FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
07-09-05 23:43  [Relacja/Galeria] Polski czołg lekki 7TP dwuwieżowy - cz.2
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

W poprzednim wątku, któremu już urosła niezła broda, pokazałem przyklejone kółka podtrzymujące, a także osobno koła napinające (w obu przypadkach nie obyło się bez praktycznie całkowitych przeróbek). Pomimo, że koła napędowe zrobiłem już dawno, to w miarę upływu czasu ich wygląd przestał mnie satysfakcjonować, szczególnie że zęby napędowe nijak nie pasowałyby do otworów w gąsienicach i to niezależnie, czy zrobione by były od podstaw z pojedynczych ogniw czy z pasków z wycinanki. Ale zostawiam to na później.

Wracamy do relacji...

Przy wykonywaniu wahaczy i całych zespołów kół jezdnych wyszło parę baboli, które trzeba było wyeliminować lub co najmniej coś z nimi zrobić:) Tuleje wchodzące do kadłuba i trzymające te całe ustrojstwo na miejscu nie pasują do otworów w kadłubie. Ich średnica jest ponad 2-krotnie większa. Na kadłubie co prawda są wyrysowane okręgi, które odpowiadają średnicy tych tulei, ale w takim razie po co mniejsze otwory? Poradziłem sobie w prosty sposób. Najpierw zwinąłem ciasno kawałek papieru offsetowego i dopasowałem do otworów w kadłubie. Następnie na tak przygotowanym wałku zwinąłem kolejny, który z kolei dopasowałem do wnętrza tulei podtrzymujących wahacze i koła. W ten sposób uzyskałem dużą sztywność i wytrzymałość całej konstrukcji.

Same wahacze, mimo, ze uproszczone w bryle i delikatnie wklęsłe (powinny być wypukłe i bardziej zaokrąglone) sklejało się bez problemów. Starałem się je wyoblić, ale efekt jest mało widoczny, przynajmniej na zdjęciach. Najpierw przykleiłem wahacze z jednym tylko wózkiem (zewnętrznym) z kołami, żeby w końcu model nie leżał na brzuchu:) Same wózki musiałem przesunąć lekko w stronę kadłuba, bo szczeliny między kołami jezdnymi nie były w jednej linii z kołami podtrzymującymi. Udało mi się też obniżyć „podwozie”, poprzez przyklejenie wahaczy pod ostrzejszym kątem w stosunku do podłoża. Przynajmniej wygląda to bardziej realistycznie, bo 7TP był lekko przysadzisty:) Dla zmylenia przeciwnika przykleiłem potem koła napinające i ustawiłem je w jednej linii do pozostałych kół (zdjęcia poniżej).



Przyszła kolej na dokończenie wózków z kołami jezdnymi. Gdy już wszystko stało stabilnie na połowie kół, zabrałem się za wspomniane wcześniej resory i uchwyty. Te ostatnie były w wycinance wykonane z kartonu, ale mnie to nie wystarczało, zrobiłem je więc z drutu, a imitację nakrętek wykonałem z kawałków cienkiej izolacji nałożonej na jeszcze cieńszy drucik:) Wszystkie wózki z kołami miałem już oczywiście dawno gotowe. Pomalowałem niektóre części na odpowiednie kolory, bo te akurat były dosyć przypadkowe i nie za bardzo pasowały do barw kamuflażu na kadłubie. Pozostało dokleić jeszcze uchwyty wózków do tulei i sklejenie wszystkiego razem. Delikatność tej części całej konstrukcji jest w zasadzie bez znaczenia, bo większość nacisku całego modelu przyjmują na siebie zewnętrzne wózki. Uchwyty wózków niezupełnie idealnie pasowały do tulei wahaczy, ale drobne szczeliny zalałem wikolem i pomalowałem.



Kiedy już było za późno, zorientowałem się, że koła są ciut za grube – ale to wina modelu, a ja po prostu tego nie poprawiłem. Pewnie gdybym tego nie powiedział, nikt by nie zauważył, ale dla porządku podaję.

-

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

Post zmieniony (22-04-24 15:39)

 
07-09-05 23:47  Re: [Relacja] Czołg 7TP DW - cz.2
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

No nareszcie !!!! Juppi !!!! Już myslałem, że Siedemtepe też zarósł brodą ... ;-) , jak się cieszę, że się myliłem :)

--

 
07-09-05 23:49  Re: [Relacja] Czołg 7TP DW - cz.2
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

Może coś jeszcze dopiszę......jak złapię oddech......roznakrętkowały mnie te zdjęcia StuG ....

