FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok bez stronicowania (rolka)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
20-01-05 23:40  [relacja/galeria] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
messer 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 13

- 39

Chciałbym zaprezentować budowe modelu samochodu pancernego Peugeot 1918, używanego w dwudziestoleciu międzywojennym przez Wojsko Polskie.
Model został wydany przez wydawnictwo Answer, w skali 1:35.
Model należy zaliczyć do łatwych, poza jednym wyjątkiem - koła szprychowe, o czym później.
Podczas budowy nadwozia i podwozia nie napotkałem większych problemów. Troche zabawy zajęło wykonanie osłony chłodnicy.
Autor modelu poleca podklejenie elementów pancernych kadłuba na karton o grub. 0,2-0,3 mm. Nie zrobiłem tego, bo automatycznie otrzymałbym zbyt grube ściany jak na tą skale - w oryginale pancerz dochodził do 8-10 mm, po podzieleniu tego przez 35 wyjdzie śmiesznie mało.
Wnętrze modelu jest dość ubogie - siedzisko kierowcy i kierownica - brak materiałów nie pozwala na waloryzacje.
Natomiast korzystając z rysunków Pana A.Jońcy, wykonałem z chusteczki zwinięty brezent nad kabiną kierowcy.
Teraz kilka zdjęć, pokazujących gotowe nadwozie :

http://www.messer.cba.pl

Post zmieniony (16-02-09 11:58)

Odpowiedz na tę wiadomość 

20-01-05 23:40  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
messer 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 13

- 39

Dwa zdjęcia zawieszenia plus zbliżenie na brezent - brakuje przy nim jeszcze sprzączek

20-01-05 23:41  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
messer 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 13

- 39

Teraz coś w temacie kół :
Oryginalny "Peżocik" posiadał koła szprychowe - pojedyncza sprycha mogła mieć maksymalnie 20-25 mm średnicy, może przesadziłem nawet. W tym momencie dla skali 1:35, szprycha o średnicy 0,5 mm jest już naprawde duża. Autor modelu proponuje wykonanie szprych jako jednego elementu, który naprawde jest trudno poprawnie wyciąć i koło tak wykonane nie wygląda najlepiej. Poniżej niewycięty "oryginalny" element i oraz moje eksperymenty z wycinaniem ( mniej lub więcej udane)

Kominując na różne sposoby, próbowałem wykonać szprychy z drutu, jednak nie wychodziło to najlepiej. W końcu zdecydowałem się na następujący krok: przy pomocy "komputra" rozdzieliłem szprychy z modelu na dwa elementy, które znacznie łatwiej się wycina, potem trzeba sie troche tylko namęczyć przy sklejaniu dwóch połówek, ale w zamian mamy szprychy ładniej i łatwiej wycięte i troche "przestrzenne"
Tak wygląda element wykonany przeze mnie, po wycięciu:

A tak wygląda gotowe, prototypowe koło ( świeci sie jak.... nie powiem co, seryjne będą matowe):

21-01-05 00:10  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
MarcinekZ 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4

Króciusio - profesjonalna robota....

..,=====,o00o
//__l_l_,\____\,__
l_---\_l__l---[]lllllll[]
_(o)_)__(o)_)--o-)_)___

21-01-05 00:19  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
woy-tek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6

No bardzo ładnie. Kiedyś ten sam samochód prezentował Aviator. Z tego co pamiętam jego koła nie były takie dobre. Jeśli zas chodzi o uzyskanie odpowiedniej grubości szprych do skali pojazdu myslę że możesz spojżeć jak to robił Rajkub przy pracach nad jego BMW.

The DOORS Are Open

Wojtek GG 1239442

21-01-05 06:28  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
Kojak 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6

- 2

Bardzo fajny - "brzydalek" :):)

PozdrawiamKojak

21-01-05 10:54  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
Zielony   

Potwierdzam opinię Messera co do kół - ja próbowałem wyciąć je poprawnie z oryginału - lepiej nie mówić jak to wyszło a ile sie przy tym nabluzgałem to moje.......
Maciek

21-01-05 23:14  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
messer 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 13

- 39

Kolejny etap budowy to km z opancerzoną, ruchomą podstawą - brak większych problemów podczas budowy, km został troche zwaloryzowany w stosunku do tego, jaki jest w modelu. Lufa i przewód odprowadzający gazy wylotowe zostały wykonane z igieł lekarskich.

http://www.messer.cba.pl

22-01-05 09:15  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
MarekB 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2

brezent wyglada swietnie
nie wspominajac o reszcie
powodzenia w dalszej budowie

5914289

PROJEKT WŁASNY
Maz-537G + naczepa MAZ/ChMZAP-5247G
Niemiecka wyrzutnia rakiet NEBELWERFER
Rosyjski pojazd inżynieryjny BAT-M
Polski lekki czołg ANDERS

22-01-05 18:33  Re: [relacja] Peugeot 1918 - Kartonowe Hobby
panAdas 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 6

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3

Znakomita robota.

------------------------------------------------------------------------
Stocznia im. Dzikich Wielbłądów

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:

Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.

© konradus 2001-2018