FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
27-10-05 13:39  [Technika] Hurtowe wycinanie śrub i nakrętek - opis
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

W przypadku niektórych modeli jest potrzeba wycięcia miniaturowych śrub albo nakrętek, które bardzo podnoszą wygląd modelu. Wycięcie kilkudziesięciu, czy kilkuset śrub to zapewne zadanie dość żmudne. Można kupić gotowce wycięte laserowo, albo spróbować wycinać samemu.
Nie sklejam co prawda modelu, który zawiera nakrętki albo śrubki w 3D, jednak przeszedł mi do głowy pomysł na temat ich wycinania. Z reguły śrubki w wycinankach rozmieszczone są osobno (np. w Ty-2 Angrafu), albo sąsiadująco ze sobą, co ułatwia ich wycinanie (Kraz).

Pomyślałem, że gdyby rozmieścić śrubki w jeszcze inny sposób, to może ułatwiło by to wycinanie większej ich ilości. Idea sprowadza się do rozmieszczenia sześciokątnych kształtów następująco:

Dzięki temu głowy tych śrubek można wycinać od linijki otrzymując kształt zbliżony do oczekiwanego a przede wszystkim powtarzalność konturów.
Co prawda nie wycina się śrub do końca – finalną postacią jest romb. Ma on jednak nacięte „uszy”, które można precyzyjnie usunąć dzięki temu , że są już natrasowane.
Zrobiłem kilka prób starając się wyciąć w miarę szybko półprodukty (romby) w ilości 200-300 sztuk.
Zasadniczym problemem przy wycinaniu jest rozwarstwianie się kartonu, szczególnie przy mniejszych rozmiarach. Można temu zapobiec impregnując karton różnymi specyfikami. Ja próbowałem rozcieńczonym Pattexem, szelakiem, specyfikiem Stillmana (nitro+styropian) oraz naklejałem szablon na arkusz plastiku.
Najlepiej wypadł plastik oraz specyfik nitro+styropian.
Szczegóły na zdjęciach. Niestety mój poziom wycinania nie jest jeszcze najwyższy, ale zamieściłem kilka zdjęć z prób.









Ciekaw jestem, czy ktoś już się spotkał z takim sposobem.
Wszelkie uwagi, propozycje, ulepszenia, słowa krytyki - wskazane :-)



Post zmieniony (27-10-05 13:42)

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [Technika] Hurtowe wycinanie śrub i nakrętek - opis  nowe
Syzyf 10568 27-10-05 13:39
 Re: Hurtowe wycinanie śrub i nakrętek - opis  nowe
BeBe 452 27-10-05 13:47
 Re: Hurtowe wycinanie śrub i nakrętek - opis  nowe
irbar 364 27-10-05 13:59
 Re: Hurtowe wycinanie śrub i nakrętek - opis  nowe
Rajkub 516 27-10-05 14:01
 Re: Hurtowe wycinanie śrub i nakrętek - opis  nowe
irbar 543 27-10-05 14:45
 Re: Hurtowe wycinanie śrub i nakrętek - opis  nowe
Syzyf 413 27-10-05 15:48
 Re: Hurtowe wycinanie śrub i nakrętek - opis  nowe
Kat 553 27-10-05 16:19
 Re: Hurtowe wycinanie śrub i nakrętek - opis  nowe
Syzyf 553 27-10-05 17:07
 Re: Hurtowe wycinanie śrub i nakrętek - opis  nowe
Aston 584 28-10-05 12:39
 Re: Hurtowe wycinanie śrub i nakrętek - opis  nowe
myh 394 28-10-05 15:03

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024