FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
15-01-06 11:50  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

W modelu przybyła budka maszynowni, którą popsikałem na czerwono - tym razem matową emalią Revell nr 36. Położyłem 3 warstwy farbki, rozcieńczonej terpentyną balsamiczną (1 część farbki - 2 części rozpuszczalnika). Farbki poszło nawet niewiele, bo na te 3 malunki zużyłem 1,5 ml. Tak to wygląda złożone bez kleju.


Ta większa, zaokrąglona część budki to balast i autor każe do środka wsypać śrut ołowiany albo suchy piasek, dlatego w górnej części wyciąłem otwory (będzie tam jeszcze daszek). W tym modelu jest trochę nietypowy sposób łączenia krawędzi, wymagający zeszlifowania ich pod kątem 45 stopni. Nie całkiem ta sztuka mi się udała.


Wnętrze maszynowni będzie co prawda zasłonięte przez okienka, jednak po wstępnych przymiarkach stwierdziłem, że trochę łyso wygląda ten pusty środek i włożyłem do środka kawałek maszynerii. To oczywiście jest jedynie model sylwetkowy nie wiadomo czego :D , bo widać będzie tylko kontury.


Przed rozpoczęciem budowy miałem obawy, że farbka będzie zalewać te szczelinki pozostawione przez laser. W praktyce okazało się, że spokojnie można elementy malować nawet nie wyciągając niepotrzebnych fragmentów. Okazało się, że boczna krawędź tektury tak mocno ciągnie wilgoć, że wsysa całą farbkę. Dlatego można to spokojnie malować w całości. Tym razem – korzystając z uwag Juniora II (farbki modelarskie to pic na wodę :))) ) jako białego podkładu użyłem zwykłej białej półmatowej farby akrylowej do malowania ścian (cięcie kosztów ;-) ).


Zastanawiam się nad kolorem drzwi i okien. Chodzi o to, że jeśli pomaluje się je na ciemny kolor, to nie zostaną wyeksponowane te precyzyjnie wycięte kwadraciki okienek. Jasna farbka pozwala lepiej je dostrzec, ale mam obawy czy dźwig nie będzie zbyt pstrokaty. Dlatego pokolorowałem to sobie na komputerze w różnych barwach i będę się zastanawiał. Ciekaw jestem, co Wy wybralibyście?


Z uwagi na spore wymiary tego modelu zaczynam mieć kłopoty z fotografowaniem. Mój aparat robi zdjęcia ostre z odległości powyżej 90 cm i aby zrobić zbliżenie podkładam przed obiektyw lupę. To z kolei umożliwia mi robienie zbliżeń, natomiast mam nieostry obszar w odległości 20-90 cm. Ale myślę, że to co istotne widać.
Tak przy okazji - Wodnika nie zarzuciłem, bardzo wolno robię galion. Jest gotowy w 70%, ale jeszcze nie wiem, czy to będzie ten końcowy, więc go nie pokazuję :-)

 
15-01-06 12:53  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Enzo 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Jak zwykle świetna robota, okienka wybrałbym te szare (3 w górnym rzędzie licząc od lewej)

Pozdrawiam

--
Panther

 
17-01-06 13:04  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Dzięki Enzo za wsparcie. Moim faworytem też był szary, ale na sąsiednim forum pojawiła się propozycja (z uzasadnieniem), że najlepszy będzie zielony.
Dlatego wystrugałem sobie dodatkowe okienko i pomalowałem je z jednej strony na zielono a z drugiej na szaro (drzwi pomalowane myszką ;-) ). Przyczepiłem je do budki, wziąłem aparat - inny niż Zorka 5 - i zrobiłem kilka zdjęć.

Rzeczywiście ten zielony kolor + czarny dach wygląda całkiem fajnie i
nie jest aż tak ciemny, żeby te cienkie ramki ginęły na tle ciemnego wnętrza. Więc może...

 
19-01-06 03:02  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Świetnie to wygląda ! Te ożebrowania , kratownice robią wrażenie .

PS. Jak dla mnie to szary ...

--

Teoretyk ostatnio...

 
20-01-06 11:10  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Kapitalny model.
Popieram wybór okien.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
22-01-06 17:50  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Dzięki za podpowiedzi :-) - jednak zdecyduję się na zielony kolor z powodów, o których piszę poniżej.

