FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
18-01-05 09:14  [Relacja] Okręt ''Wodnik'' - cz.1
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Witam wszystkich Konradusowców.
Mam na Forum Kartonwork relację z budowy żaglowca „Wodnik” (MM z 2004 roku). Widzę, że część kolegów prowadzi równoległą relację na obu Forach. Zastanawiałem się, czy jest sens prowadzenia tej samej relacji w dwóch miejscach. Jedynym rozsądnym wytłumaczeniem jest to, że posty niektórych osób pojawiają się tylko na jednym Forum a na drugim nie. Nie wiem, czy jest tego jakaś przyczyna. Okaże się. Drugim powodem jest to, że na tym Forum chyba nikt nie prowadzi relacji z budowy tego żaglowca. Z góry dziękuję za życzliwość i wsparcie.

Moja budowa bardzo się ślimaczy, ponieważ w modelarskim fachu jestem początkującym praktykantem i jest to mój pierwszy trudny model. Poprzednio skleiłem kilka latarni morskich z GPM z synem. Jemu chwilowo (?) przeszło a mi zostało. Sklejam „Wodnika” od 2 miesięcy. W skrócie opiszę co zrobiłem do tej pory. Gdy zaczynałem sklejać nie znałem jeszcze piankowej metody Bundy’ego, więc szkielet okleiłem paskami papieru i na to położyłem szpachlę samochodową. Po wyszlifowaniu przykleiłem na to paski poszycia. W tym modelu paski są przyklejane inaczej niż zwykle, tzn równolegle do osi statku. Aby zmniejszyć niedokładności każdy pasek został przecięty na pół i dopiero naklejony.
Potem przykleiłem część rufową. Jednak okazało się, że prawa burta została naklejona o 2 mm za wysoko i zdecydowałem się element z rufy trochę podciąć aby wyrównać brązowe części poszycia. Ponieważ nie mam dostępu on-line do Internetu zazwyczaj zaglądam tutaj raz dziennie. Proszę więc o wyrozumiałość co do odpowiedzi na ewentualne pytania. Odpowiadam z lekkim „poślizgiem”. Po tym dość długim wstępie przedstawiam kilka zdjęć z budowy:




 
18-01-05 09:24  Re: Okręt "Wodnik" - relacja
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Skoro wypieściłeś kadłub jak pupcię niemowlaka - nie myślałeś, żeby go pokryć listewkami? Chyba, że zależy Ci bardzo na wyglądzie jak w standardzie.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
18-01-05 09:34  Re: Okręt "Wodnik" - relacja
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Założenie jest takie, że będę starał się wykorzystać jak najwięcej części z oryginalnej wycinanki. Taki quasi-standard. Będę też retuszował kredkami i farbką akrylową krawędzie cięcia. Zrobię też nowe pokłady, bo oryginalne są zbyt żółte. Ponieważ jest to mój pierwszy trudny model, uczę się na nim i zależy mi, aby było widać niedociągnięcia. Gdybym robił kiedyś następny żaglowiec, to z pewnością zastanowię się nad poszyciem ze sklejki albo forniru. I raczej będę malował wycinankę farbkami, bo efekt końcowy jest jak widzę z innych relacji - dużo ładniejszy.

 
18-01-05 12:13  Re: Okręt "Wodnik" - relacja
PiotrK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Cześć!
Widzę Syzyfie, że też chcesz zaistnieć na tym forum. To dobrze, bo chyba warto.
Ja również się do tego przymierzam z moją relacją z budowy HMS Granado.

pozdrawiam

Piotr

 
18-01-05 15:09  Re: Okręt "Wodnik" - relacja
Student 

 

Wszystko ok!
jest nieźle!
Mam małe pytanko czy poszycie na przodzie jest troche krzywo przyklejone czy mój monitor zniekształca?
Bo przyznam, że kadłub jest dobrze zrobiony

23 sposoby na dobrego posta => KLIK
Czerwony Byk doda Ci "skrzydeł"

 
18-01-05 19:15  Re: Okręt "Wodnik" - relacja
woy-tek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Z przyjemnością będę przyglądał się tej relacji.