--

 
07-09-05 23:55  Re: [Relacja] Czołg 7TP DW - cz.2
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

WIEŻE

Przyszła kolej na wieże wraz z karabinami Browning wz.30. No cóż, nie byłbym sobą, gdybym czegoś nie przerobił. Na pierwszy ogień poszły ckm-y, a właściwie ich wewnętrzna część. Pobawiłem się trochę, uwypukliłem co nieco, od podstaw wykonałem podstawę, a także dodatkowo celowniki i cyngle, poprawiłem wygląd i położenie lunety obserwacyjnej po czym pomalowałem na czarno (i trochę na srebrno) – taką mieszanką matowego z błyszczącym. Poza tym zdecydowałem się na ruchome włazy, więc wcześniej wyciąłem odpowiednie otwory w pokrywach wież.




Okrągłe podstawy wież miały nieco za dużą średnicę, więc nie obyło się bez szlifowania. Jeszcze więcej namachałem się papierem ściernym przy okazji górnych części. Wewnątrz spróbowałem innej metody wykonywania nitów (na zewnątrz wież są one wyciskane) – wycinanie pojedynczych łepków dobijakiem do gwoździ o średnicy 0,8 mm. Myślę, że wyszło nienajgorzej. Jeszcze wcześniej przykleiłem imitację szkieletu wież w postaci pasków kartonu na wewnętrznych ścianach wież, które jednocześnie zakamuflowały wgniecenia po wyciskaniu nitów zewnętrznych. Całość pomalowałem na szaro.


Skleiłem i przymocowałem również peryskopy obserwacyjne, również trochę je waloryzując. Kolejny mój błąd polegał na tym, że bezkrytycznie przykleiłem je do ścian wież – są za duże.

Gdy już miałem sklejone ze sobą podstawy, oklejki i górne pokrywy wież, zabrałem się za płyty czołowe wraz z zewnętrzną częścią karabinów. W rzeczywistości istniały 3 warianty przednich części ckm-ów :

a) chłodnice bez pancerza
b) chłodnice z pancerzem zapiętym klamrami
c) chłodnice z pancerzem przykręconym śrubami

W swoim modelu wybrałem ostatni wariant. Na sklejone chłodnice nakleiłem połówki pancerza, wykonane z innych części „posiłkowego” modelu 7TP, starając się, żeby odpowiadały barwą kamuflażu reszcie. Na górze i na dole przykleiłem po 2 maleńkie kwadraciki kartonowe i małe imitacje śrubek z izolacji. Z przodu chłodnicy również przykleiłem kółka z większymi nieco otworami i wkleiłem w nie wyloty luf karabinów.

Do wewnętrznej strony czołowych pancerzy wież przypasowałem na sucho wewnętrzną część ckm-ów i okazało się, że dobrze zrobiłem nie przyklejając ich od razu. Część wewnętrzna karabinów była zdecydowanie za długa i prawie dotykały tylnej części wieży. Żaden czołgista nie miałby możliwości obsługi takiego ckm-u, więc skróciłem je o ok. 1 cm. Dokleiłem je do ścian przednich i całość przykleiłem do wież. Pasowało nawet nieźle.



Ostatnim etapem budowy wież było wykonanie włazów i paru drobiazgów takich jak tuleje na flagi sygnałowe czy antenę. Jak wspomniałem wcześniej, włazy postanowiłem zrobić ruchome, toteż z niemałym stresem podszedłem do wykonywania od podstaw zawiasów. Okazało się to nie aż tak trudne, acz pracochłonne i wymagające precyzji. W jednej z wież jednak nie dokleiłem podkładek wyrównujących lekki uskok pomiędzy włazem a górną powierzchnią płyty pancerza i niestety ma ona drobną tendencję do samo-otwierania się. Ale zwalmy to na karb „mojego pierwszego razu”:) Druga już była ok:) W modelu na jednej z wież jest kominek wentylacyjny, ale postanowiłem, że zrobię go też i na drugiej. Tutaj także w rzeczywistości istniały 3 warianty – obie wieże bez kominków, z jednym (na prawej wieży) i z dwoma. Prawdopodobnie tym razem poszedłem za daleko, bo gdyby się trzymać prawdy historycznej, to akurat chyba ten egzemplarz czołgu miał tylko jedną wieżę z kominkiem. Kolejny mój błąd, ale tutaj chodziło raczej o możliwości sprawdzenia swoich możliwości w dorobieniu i przerobieniu części. Wybaczcie:). Od siebie dodałem jeszcze wewnętrzne uchwyty do otwierania włazów - znowu za grube:)



--

StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

Post zmieniony (07-09-05 23:56)

 
08-09-05 00:00  Re: [Relacja] Czołg 7TP DW - cz.2
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Elementy kadłuba – c.d.

