FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
25-04-05 12:00  [Relacja/Galeria] Tygrys Królewski QNIA cz.1
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Sporo czasu minęło od mojej ostatniej relacji. Typowy problem wszystkich sklejaczy - brak czasu. Ale wreszcie udało mi się coś polepić i może od biedy pokazać. Jak zwykle (niestety) zdjęcia są nie najlepszej jakości, bo robione skanerem.
Ale pora wrócić do konkretów.

Kilka miesięcy temu pytałem, czy nie znalazłoby się kilka osób chętnych do zmierzenia się z tematem Tygrysa Królewskiego. Paru chętnych się znalazło, choć jakieś początki relacji zaczął chyba tylko PrzemekW. Ale może coś się jeszcze pojawi:))
Troszkę o tym co chcę zrobić.
Po ostatnich 2 rosyjskich modelach pancerki (ISU-152 i T-34) robionych od podstaw zdecydowałem, że na półce przydałaby się jakaś przeciwwaga w postaci pojazdu niemieckiego. Po długich przemyśleniach, godzinach przed internetem natknąłem się na pewien model:
http://www.missing-lynx.com/gallery/german/kingtiger_jlievonen.html
Malowanie w ośmiorniczkę tak mnie urzekło, że postanowiłem go popełnić.
A ponieważ nie ma na rynku żadnego modelu późnego Tigera II z wieżą Henshla, więc znów robota od podstaw.
To co pokazuję do tej pory zrobiłem w ciągu ostatnich 2 miesięcy. Niewiele tego, bo czasu brakuje.
Na początek zaprojektowałem płyty pancerne kadłuba. Klejenie kadłuba tradycyjnie już planuję zrobić z płyt o kształcie i grubości odpowiadającej oryginalnym płytom w skali 1:25. Kosztowało mnie to na razie niezły ból palców przy wycinaniu 6mm tektury.
Płyty prawie spasowane, wycięte, więc pora zabrać się za esencję pancerki, czyli układ jezdny.
Na pierwszy ogień tradycyjnie idą gąsienice. Trochę czasu zabrało mi dojście jakie były typy ogniw i do jakich pojazdów. Gąski tradycyjnie są zaprojektowane z pojedynczych ogniw. Udało mi się w końcu opracować 5 typów ogniw, używanych w różnych egzemplażach Tigera II. Są 2 typy gąsienic transportowych - jeden ja wykorzystuję w robionym przeze mnie modelu i 3 typy gąsienic bojowych - do kół napędowych 9- i 18-zębowych. Mam nadzieję, że ukażą się w następnym Fanatyku Kartonu.



Trochę o zawartości zdjęć.
Na 1 zdjęciu są ogniwa do gąsienicy transportowej. 1 gąsienica składała się z 46 par ogniw jak na zdjęciu. Ogniwa nie mają jeszcze zębów i wymagają wikolowania i malowania. Zdjęcie 2 i 3 to z grubsza wycięte płyty pancerne kadłuba.
Na dzień dzisiejszy mam sklejone 10 ogniw z grzebieniami i 1 bez (to dwuczęściowe).
Przekonałem się jednak, że te gąsienice są znacznie trudniejsze niż w T-34 i sporo czasu się zejdzie zanim je skończę.
Jeszcze jedna uwaga. Model oczywiście w skali 1:25, bez wnętrza.

Chciałbym tu również podziękować Batonusowi i PrzemkowiW za podesłane materiały, bez których nie mógłbym ruszyć z "produkcją".



Post zmieniony (25-04-05 18:52)

Post zmieniony (18-12-14 21:26)

 
25-04-05 14:48  Re: TYGRYS KRÓLEWSKI [relacja QNIA]
Aleksander ;P   

Fajnie że zabrałeś się za Tygrysa, będę śledził Twoją relację...powodzenia :-)

 
25-04-05 15:27  Re: TYGRYS KRÓLEWSKI [relacja QNIA]
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Coś mi wąsko w podanym linku wyglądają te gąsienice...
Aż tak się różniły różne wersje gąsienic? Na zdjęciach z czasów wojny prawie wszędzie koła są głęboko schowane, wyglądają, jakby gąsienica była dwa razy szersza od koła.
Ale widzę, że przekopałeś temat dogłębnie więc pewnie wiesz dokładnie, jak ma być.

