FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
13-11-05 13:56  Re: [relacja] strip-down SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Drgnęło.

W chwili obecnej mam gotowe prawe dolne skrzydło (pomimo niedostatecznych oznaczeń w rysunkach montażowych Orlika), na razie bez lotki, i zacząłem montaż lewego. Montaż jako taki idzie wyśmienicie, części łączą się przez delikatne wsunięcie, bez luzów.

Do Draf-Model: miałem duże problemy z wyszukaniem właściwych elementów dźwigarów za pierwszym razem; różnica jest minimalna, a ułożenie na arkuszu niestety z lekka przypadkowe. Dobrze, że skrzydła w SE-5a były praktycznie identyczne, jeśli się pomyliłem, nie będzie tragedii. Daje mi się we znaki też brak elementów zapasowych, zwłaszcza żeber.

Do Orlika: jak wspomniałem w oddzielnym poście, na rysunkach montażowych nie uwzględniono wszystkich elementów, a ich ułożenie nie jest do końca intuicyjne. Przyjąłem, że żebra pełne znajdowały się w miejscach mocowania rozpórek (tam, gdzie podwójne) i to mi pozwoliło nie wstrzymywać prac nad modelem - na szczęście tak mi to potwierdziliście.

Do wszystkich czekających na fotki: będą; niebawem komórkowe, po skończeniu budowy porządne (dotychczasowym dokonaniom poświęciłem już jakieś 10 klatek kliszy na naprawdę dobrym aparacie).

--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (13-11-05 18:09)

 
20-11-05 16:07  Re: [relacja] strip-down SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Ech, dwa obrazki z budowy skrzydła (dla niecierpliwych) - jeszcze bez żeber rzekomych i środkowego dźwigara :-) jest to lewe dolne skrzydło. Skalę widać na macie podłoża - Rossmann górą! :D



--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (20-11-05 16:07)

 
20-11-05 18:18  Re: [relacja] SE-5a + wręgi cięte laserem (Orlik)
Keith   

Czołem Kol. "Sturmowik". Czy Byłbyś uprzejmy zdradzić, kto i do czego używa "nożyków mikrotomowych", to może znajdę dojście bez potrzeby zawracania Ci głowy żebraniną?
Chciałbym też jako osoba wiarygodna i wiekowa, a latałem wtedy w C.k. Austro-Węgierskiej "Flik 12" (niestety bez specjalnych sukcesów ; jedna "zestrzelona" furmanka, woźnica uratował się skokiem bez spadochronu) jako "boczny" Godwina Brumowskiego z Krakowa (35 zestrzałów) wyjaśnić definitywnie sprawę Lewisa na górnym płacie Angolów. Otóż w bębnowym magazynku Lewisa mieściło się zaledwie 47nabojów a dopiero pózniej liczbę tę zwiększono do 96 co i tak było niewiele, stąd pilot musiał często wstawać dla jego wymiany, że nie wspomnę o zacięciach. Niejaki kpt. H. A. Cooper z "11dywizjonu RFC", pilot "nikczemnego" wzrostu, mający niebagatelne problemy z dosięgnięciem do Lewisa i obdarzony wyobrażnią wystarczającą aby wiedzieć, ze stojąc w trakcie tej operacji niezwykle łatwo można opuścić kabinę, co wobec braku nieużywanych wówczas spadochronów związane będzie z gwałtownym pogorszeniem stanu jego zdrowia, namówił sierż. R.G. Fostera do wymyślenia odpowiedniego zamocowania. Rozwiązanie Fostera było tak udane, że od zainstalowania go w kwietniu 1916r. już 13-go czerwca stało się obowiązkowe w lotnictwie angielskim. Rzeczywiście istnieją dokumenty potwierdzające fakt, że Albert Ball, a również i inni piloci stosowali ten system jako "schrage music".
Zakładam, że może nie wszyscy koledzy o tym słyszeli, ale przeklęty "krąg śmigła" aż do czasu zastosowania synchronizatorów inicjował przeróżne pomysły. Nie będę tu ględził o znanym wszystkim pomyśle Rolanda Garrosa, ale np.sławny w początkach wojny mjr.Lanoe Hawker /zginął 23.XII.1916r. na Airco D.H.2, jako 11 zwycięstwo przyszłego "Czerwonego Barona"/ 25.VII.1915r. zastrzelił trzy samoloty Lewisem zamocowanym na lewej burcie Bristol "Scouta C" pod kątem 30 stopni w bok i nieco w dół.
Co do makrofotografii to jako m.in.operator filmowy i fotograf wyjaśniam, że jeśli fotografujemy lustrzanką z wymienną optyką ideałem pod względem jakości /pomijam świadomie b.kosztowne obiektywy "macro" o specjalnej konstrukcji/ są; pierścienie pośrednie lub "mieszek". Aparatom fotograficznym o niewymiennej optyce pozostaje tylko założenie przed obiektywem soczewki skupiającej od 1-nej, do 4-ech dioptrii, w zależności od stopnia zbliżenia. Otrzymamy niestety obraz gorszej jakości bo "psujemy" istniejący układ optyczny zwłaszcza na brzegach obrazu - winietowanie i abbercje, ale dla komputera bądź małych odbitek do przyjęcia.
Pozdrowienia !




.

