FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 16 z 23Strony:  <=  <-  14  15  16  17  18  ->  => 
03-03-08 13:09  Odp: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Minipiłka :-)

Do precyzyjnego cięcia drobnych elementów przydatna jest piłka zrobiona z żyletki - stary indiański sposób - ostrze żyletki traktujemy brutalnie nożykiem robiąc taki niby brzeszczot.
No wszystko pięknie, ale co gdy się nie ma żyletki?
Wczoraj żonka, która robi figurki poprosiła mnie o odcięcie nogi jednemu takiemu ;-) ale za skarby sezamu nie mogłem znaleźć żyletki aby zrobić z niej piłkę. Poradziłem więc sobie bez żyletki, rozbierając jednoczęściową maszynkę do golenia. Okazało się, że zamontowane w plastiku ostrza wcale nie są gorsze, a ze względu na swą budowę (dziurki na końcach) dają nowe możliwości:



Oprawka z drucika stalowego 2,5 mm, od razu mówię, że drucik miedziany będzie za miękki.
Taka piłka jest fajniejsza od żyletkowej, brzeszczotów w bród, łatwo się je wymienia i jest zdecydowanie bezpieczniejsza.

Pozdrawiam

--


 
03-03-08 14:02  Odp: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 14


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 34


 - 4

Proste, a jakże genialne :-)

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
27-06-08 21:49  Odp: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
wOiOwniczka   

mogę poprosić o ponowne umieszczenie centrownika?
lub wysłanie na hcunrazc@wp.pl. Z góry dzięki ;)

--

 
08-07-08 22:47  Odp: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Chciałbym pokazać przykładowy sposób wykonania bulajów, czyli okrągłych okienek znajdujących się w burtach statku czy okrętu. Jest to sposób przeznaczony dla modelu z kadłubem wypełnionym pianką i szpachlowanym. Tutaj skala wyniosła 1:100 a do eksperymentu posłużył kawałek testowego kadłuba.
"Zasada działania" jest bardzo prosta: wierci się otwory na bulaje, maluje a potem wkłada do środka mały element, który udaje szybkę bulaja oraz dodaje wokół niej cienką obwódkę symbolizującą jego okrągłą, metalową "framugę". Do wiercenia otworów w szpachli dobrze nadają się specjalne wiertła do drewna:





 
15-07-08 19:40  Odp: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 17


 - 7

Dawno , dawno temu pisałem o wycinakach zrobionych z anten teleskopowych a ostatnio trochę je zmodyfikowałem o patent usuwający ze środka wycięte kółka . Tak to wygląda :



Może to kogoś zainteresuje .

Pozdrawiam .

Jańcio .


HEY HEY !

 
23-09-08 23:15  Odp: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Przy malowaniu modelu czasami trzeba użyć taśmy maskującej, żeby osiągnąć równą granicę między dwoma kolorami. Uzyskanie dobrego efektu zależy od kilku czynników, przede wszystkim od jakości taśmy oraz równego, gładkiego podłoża. Słabo przylegająca taśma albo mikroskopijne rysy mogą powodować podciekanie farby pod taśmę, szczególnie przy malowaniu pędzlem, gdy nanoszona warstwa nie jest zbyt cienka . Nawet przy dobrej taśmie podcieki mogą się pojawić w miejscach, gdzie taśma zachodzi jedna na drugą.

Pewnym wyjściem może być - przed malowaniem - pociągnięcie okolic krawędzi taśmy rozcieńczonym lakierem bezbarwnym. Lakier wniknie we wszelkie zakamarki i potencjalne miejsca podcieku a ponieważ jest bezbarwny, więc ... będzie niewidoczny.
Nie jest to może metoda w 100% skuteczna, ale można spróbować.
Warto też wcześniej pasek taśmy nakleić np. na czystą szybę i odciąć 1-2 mm zewnętrznej części, bo do niej - gdy jest na rolce - lubią przyczepić się drobne pyłki, włoski itp.

W poniższych przykładach użyłem matowego Humbrolka oraz zwykłej, byle jakiej taśmy malarskiej, bo chodziło mi o uwydatnienie dziadowskiego efektu maskowania ;)


 
24-09-08 01:20  Odp: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Kurde, Syzyf, ale Ty to masz głowę, proste a jakże genialne!

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
24-09-08 09:54  Odp: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
Andrzej S. 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 6
 

Popieram słowa Kata, wspaniały pomysł.

 
24-09-08 12:16  Odp: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

A jak już się mleko wyleje i podcieki powstaną wystarczy wziąć do ręki skalpel i bardzo delikatnie zeskrobać nadmiar farby. Jeśli powierzchnia wcześniej była zabezpieczona lakierem, to spokojnie daje się zeskrobać jedną warstwę farby znad drugiej. Ewentualne zmatowienie likwiduje pociągnięcie całości lakierem bezbarwnym.

W taki sam sposób pozbywam się schodów na krawędziach łączenia kolorów. Nie da się ich uniknąć malując pędzlem i maskując taśmą, ale można zlikwidować skalpelem. Powolne i męczące, ale działa.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
25-09-08 10:25  Odp: [Narzędzia] czyli: pomysły genialne, zwariowane i takie sobie
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Ten wątek jast tak dobry i przydatny, że moim zdaniem powinien być przyklejony gdzieś na stałe, by nie trzeba go było szukać...

Ale nie o tym chciałem - czy możecie Panowie coś poradzić na zanikające zdjęcia z photobucket'a w początkowych postach tego wątku?...

PD

(Po usunięciu w/w problemu proszę o usunięcie mojego postu)

--
MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 16 z 23Strony:  <=  <-  14  15  16  17  18  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024