FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
27-10-05 13:39  [Technika] Hurtowe wycinanie śrub i nakrętek - opis
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

W przypadku niektórych modeli jest potrzeba wycięcia miniaturowych śrub albo nakrętek, które bardzo podnoszą wygląd modelu. Wycięcie kilkudziesięciu, czy kilkuset śrub to zapewne zadanie dość żmudne. Można kupić gotowce wycięte laserowo, albo spróbować wycinać samemu.
Nie sklejam co prawda modelu, który zawiera nakrętki albo śrubki w 3D, jednak przeszedł mi do głowy pomysł na temat ich wycinania. Z reguły śrubki w wycinankach rozmieszczone są osobno (np. w Ty-2 Angrafu), albo sąsiadująco ze sobą, co ułatwia ich wycinanie (Kraz).

Pomyślałem, że gdyby rozmieścić śrubki w jeszcze inny sposób, to może ułatwiło by to wycinanie większej ich ilości. Idea sprowadza się do rozmieszczenia sześciokątnych kształtów następująco:

Dzięki temu głowy tych śrubek można wycinać od linijki otrzymując kształt zbliżony do oczekiwanego a przede wszystkim powtarzalność konturów.
Co prawda nie wycina się śrub do końca – finalną postacią jest romb. Ma on jednak nacięte „uszy”, które można precyzyjnie usunąć dzięki temu , że są już natrasowane.
Zrobiłem kilka prób starając się wyciąć w miarę szybko półprodukty (romby) w ilości 200-300 sztuk.
Zasadniczym problemem przy wycinaniu jest rozwarstwianie się kartonu, szczególnie przy mniejszych rozmiarach. Można temu zapobiec impregnując karton różnymi specyfikami. Ja próbowałem rozcieńczonym Pattexem, szelakiem, specyfikiem Stillmana (nitro+styropian) oraz naklejałem szablon na arkusz plastiku.
Najlepiej wypadł plastik oraz specyfik nitro+styropian.
Szczegóły na zdjęciach. Niestety mój poziom wycinania nie jest jeszcze najwyższy, ale zamieściłem kilka zdjęć z prób.









Ciekaw jestem, czy ktoś już się spotkał z takim sposobem.
Wszelkie uwagi, propozycje, ulepszenia, słowa krytyki - wskazane :-)



Post zmieniony (27-10-05 13:42)

 
27-10-05 13:47  Re: Hurtowe wycinanie śrub i nakrętek - opis
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

................co Ty, Syzyf jesteś???? ;-)))))

--
Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
27-10-05 13:59  Re: Hurtowe wycinanie śrub i nakrętek - opis
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

A ja mam inny pomysł (nie sprawdzony w praktyce). Może udałoby się wyprofilować jakąś rurkę (igła od strzykawki, wkład do długopisu itp) na kształt śruby? Wystarczyłoby nabić rurkę na klucz imbusowy i ją naostrzyć. Potem używać jak wycinaka. Tak robiłem w przypadku powtarzalnych otworów prostokątnych. Rurkę rozgrzałem, nabiłem na końcówkę odpowiednio dobranego pilnika uzyskując wymagany wymiar a potem naostrzyłem.

--
Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
27-10-05 14:01  Re: Hurtowe wycinanie śrub i nakrętek - opis
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Jako starający sie robić w modelu wszystko własnoręcznie i maksymalnie z papieru stawiam Ci za ten pomysł duży kufel Wikolu :-)

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
27-10-05 14:45  Re: Hurtowe wycinanie śrub i nakrętek - opis
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

komu?!?!?!?!?!?!?! ;)

--
Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
27-10-05 15:48  Re: Hurtowe wycinanie śrub i nakrętek - opis
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Rajkub - przyjmuję, tylko preferuję z wodą (bez lodu) ;-)

Nawiązując do wątku o podobnej tematyce można by zrobić jeden arkusz z tym szablonem w pdf i gdzieś umieścić do pobrania. Wówczas każdy chętny mógłby sobie sam wydrukować śrubki odpowiedniej wielkości. Mogę taki plik zrobić, jeśli ktoś jest zainteresowany.

 
27-10-05 16:19  Re: Hurtowe wycinanie śrub i nakrętek - opis
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Ale PDF ma jedną zasadzniczą wade: strasznie pogrubia linie i przy nakrętkach poniżej 1mm nic by juz nie było widać oprócz jednolitej czerni.

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
27-10-05 17:07  Re: Hurtowe wycinanie śrub i nakrętek - opis
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Chyba raczej nie, bo tam są rysunki zapisane wektorowo. Jak widać w wątku, do którego link podałem wcześniej wydrukowałem śrubki w różnych wielkościach właśnie z pdf-u.
Grubość linii jest taka sama. Choć głowy nie dam, bo robiłem to "na kolanie".
A jak nie to można zrobić plik w Corelu.

 
28-10-05 12:39  Re: Hurtowe wycinanie śrub i nakrętek - opis
Aston 

 

Mam pewien pomysł, ale dotychczas nie sprawdziłem go w praktyce. Jeśli się sprawdzi - ułatwi wycinanie śrubek metodą Syzyfa:
Arkusz z wydrukowanymi do wycięcia sześciokątami przed nacinaniem naklejamy na karton bądź tekturę posmarowaną specjalnym klejem, który nie wiąże na stałe, lecz tylko "przytrzymuje" (jak karteczki Post-it). Klej taki jest dostępny zarówno w sztyfcie, jak też "w spray-u". Tak przygotowany arkusz nacinamy we wszystkich trzech kierunkach aż do przecięcia wszystkich "śrub" (ale nie przecinając na wylot naszego kartonu "roboczego") po czym gotowe śruby odklejamy. To wszystko!

 
28-10-05 15:03  Re: Hurtowe wycinanie śrub i nakrętek - opis
myh 



Na Forum:
Galerie - 2
 

Kat hmmm szczerze mówiąc nie spotkałem się za takim problemem nigdy, a troszke pdf'ów przewinęło mi się przez ręce, i o ile to był czysty wektorowy rysunek, a nie wstawiona bitmapa to nie sądzę by była przekłamana grubość linii....

--
Mariusz "Ma-rYu-sH" Witkowski
Na warsztacie:
- to co wpadnie w ręce...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024