Druga budka to sterownia, w której siedzi operator dźwigu. Jest nieco mniejsza od maszynowni, ale ma więcej krawędzi do szlifowania.
Udało mi się dotrzeć do planów tego dźwigu (2 strony A-3 w opracowaniu W.Nowego). Nie wiem, czy to na ich podstawie ten model był projektowany, ale wszystko zgadza się prawie w 100% - aż byłem zaskoczony. Z drugiej strony jestem trochę zawiedziony, bo myślałem, że na ich podstawie uda mi się coś zmienić a tu nie ma za bardzo co.
Przyjrzałem się dokładnie tej sterowni, a szczególnie okienkom przez które patrzy operator. W modelu są one nieco uproszczone (widać je na zdjęciu tymczasowo przyklejone) – w tych z planów jest lepsze pole widzenia. Wyrżnąłem więc trochę budki :cool: .


Postanowiłem zrobić je od nowa poprzez sklejenie z cienkich paseczków wyciętych z 2 warstw brystolu.
Narysowałem sobie szablony, podłożyłem je pod folię i na tym sklejałem ramki (wikolowate nie przyklejają się do plastiku). Potem skleiłem je razem na dodatkowym „kopytku” zrobionym z tektury owiniętej folią..
Trochę była to żmudna robota ale udało się, choć nie idealnie. Dlatego właśnie pomaluję ramki okienek na zielono, żeby małe niedokładności nie rzucały się tak bardzo w oczy. Jasnoszary kolor uwydatniłby te błędy.

 
30-01-06 19:03  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Temat kratownic nie kojarzy się ostatnio zbyt miło, ale akurat zrobiłem pierwszą i nie mam nic innego do pokazania. Na razie jest wstępnie pomalowana na biało i wymaga jeszcze sporo obróbki papierem ściernym i zapewne szpachlą, bo widać miejsce łączeń i włoskowatość tektury. Złożyłem to wszystko na sucho, żeby było wiadomo, gdzie ta kratownica ma być. Model ma już ok. 25 cm wysokości i lada dzień będzie największym z aktualnie sklejanych.

 
05-02-06 18:32  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Nie zrobiłem za wiele, ale jestem w tej dogodnej sytuacji, że mój dźwig często zmienia kolory i mogę pokazać to samo, ale w innych barwach :) . Tak więc proszę – kratownica tym razem już na żółto.


Zacząłem dziergać też mechanizm obrotu wieży składający się z silnika i przekładni zazębionej z dziurkowaną obręczą (jest pod tym pokładem wzmocnionym solidnym ożebrowaniem). Wersja instrukcji, którą mam zawiera jedynie słowny opis złożenia tego mechanizmu, więc posiliłem się planami. Zamieszczam kawałek skanu planów, bo jeśli ktoś buduje ten model, to mogą mu się te rysunki przydać.
Sam mechanizm jest dobrze odzwierciedlony i jedyna zmiana, to obudowa silnika – kółeczka zamieniłem na 2 stożki sklejone z cienkiego papieru (wydruk z programu Kreski). Widać też początek malowania na zielono.

 
14-02-06 17:25  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

W związku z dużą ilością pytań dotyczących mechanizmu obrotu dźwigu, które ktoś dociekliwy mógłby potencjalnie zadać :-) , postanowiłem zrobić mały schemat blokowy tej przekładni. Oczywiście nie wycinałem zębatek – symbolizują je niebieskie gwiazdki na kołach. Jak widać napęd z silnika przenoszony jest przez przekładnię ślimakową i 4 zębatki na ogromniaste żółte koło zębate zamocowane na portalu. Umożliwia to obracanie dźwigu wokół osi pionowej.


Oszkliłem też obie budki, przykleiłem okna i drzwi. Szybki są przyklejone Pattexem, który trzyma je mechanicznie, bo nie klei się do plastiku. Pełni funkcję uszczelki trzymającej szybkę w ramie.
Przednia część sterowni ma dużą powierzchnię oszklenia i wnętrze wyglądało trochę pusto, więc dodałem kilka elementów z reguły znajdujących się na stanowisku pracy ;-) .


Szukając co by tu jeszcze zmienić, znalazłem odeskowaną rurę w górnej części dźwigu. Ponieważ ta z „wycinanki” była gładka, więc okleiłem ją paseczkami brystolu.

 
14-02-06 18:33  Re: [Relacja]Dźwig portowy wycinany laserowo [Draf Model]
Kuba G. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

8-) Superowe. Kurcze Syzyfie jak wydrukowałeś gazete wyborczą w skali 1:87? :-) Zatrudniasz jakiś mikro-pracowników drukarni?
Naprawdę podziwiam.

--
Tygrys i Halny

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024