 
20-11-05 19:17  Re: [relacja] strip-down SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Witam.
Wyjaśniam zatem: nożyki mikrotomowe stosowane są do krojenia preparatów tkankowych zatopionych w parafinie na plasterki grubości rzędu 5 mikrometrów, czasem cieńsze. Wykorzystywane są w pracowniach biologii oraz patologii tkankowej, w placówkach badawczych i szpitalach. Obecnie stosuje się nożyki jednorazowe, wymienne, wyrzucane po skrojeniu "trzyzerowej" liczby skrawków (takie właśnie przejmuję), ale i wtedy ostre jak niezła żyletka; w odróżnieniu od niej mają tylko jedną krawędź tnącą i można spokojnie zastosować nacisk palcem bez obawy skaleczenia, ponadto są sztywniejsze i dłuższe (ok. 10 cm).
Zdjęcia robię następująco: z dystansu (całość konstrukcji) - lustrzanką Canon EOS 300v z obiektywem o zmiennej ogniskowej 28 - 90 mm; z bliska - lustrzanką Praktica MTL 50 z obiektywem 50 mm i pierścieniami pośrednimi lub czasem dodatkową soczewką nakładaną na obiektyw, zawsze na kliszy barwnej negatywowej o czułości 200 ASA, zazwyczaj przy oświetleniu błyskowym. Zdjęcia, które wstawiłem w relację, służą jedynie do demonstracji (jak by nie spojrzeć, klisza nie kończy się od razu...) i są robione aparatem cyfrowym wbudowanym w telefon komórkowy.
Pozdrawiam serdecznie

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
20-11-05 21:45  Re: [relacja] strip-down SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Hayabusa 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2


 - 1

Jak dla mnie te żeberka to....Masakra!!:)

--

----------------------
Jeśli dzisiaj jest źle to wiesz, że jutro może być lepiej
a jeśli dzisiej jest dobrze to ... po co się martwić na zapas;)
----------------------

Post zmieniony (20-11-05 21:45)

 
20-11-05 21:45  Re: [relacja] strip-down SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Hehe... bez wyciętych elementów w życiu bym tego nie zrobił. A najzabawniejsze, że nie czuć, żeby to cokolwiek ważyło...

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
20-11-05 22:02  Re: [relacja] strip-down SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Keith   

Dziękuję "Sturmovik" ! Będę musił pogadać o tych nożykach z kolegami-dziadkami z "Klubu Złotej Słonecznej Jesieni", może któryś pomoże. Zobaczymy, bo łatwiej z Parkinsonem się napić niż z Althaimerem pogadać!
Nie znam tego canonowskiego obiektywu, ale jak znam obiektywy o zmiennej ogniskowej (tak, tak, istnieje różnica pomiędzy zoomem/transfokatorem/ a obiektywem o zmiennej ogniskowej), to nie ma on możliwości fotografowania z małej odległości (dobrze jak będzie miał 75 cm. a i w to wątpię) stąd odpada 28mm. Prawdopodobnie "Walisz na długim szkle" - 90mm. przez co Tracisz na głębii ostrości, nawet przy mocnym przysłanianiu (f-22}. Praktica + pierścienie to najlepszy efekt. Soczewka - tylko jeśli nie zależy na jakości! Lepiei dokupić dodatkowe pierścienie. a jeszcze lepiej sowiecki mieszek z gwintem M-42, bo jeśli się nie mylę to MTL jeszcze nie miała bagnetowgo mountu. W komisach kosztuje niewiele a pozwala na płynne uzyskanie odpowiedniego odwzorcowania. Możliwe, że nie Wiesz, iż za ~40zł można kupić sowiecki adapter "Canon mount - na M-42 mount", Wtedy Mógłbyś stosować pierścienie M-42 do Canona, lecz bez przenoszenia pewnych funkcji automatyki. Istnieje NRD-owski pierścień pozwalający odwrotnie mocować obiektyw, co daje w makrofotografii znakomite rezultaty, w przypadku standartu Pentaconowskiego 50mm./nie tylko/ - M49 na M42 (też komisy, za marne pieniądze}. Wtedy obiektyw "tył" ma z przodu. Wyjmij obiektyw i przyłóż go odwrotną stroną do korpusu aparatu i Zobaczysz, że jyż wtedy uzyskujesz odwzorcowanie 1 do 1-go, czyli przedmiot fotografowany ma na "klatce" fotograficznej wymiar taki jak fotografowany przedmiot. Używania lampy błyskowej do ambitniejszych zdjęć STANOWCZO ODRADZAM !!! Cholernie nieciekawe, płaskie światło, refleksy od prostopadłych powierzchni i i ostre cienie ! Pozdrowienia



Post zmieniony (21-11-05 09:39)

 
01-12-05 21:33  Re: [relacja] strip-down SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Mała zmiana warunków: w najbliższym tygodniu powstawiam fotki tego, co już mam, ale lepsze - od wczoraj jestem właścicielem cyfrówki (5,1 Mpix). Nie zdążę porobić przed weekendem, a i tak czeka mnie jedna galeria ekspresowa... ;-)

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
01-12-05 22:17  Re: [relacja] strip-down SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
?????? 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

dalej nie tylko expres Prosimy super expres i do tego dopalacz

--


 
05-12-05 20:44  Re: [relacja] strip-down SE-5a 1:25 (Orlik+Draf-Model)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Proszę bardzo. Nowe fotki niezmienionej kratownicy, za to wyraźniejsze.






Ciąg dalszy po pomalowaniu istniejących elementów szkieletu usterzenia i płata dolnego.
Z lekka obrabiałem w programie graficznym, ale kolory w zdjęciach bez lampy (trzy dalsze) są nieźle przekłamane...
--

Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

Post zmieniony (05-12-05 20:46)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 7Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024