FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 11Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
22-08-05 09:41  [Relacja] Filigranowy TU-22 M3 BF-C - Hobby Model część 1
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Witam wszystkich ponownie

Przeglądając forum doszedłem, że jest stosunkowo mało relacji z budowy samolotów o tematyce współczesnej, dlatego zachęcony poprzednią relacją i akceptacją z Waszej strony zdecydowałem się Wam przedstawić relację z budowy modelu współczesnego. Mam spore obawy czy zainteresuje Was coś takiego jak TU-22 M3 BACKFIRE-C Hobby Model 1:33

Jest to czteromiejscowy całkowicie metalowy samolot bombowy- nosiciel rakiet dalekiego zasięgu o zmiennej geometrii skrzydeł. Kadłub o konstrukcji półskorupowej składa się z czterech segmentów technologicznych: nosowego, przedniego, środkowego i tylniego. Skrzydła o zmiennej geometrii w czasie lotu składają się z centropłata, dwóch części wewnętrznych, węzłów obrotu i części ruchomych. Kesony skrzydeł są hermetyczne i stanowią integralne zbiorniki paliwa. Usterzenie poziome płytowe, z dwiema symetrycznymi częściami poruszanymi niezależnie siłownikami hydraulicznymi. Usterzenie pionowe składa się z części dolnej zawierającej zbiornik paliwa, i górnej z zespołem anten na szczycie.
Podwozie w układzie trójpodporowym, ze sterowanymi kołami przednimi. Podwozie przednie dwukołowe. :Podwozie główne sześciu kołowe, chowane do wewnętrznych części skrzydeł w kierunku kadłuba.
Zespół napędowy składa się z dwóch turboodrzutowych silników NK-25 o ciągu max z dopaleniem równym 25 ton. Kabina załogi jest hermetyczna, wentylowana przeznaczona dla dowódcy samolotu i drugiego pilota, radiotelegrafisty oraz nawigatora, Dwaj ostatni obsługują również uzbrojenie. Uzbrojenie samolotu składa się z 1-3
pocisków H-22 M przenoszonych w komorze kadłubowej i na dwóch belkach podskrzydłowych. Uzbrojenie bombowe o masie 24 ton może składać się z bomb o wagomiarze 100, 250, 1500 i 3000 kg różnych typów. Tylnia wieżyczka wyposażona jest w działko GSZ-23 z 1200 nabojami.
Długość- 42,46 m
Rozpiętość- 34,28/23,3 m
Rozbieg- 2100 m
Wysokość- 11,05 m
Prędkość max- 2300 km/h


Sam model wydany jest na 21 arkuszach ma ponad 230 części (można dostać oczopląsu tak to jest ponumerowane) zaopatrzony w dwie strony z rysunkami ! tylko dwie :-) Autor w opisie zaznacza, że nie jest to łatwy model i polecany jest dla kogoś kto miał już styczność z tym sportem. Projektowany ręcznie z dosyć grubymi liniami obrysu, przesunięcia koloru praktycznie wszędzie na plus całość na grubym kartonie.
Przy przeglądaniu od razu rzuca się w oczy ogromna ilość sklejek, które nie są w tym samym kolorze jak części pod, które będą podklejane za to minus. Elementy są naprawdę oogggrrroommne w kolorystyce 50% białego oj będzie trzeba się nastawać żeby to wszystko było po zakończeniu czyste. Wszystko jest klejone na jedną wręgę, których jest stosunkowo mała ilość. Druga część kadłuba pudełkowa moim zdaniem nie gwarantuje w poprawnego wykonania modelu przy tak ogromnych elementach (może zapadać się papier) dlatego dodam tam parę swoich umocnień. Kabina bardzo uboga, ale samolocik ma tak małe okienka, że praktycznie nic tam nie będzie widać więc było to zamierzone. Skrzydła ruchome, ale nie równocześnie.
Przystępując do budowy musiałem zaopatrzyć się w spora ilość tektury, ponieważ opracowanie ma masę elementów, które trzeba podkleić. Podczas budowy nie napotkałem na jakieś błędy poza drobną sprawą, która będzie pokazana na zdjęciu, ale jeszcze nie mam pewności czy to błąd 1 mm czy tak ma być zobaczymy jak wytnie się elementy kadłuba. Szkielet po złożeniu a raczej jego 1/3 jest ogromna !!!!! (czegoś takiego jeszcze nie robiłem) i wygląda jak szkielet statku. W domu pytali się czy znów robię coś, co pływa. Podczas budowy szkieletu wymyśliłem również nowy sposób wycinania wręg jest to wycinanie na „świeżym powietrzu” :-) polecam wszystkim, którzy mają takie warunki. Zagrożenia to wszędobylski wiatr i pies, który wszystko wącha :-)



widoczne brakujące 2 mm w podłużnicy

początek moich umocnień, całość będzie miała 130 cm !!!!