The DOORS Are Open

Wojtek GG 1239442

 
19-01-05 09:25  Re: Okręt "Wodnik" - relacja
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Dzięki za powitanie, protestów nie ma. Walę więc dalej. Trochę się przystopowałem, bo muszę wyciąć w burtach otworki 0,7 mm na liny do furt działowych (chodzi o klapy w burtach, które były podnoszone na linach aby odsłonić działa). Kombinuję aby zrobić przyrząd do wycinania małych otworów, ale do tego potrzebna mi jest miniwiertarka, której nie mam. Na razie spróbowałem wyciąć otworki igłą ze strzykawki. Niestety dość często natrafiam na rzeczy, które odciągają mnie od właściwego sklejania. Tracę przez to masę czasu, ale pocieszam się, że to tylko na początku, bo człowiek nie ma jeszcze wielu narzędzi i czasami się zamota w poszukiwaniach rozwiązania problemu. Ciekawe jest, że stal z której zrobione są igły strzykawek wcale nie jest taka twarda jak można by przypuszczać. Wystarczy kilka razy przejechać igłą po osełce, aby zlikwidować całe ostrze. Ponieważ lubię „pstrykać” zdjęcia, zrobiłem kilka powiększeń igły przed i po przeszlifowaniu jej na osełce (na obiektywie aparatu położyłem soczewki z lornetki – stąd taki zoom). Naostrzyłem ją potem od środka wiertłem do metalu o średnicy 1 mm. Wystarczyło przytknąć wiertło do oszlifowanego końca igły i w palcach nim pokręcić, aby uzyskać wyraźne ścięcie krawędzi igły. Aż dziw. Dołączam też powiększenie wyciętego otworu. Na zdjęciu są też druciki (z przewodu elektrycznego-plecionki) do przepychania igły oraz wycięte kółko papieru przyklejone do drucika. Co do nierówności poszycia na dziobie: rzeczywiście trochę przesadziłem z brakiem dokładności. Jednak na dziobie będzie doklejona stępka, która ma około 1,5 mm grubości i zasłoni miejsca styku poszycia. Zrobiłem fotkę z przyłożoną tymczasowo stępką. Chyba nie będzie tak źle. Na rufie odciąłem też wystające deski. W celu uplastycznienia burt pociąłem je na kawałki. Części brązowe nakleiłem na karton 0,8 mm grubości. Kolorowe zostaną niepodklejone. Dla urozmaicenia dołączam skan części: wyciętej burty i drugiej nie pociachanej – z wycinanki.


 
19-01-05 09:32  Re: Okręt
Kojak 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 6
 

Mnie się okręcik podoba :) - chociaż nie kleję żaglowców - ale lubie na nie popatrzyć.
I taka malutka uwaga a jednocześnie prośba:
Zdjecia z igłami i drucikami umieść z łaski swojej w wątku : http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=62808&t=62808 bo warto :) może ktoś skorzysta, a wątek dzięki temu odżyje - może i inni dołączą?

PozdrawiamKojak


Post zmieniony (19-01-05 09:34)

 
19-01-05 21:15  Re: Okręt "Wodnik" - relacja
woy-tek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Cześć. W innym wątku pisałeś o wykorzystaniu soczewek z lornetki do robienia powiększeń przy fotografowaniu małych przedmiotów. Możesz coś więcej o tym napisać?

The DOORS Are Open

Wojtek GG 1239442

 
20-01-05 09:29  Re: Okręt "Wodnik" - relacja
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Do wątku Kojaka dorzuciłem zdjęcia. Bardzo mi się ten wątek podoba i jeśli pozwolisz nawrzucam tam jeszcze co nieco w przyszłości.
Woy-tek, nie wiem, czy wypada robić link do konkurencyjnego forum. Jeśli nie wypada, to proszę Admina o zwrócenie uwagi – poprawię się w przyszłości. Tutaj napisałem o robieniu zdjęć prostym aparatem cyfrowym z wykorzystaniem lup oraz kamerką internetową za 79 zł.

Pociąłem burtę w drobny mak, co widać na fotce. Mam nadzieję, że uda się to złożyć w całość. Przy okazji spróbowałem, czy czerwona część burty pasuje do brązowej. Na zdjęciu widać, że prawie pasuje. Trochę kombinacji będzie z pokładem i frontem nadbudówek. Na razie muszę dobrać kolor farbki do retuszowania brązowych części. Będę mieszał 3 kolory (czerwony, niebieski i żółty) z farbek akrylowych w tubkach (dla plastyków) + czarny i biały. Czerwony kolor uda mi się dobrać, bo już retuszowałem na czerwono. Wystarczy zmieszać żółty z czerwonym (magenta) aby wyszedł prawie idealnie. Już wcześniej próbowałem dobrać ten brązowy ale to ciężka sprawa. Zobaczymy.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024