FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
25-08-05 21:42  [Relacja] Defiant (Orlik) + wregi ciete laserowo - część 1
NicZtego 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
 

W S T E P
--------------

Witam

Zamowilem ostatnio wregi ciete laserowo (zawsze mnei denerwowalo wycinanie wreg, wiec z zachwytem przeczytalem wiadomosc, ze mozna kupic gotowe, do tego precyzyjnie wyciete) do kilku modeli. Przesylke otrzymalem nadspowiedziewanie szybko. Juz nastepnego dnia po sprecyzowaniu zamowienia listonosz zapukal do mych drzwi.
Wregi wygladaja fantastycznie... Podekscytowany tym, postanowilem szybko "prztestowac" je "w praniu"

i o tym bedzie ta relacja
oraz o tym, jak sie skleja defianta z Orlika

wybralem ten samolot, poniewaz po przejrzeniu spisu relacji nie znalazlem jeszcze opisu ze "zmagan" z modelem tej wlasnie maszyny

Zapisalem sie juz na photobucket, i czekam na maila aktywujacego konto.. wiec beda i fotki...

dotychczas mam:
* dwie sekcje szkieletu kadluba
* wyciete i czesciowo wyretuszowane elementy poszycia
* cala mase uwag zarowno do wreg jak i do wycinanki
* kilka fotek ilustrujacych o co w tych uwagach sie przyczepiam, oraz dokumentujacych proces budowy

mysle, ze jutro juz bede w stanie wstawic pierwsza czesc wlasciwej relacji, oraz udostepnic fotki (jak wspominalem, czekam na maila z aktywacja konta na photobucket)

Ciekaw jestem, czy kogos w ogole interesuje :)

i prosze o wyrozumialosc.. to bowiem moj debiut... zarowno jako forumowicza (jestem od niedawna i dotychczas tylko pisalem ogloszenia lub odpowiadalem na inne) jak i "autora"

Pozdrawiam

---------------------------------
Cum Debita Reverentia
Piotr

 
25-08-05 21:49  Re: [Relacja] Defiant (Orlik) + wregi ciete laserowo
_TONY_ 

 

też jestem ciekaw :) Będę bacznie obserwował :)

---------------------------
W[OiO]WNIK POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ - no to panowie będę projektował kadłuby
---------------------------
3597139

 
25-08-05 21:57  Re: [Relacja] Defiant (Orlik) + wregi ciete laserowo
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

Wspaniale! :-) To świetnie zapowiadający się model, też mam go w planach, może nawet niedługo się wezmę za niego... Z wielkim zainteresowaniem więc będę śledził Twoją relację. Czy zastanawiałeś się Drogi NicZtego, jak poradzić sobie z oszkleniem wieżyczki strzelca? Ostatnio pytałem (gdzieś na forum..) Wydawcę o to i powiedział, że niedługo będzie dostępne - to dobrze ponieważ samemu niełatwo je zrobić.
Co do aktywacji konta na Photobucket, to wydaje mi się że mail aktywacyjny dostałem po chwili...

Buka :-]

 
25-08-05 22:03  Re: [Relacja] Defiant (Orlik) + wregi ciete laserowo
NicZtego 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
 

dziekuje za mile slowa.

kwestia oszklenia - coz. przyznaje sie bez bicia - jako czlowiek leniwy pojde najprostsza droga - poczekam a gotowe "kabinki" :)

a tak naprawde... po prostu nie umiem (brak chyba samozaparcia i talentu) wykonywac kopyt do ksztaltowania oszklenia. Model I.A.R. 80 wisial na scianie niemal 4 miesiace czekajac na kabinke.. :) i dzis wlasnie wyslalem zamowienie do jednego ze skleow internetowych, bowiem zapowiadaja w nim kabinke do IAR-a wlasnie (nie chce tu reklamy uprawiac, bo nie wiem jak szanowne Towarzystwo forumowiczow zapatruje sie na takowy proceder, dlatego nie podaje na forum nazwy sklepu, ale chetnie sluze osobom zainteresowanym informacjami via mail)

pozdrawiam

---------------------------------
Cum Debita Reverentia
Piotr

 
25-08-05 22:16  Re: [Relacja] Defiant (Orlik) + wregi ciete laserowo
Buka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1
 

ha! a widzisz... a kabinkę do JARa mogłeś w prosty sposób ....kupić! Ponieważ posuje do niego kabinka od Mustanga! Wiem to z DOBREGO źródła :-) Widzę, że Defiant nie będzie Twoim pierwszym modelem z Orlika. Bardzo się cieszę, bo to jedne z najlepiej i staranniej wydawanych modeli. I ciekawe.

