilkudziesięciu kółek, z których każde zostało dodatkowo oklejone mniejszym kółeczkiem z brystolu. Ten jakże sprytny zabieg :) ma na celu wyeksponować niewielkie szczeliny pomiędzy tymi kółkami i uplastycznić model.

Pora więc na przymiarkę:

Całość trzyma się na kilku drutach i pozostaje – o dziwo – bardzo stabilna :-)) .
Ponieważ cała konstrukcja jest odwzorowaniem prawdziwego dźwigu, więc przy zmniejszaniu wsięgu ramienia, przeciwwaga także przybliża się do osi dźwigu. także odchyla się do tyłu. To dość nieoczekiwany efekt - model bardzo zyskuje na tej zdolności ruchowej. Chętnie zamieściłbym jakiś filmik pt. „Dźwig w ruchu” (jak to zrobił ostatnio kierownik), ale nie wiem jak (jest jakiś Filmobucket ?).
Czekając na podpowiedź wstawię na razie taką „dynamiczną” fotkę:




Post zmieniony (12-03-06 11:52)

 
12-03-06 12:21  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Spróbuj zrobić animowanego gif-a a jeśli masz już filmik podeślij mi go, wrzucę na mój serwer i podlinkuje tutaj.

--
Fanatyk Kartonu

 
12-03-06 12:27  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Dzięki Krzys - postaram się na dniach nakręcić filmik, ale to trochę potrwa. Sam rozumiesz : budżet, sponsorzy, scenariusz, statyści... :-)))

 
15-03-06 09:23  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Moja pierwsza, 12 sekundowa produkcja filmowa powstała i dzięki uprzejmości Krzysia :-))) można ją pobrać (2,2 MB), klikając na poniższy odnośnik:
http://www.icpnet.pl/~kokoc/Dzwig.mpg

 
15-03-06 10:25  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
wip 

Na Forum:
Galerie - 1
 

No robi wrazenie, szczegolnie podobalo mi sie dobranie odpowiedniego podkladu muzycznego... :-)

--
Na tapecie Star 244

 
15-03-06 13:50  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

I nastała nowa era prezentacji modeli, kiedyś były tylko zdjęcia, a teraz bez produkcji filmowej dobra relacja się nie obędzie ;-)

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024