Pozdrawiam

Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

Post zmieniony (22-08-05 10:16)

 
22-08-05 10:48  Re: [Relacja] Filigranowy TU-22 M3 BF-C
BeBe 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


 - 3

Witam!
Interesuje, interesuje, zwłaszcza że u mnie czeka na popełnienie grzechu B-52, B-1B oraz TU-160 (tylko nie wiem co na to druga połowa - tajność wymiarów). Będę regularnie i z wielką uwagą obserwował Twoje poczynania (mam zamiar go również zdobyć do swojej kolekcji). Trzymam kciuki i powodzenia.
Pozdrawiam
Leszek

Pozdrawiam... mam 159 powodów, żeby czuć się wyjątkowo na drodze
(_)(_)(_)====\*/====(_)(_)(_)

 
22-08-05 10:59  Re: [Relacja] Filigranowy TU-22 M3 BF-C
Matrix OST 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5


 - 4

Widzę że sklejasz na świeżym powietrzu bardzo oryginalnie ale przynajmniej głowa nie będzie boleć po oparach budzia :)

W realizacji:
Su-7 BM Mack Superliner
Ukończone:
Mig-17 PZL P-11.c Reszel Zamek Biskupi PWS-A Lublin R-XIII D AH-64A Apache Ford T

 
22-08-05 11:41  Re: [Relacja] Filigranowy TU-22 M3 BF-C
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

BeBe miałem robić B-1B ale napotkałem na spore problemy w zdobyciu go i do tego jeszcze te różne odcienie poszycia :-( . Przyjacielu ale musisz mieć konkret dom jak planujesz budowę tylu takich kolosów myślę, że druga połowa może być delikatnie mówiąc zdziwiona, zaskoczona !

Pozdrawiam

Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
22-08-05 13:34  Re: [Relacja] Filigranowy TU-22 M3 BF-C
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

A więc go dorwałeś...
Obserwuję z dużym zaciekawieniem...
Powodzenia!

Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
22-08-05 13:42  Re: [Relacja] Filigranowy TU-22 M3 BF-C
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Znajac Twoje tempo Berp, to dowleczesz Tupolewa na nastepna Sjeste :)

Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
22-08-05 13:43  Re: [Relacja] Filigranowy TU-22 M3 BF-C
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Hej Berp :-) Cieszę się, że ostatnio można obejrzeć na forum parę projektów ze stajni HM, bo ich tematyka bardzo mi odpowiada, ale nie są to modele dla osób o słabych nerwach ;-) Słuchaj, widzę że wzmacniasz poszycie w części kadłuba, ale skrzydła też będziesz podklejał, rzecz jasna? BTW: Zazdroszczę wspaniałego miejsca pracy :-)

Buka :-]

 
22-08-05 14:13  Re: [Relacja] Filigranowy TU-22 M3 BF-C - Hobby Model
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Powiem tak obawiam się tego modelu jak nie wiem, co …..a moje nerwy nie należą do najmocniejszych w chwili obecnej. Wszystkie elementy są tak ogromne !! do tego ta długość łatwo będzie zgubić symetrię, dlatego będę podklejał, co się da począwszy od szkieletu poprzez wszystkie większe płaszczyzny skrzydła (wyrysowane po przekątnej na A3!!! ogrom), stateczniki itd. Papier jest gruby, ale nie zaszkodzi na zaś.

Przeglądając projekty Hobby Model znalazłem tam sporo zajefajnych tematów, których nie ma żadne inne wydawnictwo szkoda tylko, że nie mają strony www. z ofertą a jak jeszcze ktoś wpadłby na pomysł poprawienia niektórych starszych projektów i wydanie ich w opracowaniu komputerowym z waloryzacją to byłoby bosko!!!!!!!!!!
Mam nadzieję, że w Porąbce albo Oleśnicy będzie jakieś stoisko gdzie będzie można zakupić coś z ich oferty.
Buka jestem pełen podziwu, dla JAKa-52 przeglądałem go ostatni w sklepie jego papier jest tak miękki, że …… świetnie Ci wyszedł nie wspominając już o kołach.

Rafał przytaszczę na spotkanie to, co się da mam nadzieje, że będzie, co oglądać z moich wypocin. Kurcze a mi się wydawało, że podwodniaka robiłem całą wieczność (było szybko ????)

Pozdrawiam

Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
23-08-05 09:23  Re: [Relacja] Filigranowy TU-22 M3 BF-C - Hobby Model
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Buka Ty to masz nosa nie są to modele dla ludzi o słabych nerwach :-) model jest naprawdę wymagający. Już tradycyjnie ( w moim przypadku) występują różnice w poszczególnych elementach z poszczególnych arkuszy. Już się nie denerwuje jestem przyzwyczajony. Wczoraj rozpocząłem budowę przedniej części kadłuba środkowa -szkielet wysycha. Od razu po wycięciu elementów problem zaczął stwarzać gruby papier, który będzie tak bardzo pomocny przy większych częściach nawet ślina nie pomagała. Plus grubego papieru na tym etapie to taki, że można go szlifować jak drewno niestety trzeba było tu i ówdzie zrobić to.
Trzeba się ostro napracować żeby dobrze bez załamani zwinąć pierwszy element w ładny „szpic” Obrys poszczególnych elementów to dosyć gruba kreska, dlatego tnę przez środek linii inaczej powstaje wrażenie nienaturalnie grubych linii na łączeniach elementów. Wręga nr 4 jest 1 mm za mała w swym obrysie, ale to praktycznie nie przeszkadza. Strzałka na wrędze to dół przy pierwszych wręgach nie mogłem się zdecydować. Autor nic w instrukcji nie napisał o obciążeniu przodu nie wiem czy jest to konieczne, ale na wszelki wypadek zapakowałem w wręgę nr 3 małą niespodziankę :-) .Cały spód kadłuba jest biały, więc nieodzowne jest mydło i woda średnio trzeba myć dłonie, co jeden segment dla ludzi kochających silne wrażenia i ryzyko, co dwa . :-) ;-) :-)



Pozdrawiam

Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
23-08-05 09:42  Re: [Relacja] Filigranowy TU-22 M3 BF-C - Hobby Model
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Hej Berp! :-) Żebys się nie zdziwił , jak ta niespodzianka będzie za lekka na tego kolosa ;-) W moim Jaczku zatopiłem "w silniku" solidną śrubkę tak na wyrost i było ledwo ledwo, a to przecież kruszynka ;-)

Buka :-]

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 11Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024