FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 8Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
26-05-05 12:02  [Relacja] Okręt ''Wodnik'' - cz.3
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Zrobiłem trzecią część relacji, bo poprzednia znowu zrobiła się długa.

Powolutku powstaje bezan-żagiel, który składa się z 2 części. Dolny pas materiału (zwany bonetem) jest mocowany w chytry sposób, umożliwiający odczepienie go jednym ruchem. W górnej części bonet ma pętelki z linki, które wkłada się w otwory w drugiej części żagla i przekłada jedna przez drugą. Widać to na rysunku. Próbowałem zrobić jak w oryginale, ale niezbyt realistycznie to wyglądało. Pętelki z nitki były za duże. Zrobiłem to nieco inaczej, stosując pojedynczą nitkę.

Zrobiłem też elementy ozdobne na dziobie – jeszcze nie są przyklejone.

Nie bardzo wiem, w jaki sposób były mocowane liny biegnące od żagla podbukszprytowego – achterbrasy i gejtawy. Na rysunku z PM są tylko kółeczka pokazujące w których miejscach mają one być mocowane. Na innych częściach rysunku takie kółczeczka oznaczały nagle. Wynikało by, że nagle do mocowania achtebrasów są wkładane w elementach ozdobnych dziobu, pokazanych powyżej. W takim razie pasek zaznaczony na rysunku na żółto to kołkownica :roll: . Same problemy.

 
31-05-05 19:19  Re: Okręt "Wodnik' - relacja cz.3
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Coś ostatnio nie mam weny do klejenia. To pewnie przez pogodę :D.
A to coś nie doklejone, tam czegoś brakuje i robotę stopuje. Takie tam różne...
Przykleiłem elementy ozdobne na dziobie i zrobiłem dodatkową kołkownicę, aby było gdzie zamocować linki od żagla podbukszprytowego.

 
01-06-05 06:38  Re: Okręt "Wodnik' - relacja cz.3
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Pięknie wychodzi, ślicznie wygląda - wciąż z tym samym zainteresowaniem śledzę tą relację :):) - zwasze można się czegoś nowego nauczyć/

PozdrawiamKojak

 
04-06-05 13:57  Re: Okręt "Wodnik' - relacja cz.3
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Dzięki Kojak, chociaż do Twoich umiejętności mi daleko.
Wydaje mi się, że trochę przesadzam z walorką i często jest to ponad moje umiejętności. Ale skoro już tak zacząłem, to i skończę (oby). W ogóle, gdy patrzę na ilość części, która zostaje nienaruszona (z oryginalnej wycinanki), to myślę, że autor tego modelu nie byłby zachwycony z mojego podejścia.

Postawiłem bezan-żagiel. Jednak trochę się znowu zamotałem, bo spróbowałem zrobić derikfał, który dość ładnie wyglądał na planach. Pierwsza próba była nieudana - jedną część musiałem zlikwidować i zrobić nową. Tym razem najpierw zlączyłem nitki, końce włożyłem - przelotowo - w otwory części przyklejonej do rei i dopiero później je naprężałem.
Wykorzystałem tu kawałek gretigu do zamocowania linek. Linki, które są zamocowane zaznaczyłem na rysunku z PM.

Tak to wygląda po zakończeniu. Jeszcze brakuje szotów - zrobię je później.

 
08-06-05 19:10  Re: Okręt "Wodnik' - relacja cz.3
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Następny żagiel (grotmarsel) poszedł w górę. Zrobiłem mu wszystkie linki oprócz szotów. Zrobię je na końcu, bo biegną po zewnętrznej części modelu i przeszkadzały by w dalszych pracach.
Zdjęcia niestety kiepskie, bo robiąc je przez lupę, nie mogłem złapać wystarczającej głębi ostrości. Ale jakiś ogląd sytuacji dają. Nie rozpisuję się na temat techniki wykonania, bo wcześniej już w zasadzie wszystko opisałem. Reje są ustawione pod lekkim kątem do osi okrętu z uwagi na wiatr, który wieje ukośnie od rufy ;-) .
Żagla nie formowałem na kopytku, bo po kilku próbach uznałem, że to nie da efektu. Po prostu żagiel jest za mały aby coś z nim robić. Ma powierzchnię paczki papierosów, materiał jest dość sztywny. Tak już zostanie. Lekkie „wydęcie” wynika jedynie z naprężenia linek.

Nitki nadal się mechacą i wydaje mi się, że jedynym sposobem na uniknięcie tego, jest założenie ich i nie dotykanie więcej. Aktualnie opalam je nad gazem i smaruję woskiem pszczelim rozpuszczonym w terpentynie balsamicznej (tak ok. 2:1 (wosk do terpentyny) objętościowo). Trochę pomaga.
Tak wygląda ta mikstura - ma konsystencję gęstego miodu.

 
12-06-05 12:17  Re: Okręt "Wodnik' - relacja cz.3
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Melduję, że ostatni żagiel - fokmarsel - został postawiony. Tym samym doszedłem w 95% do końca prac z olinowaniem :)))) . Nawet nie było tak ciężko. Najbardziej dały mi w kość bloczki, które robię sam, a są kilka razy mniejsze od tych z wycinanki (ok. 2x1 mm - przelotowe, z brystolu). Pozostały głównie szoty oraz miniaturowe buchty (zwoje lin), które będą wisiały na naglach kołkownic i gdzie tylko się da ;-) .
W sumie wyszło na to, że olinowanie nie jest aż tak "bogate" i wypasione, jak się spodziewałem. Miała być dżungla lin a wyszedł rzadki lasek.