Oprócz poważnych elementów jakimi są układ jezdny i wieże wykonałem też trochę drobiazgów na kadłubie ( oraz włazy : mechanika-kierowcy i pokrywy silnika (obydwa ruchome). Wyszły nie gorzej niż poprzednie na wieżach.



Wspomniane wyżej drobiazgi to – wlewy paliwa, podstawa szperacza, tylne wzmocnienia błotników (przesunięte prawidłowo na same krawędzie) oraz coś przypominającego podnośnik (motylki lekko uwypuklone). Wykonałem też i przerobiłem przednie uchwyty holownicze, chociaż wykorzystałem trochę za cienki drut.



Pozdrawiam

--

StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

Post zmieniony (08-09-05 00:24)

 
08-09-05 00:03  Re: [Relacja] Czołg 7TP DW - cz.2
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Gąsienice

Wiadomość dla wszystkich kibiców i miłośników gąsienic z pojedynczych ogniw : zdecydowałem się na takowe, pomimo, że miałem już praktycznie wycięte całe paski wraz z wszelkimi możliwymi otworami. Wyrzuciłem je:) Pod natchnieniem pracy QNia i obejrzeniu jego ogniw do T-26 postanowiłem spróbować. Nie skorzystałem jednak z jego pracy, bo uznałem, że te gąsienice różnią się szczegółami od tych z posiadanych przeze mnie zdjęć 7TP (np. prostokątne otwory na zęby kół napędowych). Poza tym nie ma to jak mieć satysfakcję z własnej pracy:) Trochę się pomęczyłem, dwa dni siedziałem, nie wyszło idealnie, ale zadowalająco jak na pierwszy raz.

Zaczęło się więc żmudne wycinanie. Postąpiłem odwrotnie niż QŃ i najpierw wyciąłem wszelkie otwory w samych ogniwach, a dopiero potem wycinałem cały element. Trzeba może bardziej uważać, ale da się to zrobić bez problemu, więc chyba obie metody są dobre.



Pierwsza partia 97 ogniw jest już sklejona, chociaż jeszcze bez żeber, które mam zamiar wykonać z cyny 0,25 mm lub 0,38 mm, a może i z papieru, zobaczymy jak to będzie:) Dwa ogniwa wykonałem testowo od początku do końca, brakuje tylko wewnętrznego grzebienia. Możecie sami osądzić jak to wygląda. Tymczasem pozostało jeszcze trochę ogniw:)

A tak wygląda (no prawie) model w tej chwili:) :



Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
08-09-05 07:56  Re: [Relacja] Czołg 7TP DW - cz.2
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Co tu dużo gadać....Fantastyczna robota.

 
08-09-05 07:59  Re: [Relacja] Czołg 7TP DW - cz.2
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Co tu ukrywać. Model mi się podoba. Podziwiam precyzję i chęć sklejenia w standardzie. Zawsze podziwiałem ludzi, którzy robią wnętrza. Mi już na to nie starcza cierpliwości. Gąski pierwsza klasa. Swoje robiłem w oparciu o zdjęcia ogniw z T-26. Nasi widocznie wykazywali się większą kulturą techniczną odlewania i otwory są prostokątne. W tych od T-26 każdy otwór ma nieco inny kształt i wszystkie są nieco zaokrąglone :)
Czekam na ostatnie zdjęcia, już w kapciach.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
08-09-05 08:27  Re: [Relacja] Czołg 7TP DW - cz.2
Grzegorz Nowak (W) 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 20


 - 21

OOOO!! :-D
weżmiesz go do Porąbki pokazać??
:)

--
____________________
nie tylko święci garnki lepią

Uczestnik projektu ŁSM

 
08-09-05 09:45  Re: [Relacja] Czołg 7TP DW - cz.2
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Kopara w dół, takiego 7TP z kartonu jeszcze nie widziałem, jestem pod ogromnym wrażeniem.
Ale mam taką maleńką uwagę, chodzi mi o kolor wnętrza czołgu: dlaczego szary a nie szaropiaskowy ?

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024