Jako nie-pojazdowiec byłem swojego czasu żywo zanteresowany tym czołgiem, bo kleiłem go na zlecenie - więc będę z uwagą śledził Twoją relację.

Jeszcze mała uwaga (bez obrazy Qniu :-) - na temat pisowni. Nie mam zwyczaju nikogo poprawiać, bo jak kto pisze - z błędami, czy bez - to jego sprawa.
Chciałbym tylko zauważyć, ze ten jeden błąd pojawia się uporczywie często.
Nie ma w języku polskim słowa "GĄSIENNICA".

Oto cytat z encyklopedii wp:
gąsienica,
zool. larwa motyli i błonkówek z grupy rośliniarek; ciało wydłużone, pierścieniowate, głowa dobrze wykształcona; narządy gębowe gryzące; oprócz nóg tułowiowych ma odnóża odwłokowe (posuwki).
gąsienica,
element mechanizmu jezdnego pojazdu gąsienicowego; składa się zwykle z szeregu ogniw (zwykle metal.) połączonych przegubowo, tworzących zamknięty łańcuch, napędzanych kołami zębatymi.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
25-04-05 15:58  Re: TYGRYS KRÓLEWSKI [relacja QNIA]
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Qniu fajnie ze prace ruszyły, mam nadzieję że na następnym spotkaniu będziesz i pokażesz nam co zrobiłeś.
Wycinałeś tekturę o grubości 6 mm. W jaki sposób ?!

4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
25-04-05 18:19  Re: TYGRYS KRÓLEWSKI [relacja QNIA]
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

I znowu nasz ,,czołgorob" wprowadzi nas w kompleksy.

 
25-04-05 19:07  Re: TYGRYS KRÓLEWSKI [relacja QNIA]
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Mam nadzieję, że wszystkie poprawiłem na "gąsienice".
Były ich rzeczywiście 2 typy. Bojowe o szerokości 800 mm i transportowe o szerokości 660 mm (zmieniane na czas transportu, aby szerokość czołgu nie przekraczała dopuszczalnej szerokości platformy wagonu, czy jakoś tak). Taki podział gasek miały też Tygrysy 1.


Tutaj są zdjęcia oryginalnego czołgu. Widać wyraźnie, że gąsienica kończy się równo z kołem napędowym. Jest to pojazd podobno z kwietnia 1945 roku. Wtedy chyba juz nie patrzyli na detale i zdjęty z platformy transportowej poprostu pozostał z takimi gąskami.

6 mm tektury tnie się identycznie jak 1 czy 2 mm. Przeciągam nożem (skalpelem) dotąd, aż przetnę. 10-15 pociągnięć i tekturę sie przetnie.

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (25-04-05 19:10)

 
25-04-05 19:36  Re: TYGRYS KRÓLEWSKI [relacja QNIA]
Przemek W. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Cześć QN

Nareszcie będziemy mogli śledzić relacje z budowy Twego Tigera II.
Z uwagą będę się przyglądał Twoim poczynaniom ; )

Życzę powodzenia!

Pozdro

 
25-05-05 08:27  Re: TYGRYS KRÓLEWSKI [relacja QNIA]
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Żeby nie było, że się obijam to pokazuję stan obecny prac.



Zrobionych mam na razie 70 ogniw, jeszcze bez zębów, wikolowania i malowania.

Zdjęcia dzięki uprzyjmości Batonusa i spotkania QWKAK.

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
12-07-05 09:10  Re: TYGRYS KRÓLEWSKI [relacja QNIA]
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Wreszcie zanotowałem jakieś postępy w pracach.Gąsiennice na razie zakończone. Wszystko jest sklejone, pociągnięte wikolem. Około 8000 części mogę spisać :))
Pozostało jeszcze je pomalować, połączyć osiami. No i oczywiście jeszcze przykleić zęby (ostatnie zdjęcie), ale to już jak będę miał sklejone kola.
Na razie prezentuje się to tak:

]

]
U góry ogniwa, na dole zęby.

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
12-07-05 11:06  Re: TYGRYS KRÓLEWSKI [relacja QNIA]
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ale Cię pogięło.......... Szok

Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024