FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
02-05-05 17:26  Szybowiec SROKA - relacja
DRAF MODEL 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


W związku z dużym zainteresowaniem poprzednim modelem szybowca KOMAR rozpocząłem projektowanie kolejnego modelu. Wybór padł na szybowiec SZD-15 SROKA.

Zamieszczam relację z budowy prototypu tego modelu. Czekam na wszelkie sugestie i uwagi. Mam też nadzieję, że w niedługim czasie pojawią się relacje z budowy KOMARA z mojego zestawu prowadzone przez innych Modelarzy. Mam nadzieję, że uda mi się przekonać pracowników Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie do zamieszczenia relacji z budowy tego modelu, który zasili zbiory muzeum i obok prawdziwego Komara będzie pokazywał wnętrze szybowca.

Pracę nad tym modelem rozpocząłem tym razem od skrzydeł (a nie kadłuba). Na początek wykonałem dźwigar główny skrzydła. Dźwigar miał konstrukcję skrzynkowo-dwuteową. Górne i dolne zamknięcia dźwigara stanowiły listwy drewniane, przód i tył sklejka. Dodatkowo od przodu i z tyłu były wzmocnienia z listew drewnianych, biegnących wzdłuż dźwigara oraz w okolicach żeber.

Podobną konstrukcję ma „modelowy” dźwigar. Tak jak w poprzednim modelu zastosowałem system wpustów znacznie ułatwiających montaż. Zdjęcia „otwartego” jeszcze dźwigara przedstawiam poniżej. Zostanie on zaklejony od dołu po wsunięciu wszystkich żeber.







Post zmieniony (27-05-05 14:55)

 
02-05-05 21:13  Re: Szybowiec SROKA - relacja
DRAF MODEL 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Na razie budowa modelu idzie dość sprawnie. Wystąpiły drobne błędy w fazie projektowania, które zostały usunięte. Po dokonaniu korekty mogłem przystąpić do dalszej budowy. Na początek przygotowałem żebra – usunąłem ich wypełnienie i nałożyłem je (bez kleju) na dźwigar główny. Po sprawdzeniu poprawności zamknąłem dźwigar od dołu.

Poza dźwigarem głównym, przenoszącym obciążenie od momentu normalnego, skrzydło jest wyposażone w dźwigarki pomocnicze. Jeden z nich przebiegający skośnie w pobliżu nasady skrzydła, umożliwia wraz z okuciami głównymi przejęcie sił wywołanych przez moment gnący styczny. Drugi na partii lotki służy do zamocowania okuć lotkowych i przejęcia od nich obciążeń. Dźwigarek ten na partii przykadłubowej skrzydła przechodzi w listwy usztywniające, na które nawleka się żebra. W części środkowej skrzydła umieszczona jest skrzynka która służy do zamocowania hamulca aerodynamicznego. Zakończenie skrzydła tworzy łukowa listwa z klockiem, w którym wykonany jest otwór do uchwycenia ręką przez obsługę naziemną.

Tak przedstawia się konstrukcja skrzydła szybowca SROKA. Na zdjęciach prototypu widać na razie żebra, skrzynkę hamulca i dźwigarek skośny oraz pomocniczy. Reszta wyposażenia w dalszych relacjach. Teraz przyjdzie kolej na listwy mocujące okucia lotkowe i ich przedłużenie w części przykadłubowej, zakończenie skrzydła, listwę (balsową) w części noskowej skrzydła oraz inne elementy.









Post zmieniony (27-05-05 14:57)

 
06-05-05 15:09  Re: Szybowiec SROKA - relacja
DRAF MODEL 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Przedstawiam kolejne zdjęcia prototypu. Skrzydło jest już prawie gotowe. Brakuje jeszcze lotki wraz z napędem oraz płyt hamulców aerodynamicznych wraz z mechanizmem do ich podnoszenia. W modelu wszystkie elementy będą ruchome tak jak w prawdziwym szybowcu, z tą tylko różnicą, że tu będzie widać jak to wszystko działa, a w prawdziwym szybowcu widać tylko ruch drążka i wychylenie lotki.





 
06-05-05 17:13  Re: Szybowiec SROKA - relacja
Henryk   

Piękna prywatna reklama i w dodatku darmowa !
Henryk.

Pozdrawiam !
Henryk.

 
06-05-05 17:22  Re: Szybowiec SROKA - relacja
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zaraz zaraz... wyczuwam tu negatywny ton Twojej wypowiedzi. Ale o co chodzi? Jeśli inne wydawnictwa (AH, GPM, KF i wiele innych) pokazują swoje nowości i pokazują relację z klejenia "surówek" lub modeli testowych to dlaczego akurat relacje DRAF MODEL są takie be? Bo są równi i równiejsi?

Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
06-05-05 17:29  Re: Szybowiec SROKA - relacja
Michał 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Popieram!

Pozdrawiam!
Michał

 
06-05-05 17:40  Re: Szybowiec SROKA - relacja
piotr.karton 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
 

Piekny model, tak trzymac!!!

 
06-05-05 17:40  Re: Szybowiec SROKA - relacja
panczo 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Chłopie zastanów się 10 razy zanim coś napiszesz. Popieram Irbara

 
06-05-05 20:01  Re: Szybowiec SROKA - relacja
Fiban 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Swietna sprawa, szkoda tylko ze tyle kasy trzeba na to wydac :( Oczywiscie zdaje sobie sprawe, ze to musi kosztowac. Moze jakis konkursik :)

 
06-05-05 20:43  Re: Szybowiec SROKA - relacja
DRAF MODEL 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Fiban, jest konkursik. Zajrzyj do wątku "Konkurs na najlepszą relację" mojego autorstwa.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024