Buka :-]

 
25-08-05 22:44  Re: [Relacja] Defiant (Orlik) + wregi ciete laserowo
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Czekam z niecierpliwością na raport o tych wręgach - długo czekałem, aż ktoś pokaże relację z ich użyciem. Strasznie jestem ciekaw, czy będą miały prawidłowe wymiary.

P.S. " (nie chce tu reklamy uprawiac...l)"

A gdzie tu reklama?? :)

No dobra, to ja już powiem, że od paru dni jest ta kabinka w Paper Hobby. ;P

 
25-08-05 23:01  Re: [Relacja] Defiant (Orlik) + wregi ciete laserowo
NicZtego 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
 

dostalem maila rejestrujacego, czas zatem na:

Czesc 1 - przygotowanie

"niezbednik"

* wregi - jak wspominalem wczesnej, do budowy modelu wykorzystam wregi wyciete laserowo (mozna je nabyc - ogloszenia sprzedwacy w dziale gielda)
* skan z wycinanki - tu slowo wyjasnienia. to pierwszy model jaki bede skladal nie z "prawdziwej" wycinanki a z jej skanu. zdecydowalem sie na taki krok po problemach z poprzednio sklejanym modelem - drobna nieuwaga i.. musialem wydac kolejne 30 zl bowiem niechcaco znioszczylem wycinanke. Dla osob ktore nigdy nie pracowaly ze skanami mam kilka pomyslow, ktore nasunely mi sie w trakcie przygotowan do pracy nad modelem - po pierwsze: BARDZO WAZNE jest sprawdzenie kalibracji drukarki - ja zrobilem to w ten sposob, ze zeskanowalem .. arkusz papieru milimetrowego. nastepnie w programie graficznym zostawilem tylko skrajne )po obwodzie) krateczki (w ten sposob oszczede tusz w drukarce :) ). wydrukowalem. i okazalo sie, ze drukarka drukuje z powiekszeniem 1%. dokladnie. na 20 cm przybylo 2 milimetry. dokonalem zmniejszenia obrazka o ten procent i wszystko "gralo" idealnie. Wazne jest by sprawdzic zgodnosc z oryginalem zarowno w poziomie jak i w pionie. u mnie (na szczescie) oba parametry byly identyczne - powiekszenie o jeden procent. Przy okazji odrobine rozjasnilem kolory - jak na moje oko byly zbyt ciemne i nie trzymaly standardow obowiazujacych w RAF (zwroccie uwage na kolor czerwony w znakach kraju)
* do wydruku stron "miekkich" w oryginalnej wycinance uzylem zwyklego papieru do drukarek, zas arkusze "twarde" wydrukowalem.. na kartkach ze zwyczajnego, szkolnego bloku technicznego. Przy okazji okazalo sie, ze ten "szkolny" brystol jest zdecydowanie bardziej podatny na formowanie - mozna takei "szkolne" bloki techniczne kupic w dowolnym sklepie, a wybor jest tak ogromny, ze z pewnoscia uda am sie znalezc dobry karton za male pieniadze
*mazaki (zwane niekiedy flamastrami :) - retuszuje brzegi wlasnei nimi. zapewne co bardziej ortodoksyjni modelarze pokreca teraz nosem, ale nie buduje modelu po to by wygrywac zawody, ale by zdobyc doswiadcxzenie w pracy ze skanami i wyprobowac "laserowe": wregi, zatem moglem sobei pozwolic na to "ulatwienie retuszowania". Dodatkowo to rozwiazanie ma dwie inne zalety - nie musze prowadzic czaso - i praco - chlonnego procesu mieszania farb w celu dobrania odcienia. po prostu sprawdzam mazak malujac brzeg kartonu i przykladam do elementow wycinanki w celu porownania. Druga zaleta jest natury ekonomicznej - za cene 2 puszeczek farby Humbrol kupilem... 20 opakowan mazakow po kilkanascie sztuk w kazdym (w hurtowni. wybieralem rozne komplety by miec jak najwiecej odcieni, srednio 12 mazakow w opakowaniu, srednio 2 zlote za komplet....) co daje naprawde duza liczbe odcieni
*nozyczki, cyrkle tnace, olowki, nozyki i inne potrzebne rzeczy

a oto dwie fotki przedstawiajace zebrane aterialy:





to tyle w rozdziale: przygotowanie. w nastepnym poscie pierwsze spostrzerzenia

pozdrawiam

---------------------------------
Cum Debita Reverentia
Piotr

Post zmieniony (25-08-05 23:53)

 
25-08-05 23:09  Re: [Relacja] Defiant (Orlik) + wregi ciete laserowo
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Hmmm, do retuszu polecam jednak temperę albo plakatówki. Raz wymieszasz, zaczekasz aż wyschnie, i masz spokój - potem wystarczy zamoczyć pędzelek i potrzeć nim farbkę. Cena takich farb jest bardzo niska, zważywszy, że wystarczą Ci one na n lat. A mazaki zapewne wyblakną bardzo szybko... Czarny pewnie zrobi się fioletowy...

