FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
14-01-05 09:20  [Technika] czym tniecie gruby karton?
CzeJas 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

... a moze raczej jak?
Oczywiście podejrzewam, że możami. Ale jak to robić, żeby ostry koniec noża się nie łamał?
pozdr
CzeJas

 
14-01-05 09:22  Re: [technologia] czym tniecie gruby karton?
Grzegorz Nowak (W) 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 20


 - 21

delikatnie sklapelem - a jak się złamie, a łamie się dość, dość - to zmieniam, koszt nożyka to 0.30 PLN

____________________
nie tylko święci garnki lepią

Uczestnik projektu ŁSM

 
14-01-05 09:35  Re: [technologia] czym tniecie gruby karton?
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Nie musisz przekroić tego za jednym pociągnięciem - lepiej naciskać nóż z umiarkowaną siłą, ale przeciągnąć więcej razy.

 
14-01-05 09:46  Re: [technologia] czym tniecie gruby karton?
Jarod 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Skalpel tak jak Grześ.Najpierw przy linijce lub od ręki tak aby ,,wyryć,,linie prowadzącą, następnie mam dwie techniki:
1. Zaostrzony na papierze wodnym skalpel wykożystuje jak dłuto czyli naciskam na karton i przecinam go.Ta metoda jest dobra ale nie do końca zostaje postrzępiony ,,szrank " na spodzie kartonu.
2. Zaostrzony na papierze wodnym skalpel delikatnie przeciągam naciskając na karton w ,,wyrytej prowadnicy" i tak pokolei etapami do momentu aż karton zostanie przecięty .Ta metoda jest bardziej czasochłonna ale daje bardzo dobre efekty pod warunkiem że skalpel prowadzony jest pod stałym kątem.Bo jak nie to widać pużniej na krawędzi kartonu ,,fazowanie,, i trzeba to wyrównać papierem. Ot cała technika , wycinałem tek ożebrowanie 2mm. grubości i wyszło super.

 
14-01-05 10:12  Re: [technologia] czym tniecie gruby karton?
cygielski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Uzywam nożyka z 'segmentowanym' ostrzem. Jak się coś łamie, tępi itp, po prostu odłamuję kawałek, i idę dalej. Polecam metalowe oprawki firmy Stanley -- są trochę droższe, ale są dużo solidniejsze niż plastikowe o podobnych rozmiarach, i sztywniej trzymają ostrze.

Pozdrawiam,
Szymon

 
14-01-05 10:57  Re: [technologia] czym tniecie gruby karton?
Student 

 

Metoda Swingera jest taka jaką ja stosuje- dobrze zaostrzony nóż segmentowy lub skalpel i wszystko gra

Używam kartonu kredowego (biały lecz śliski ale można go zmatowic papierem sciernym i jest cacy) do tego nie rozwarstwia sie i nie strzępi, łatwo go opiłować - prawie tak dobrze jak balsę i co najważniejsze: cienkie długie elementy nie łamią sie tak jak zwykły karton

 
14-01-05 11:05  Re: [technologia] czym tniecie gruby karton?
CzeJas 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

... a skąd bierzesz karton kredowy?

 
14-01-05 11:40  Re: [technologia] czym tniecie gruby karton?
Zielony   

zalezy jak gruby karton. Ja cięłem tekturę o grubości ok. 1.5 do 2 mm przy pomocy nozyka segemntowego o szerokim ostrzu 18 mm. Nozyk musi być z tych lepszych (taki z metalową prowadnicą) - ja kupiłem taki w Le Clerku za 3 zł i mimo niskiej ceny sprawuje sie wyśmienicie. Najlepiej ciąć metodą kilku przeciągnięć opisaną powyżej przez kolegów.
Ja dodam tylko kilka swoich uwag - żeby ostrze się nie tępiło i nie łamało należy je prowadzić równo bez wyginania i z umiarkowanym naciskiem a na podkładkę używać najlepiej maty do cięcia - skutecznie przedłuża żywotność ostrzy.
Maciek

 
14-01-05 11:45  Re: [technologia] czym tniecie gruby karton?
Student 

 

Zwykle jest on w sklepach dla architektow i artystów.
Są to arkusze 110x70 cm w cenie około 8zł za arkusz.

 
16-01-05 12:46  Re: [technologia] czym tniecie gruby karton?
Jarod 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Panowie teraz inne zagadnienie.

Jak obrabiacie powiedzmy 2mm karton czyli chodzi o szlifowaniw odpowiedniego kształtu np.wręgi itp. Mile widziane zdjątka.



Post zmieniony (16-01-05 12:47)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024