Niestety okazało się, że przy użyciu mojego aparatu nie mam jak pokazać całości bo nie łapie on ostrości. Pożyczę pod koniec budowy aparat z prawdziwego zdarzenia, to zrobię lepsze zdjęcia. Na razie takie:

Wbrew pozorom pozostała jeszcze cała masa rzeczy do zrobienia. O postępach prac będę sukcesywnie, wszystkich wiernych kibiców mojej relacji, informował...

Jakiś czas temu pisałem o nazwach lin oraz ich funkcji. Nie napisałem wtedy o brasach. Może kiedyś, komuś budującemu "Wodnika" się to przyda, więc opiszę je, zanim sam zapomnę :D .
Dla przypomnienia: brasy są to liny zamocowane do końców (noków) rei, służące do obracania rei wokół osi masztów (w poziomie). Na zdjęciach zaznaczyłem przebieg lin (tylko na jednej burcie - dla przejrzystości). Na jednym zdjęciu nie udało się ogranąć całości, więc wyszła składanka. Brasy biegną przez jeden bloczek (grotreja) albo dwa (pozostałe reje). W obu wypadkach jeden bloczek zamocowany jest na dość długiej lince (stropie) do noku rei.
Bras grotrei biegnie od kółka (u mnie szpilki) zamocowanej na kasztelu (nadbudówce) rufowym, przez bloczek przy noku i wraca na kołkownicę na rufie.
Bras grotmarsrei biegnie od głowicy bezanmasztu, przez bloczek przy noku, bloczek przy salingu bezanmasztu i schodzi w dół do kołkownicy przy maszcie.
Bras fokrei biegnie od grotsztagu (zawiązany jest wprost na nim), przez bloczek przy noku, bloczek zamocowany na krótkim stropie do grotsztagu i schodzi w dół do kołkownicy burtowej (może też do kołkownicy przy fokmaszcie).
Bras fokmarsrei przebywa podobną drogę z tym, że mocowany jest do wyższego sztagu - grotstensztagu.
Koniec teorii.

 
16-06-05 18:49  Re: Okręt "Wodnik' - relacja cz.3
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Minęły kolejne 4 dni i chyba w takich okresach będę się „ukazywał” ;-) . Co prawda prace nie posunęły się zbytnio naprzód, bo ugrzęzłem pod kotwicami. Próbowałem zrobić je w standardzie i po 2 dniach kotwice spoczęły co prawda na dnie, ale kosza na śmieci :D . „Drewniana” poprzeczka mnie dobiła. Zrobiłem nową z 2 warstw kartonu 1,5 mm nasączonego Super Glue, wyszlifowanego i pomalowanego. Jak widać poprzeczka nie ma otworu - takie małe oszustwo.
Teraz pozostało je zamocować.
Widać je na zdjęciach wraz z etapami powstawania.

 
21-06-05 16:09  Re: Okręt "Wodnik' - relacja cz.3
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Kotwice zamontowane. Oto jedna z nich:

Tak się zastanawiałem, w jaki sposób ona wędrowała wysoko na burtę i wyszło mi, że tak, jak na zdjęciach. Z boku burty jest poprzeczka-wysięgnik, przez bloczek w jej wnętrzu przechodzi lina, potem przez kolejny bloczek i do ucha na poprzeczce. Strop bloczka jest mocowany do ucha kotwicy, linę wybierano i kotwica wędrowała do góry. Potem zręcznym ruchem zarzucano lasso na łopatę kotwicy i też w górę. Niekoniecznie tak musiało być - to moja luźna interpretacja ;) . Przy okazji zrobiłem w powiększeniu węzeł, którym mocowano kotwicę do liny.

Przybyła też galeria na rufie. Na razie w zwisie swobodnym - brakuje kilku elementów. Ponieważ ława wantowa bezanmasztu jest trochę za bardzo wysunięta do tyłu, musiałem boczne barierki skrócić o jeden segment. Zrobiłem to trochę bez sensu - w środku - ale to już efekt pewnej pokrętnej ścieżki myślowej. :shock:

 
25-06-05 15:33  Re: Okręt "Wodnik' - relacja cz.3
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Galeria dokończona, lecz popełniłem błąd sklejając ze sobą podstawę i pokład, bo nie udało mi się tego dobrze dopasować do kadłuba. Musiałem dokleić cienkie paski przy poszyciu aby zamaskować szparę.
Jak widać przybył też ster. Tutaj znowu błąd, bo przykleiłem tulejki bezpośrednio do steru. Powinien być wklejony pasek brystolu między ster a tulejkę – drucik w zawiasie nie był w osi i trochę to wyszło krzywo. Chyba zdemontuję ster i zrobię zawiasy od nowa. Chociaż w taki upał trochę mi się nie chce. Ale zawsze mogę to jeszcze poprawić. Niefrasobliwie - przy dopasowywaniu - odciąłem też ok 1mm brązowej części steru, przez co górny zawias nieco się obniżył. Zamaskowałem biały pasek rezerwą koloru.
Teraz pozostało mi postarać się o pozwolenie na broń ;-) , bo będę robił działa.

 
27-06-05 17:45  Re: Okręt "Wodnik' - relacja cz.3
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Zacząłem od dział, które będą zamocowane na dolnym pokładzie i na rufie, bo są prostsze. Jest ich w sumie 16 sztuk i będzie widać jedynie ich końcówki.
Posłużyłem się starą i sprawdzoną metodą owijania tulejki papierowej kółeczkiem z drutu (zwinięte w spiralę i przecięte nożykiem). Druciki ze starego elektromagnesu i przewodu elektrycznego o średnicach 0,4 i 0,25 mm.
Poniżej rysunek działa z planów i półprodukty (końcówka działa na zbliżeniu jest czarna, a nie złota - przekłamanie aparatu):

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 8Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024