 
25-08-05 23:22  Re: [Relacja] Defiant (Orlik) + wregi ciete laserowo
NicZtego 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
 

Czesc 2 - poczatek pracy

No i zaczelo sie

z wregami nei bylo problemu :) wystarczylo je oddzielic od ramek i juz. ach. co za frajda, zero wycinania, niemal zero opilowywania (nie liczac "zabkow" po wyjeciu z ramek) a ksztalty wreg stykajacych sie ze soba - IDEALNIE identyczne

zlozylem wiec pierwszy segment szkieletu kadluba (szkielet ow podzielony jest na trzy podstawowe segmenty)

i pierwsze uwagi:

Wregi ... nie pasuja. to znaczy.. czesc wystaje, czesc m a za plykie rowki. NIE JEST TO WINA PRODUCENTA WREG - zaznaczam, bo to wazne. Porownalem wregi "laserowe" z wrega z arkusza wycinanki - sa IDENTYCZNE. zatem, to w opracowaniu modelu wkradl sie blad.

a oto dokumentacja foto:


na tej fotce widac (zaznaczone olowkiem) roznice w wymiarach. pozniej okazalo sie, ze to nie wregi "okragle" sa za duze, ale podluznica za niska, lecz o tym w dalszej czesci opisu. Widac takze strzalke - wskazuje ona gdzie we wredzie A6 (i symetrycznie A5) nalezy przedluzyc rowek.
A przy okazji - taka uwaga do producenta wreg - dobrze by bylo opisac wregi, bowiem dwa arkusze sa kopia tych z wycinanki, ale trzeci jest zmodyfikowany - akurat tu nie bylo problemow w identyfikacji wreg (poza bardzo podobnymi a w arkuszy wreg bez opisow identycznie wygladajacymi wregami E12 i H20) lecz moga sie zdarzyc modele z wregami na tyle podobnymi, ze bez podanych opisow i przy innym niz w oryginale umieszczeniu na arkuszu bedzie ciezko je zidentyfikowac



tu druga fotka pokazujaca roznice w wysokosciach wreg z innego ujecia



tu widac porownanie wregi "laserowej" z oryginalnym arkuszem - wregi sa IDENTYCZNYCH wymiarow (no.. by byc dokladnym po aptekarsku - niemal identyczne, sa o setne a moze tysieczne czesci milimetra mniejsze - efekt wypalenia laserem)



i tu najwazniejsze. Elementy poszycia sa DUZO WIEKSZE niz wynikalo by to z obwodu wreg. na tym zdjeciu przesunalem troche skraj poszycia by bylo widac zachodzenie na siebie brzegow. to spowodowalo ze na zdjeciu "zachodzenie brzegow" jest o okolo 2 mm wieksze niz w rzeczywistosci, nalezy jeszcze doliczyc okolo 1 milimetra zabranego przez paski laczace elementy poszyciai. ale i tak zostaje okolo 4 do 5 milimetrow za duzo...
o duzo za duzo

a przy okazji pojawia sie kolejna zaleta pracy ze skanem
paski laczace poszycie sa w oryginale biale, dzieki skanowi ja sobie przygotowalem paski w kolorach odpowiadajacych tym z elementow laczonych poszyc, co znacznie wplywa na estetyke wykonania

tyle w czesci 2.

Nastepne posty w miare postepu prac - neistety, bedac czlowiekiem majacym (niestety :) obowiazki, nie gwarantuje "plynnosci" realcji, obiecuje jednak, ze doloze wszelkich staran by nie bylo przestojow
pozdrawiam

---------------------------------
Cum Debita Reverentia
Piotr

Post zmieniony (25-08-05 23:54)

 
26-08-05 02:41  Re: [Relacja] Defiant (Orlik) + wregi ciete laserowo
Michał 

 

Ja też sie włączam do grona obserwujących. Ciekawe jak to ci wyjdzie:) Gdzie można kupić takie wręgi? Czy są to jakieś rarytasy trudne do zdobycia? Nie moge nigdzie znaleźć...Pozdrawiam i trzymam kciuki

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024