FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
25-08-04 11:40  [Relacja/Galeria] SPAD VII C1 - czyli zrób to sam
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Pomysł sklejenia SPADA VII C1 chodził za mną od dluższego czasu, ale jedyna dostępna wersja tego samolotu to XIII ze starego MM. Postanowiłem więc zrobić go samemu. Z literaturą i materałami nie ma problemu, czego brak w książkach mozna znaleźć w sieci.Gorzej było z oprogramowaniem - brak Corela i czegoś do rozwijania brył. Odłożyłem więc trochę kasy i zakupiłem skaner z okrojonym Corelem 9 i Siatki.
I tu pochwała dla autora - szybkie rozwiązywanie problemów i dosyłanie nowych wersji zarejestrowanym użutkownikom to jest to co powinno być standardem - BRAWO Jakub!!!
Pierwszy krok - przerysowanie planów do Corela nie był problemem, bo program znałem już wcześniej. Wystarczyło więc zeskanować rysunki i przerysować to co uważałem za potrzebne.
Krok 2 - zabawa z siatkami. Przydatne jest przestudiowanie załączonych w plikach pdf poradników, gdyż program mimo prostoty ma możliwości ułatwienia nam pracy. Szkoda tylko, że figur zdefiniowanych (koła, kwadraty itp.) nie można zapisać do pliku aby edytować (no chyba, że jeszcze się tej opcji nie dopatrzyłem).
Krok 3 - zapisane rozwinięcia w formacie autocada zaimportowałem do Corela - o ile mniej zabawy, gdyż już figurują jako krzywe i po rozgrupowaniu można swobodnie edytować.
W ten sposób powstał kadłub - wydaje się proste? A jednak takie nie jest...
Przy rysowaniu planów należy pamiętać aby już wcześniej mieć koncepcję podziału samolotu na segmenty o kolejną rzeczą jest dokładne wrysowanie w siatkach przekrojów tzn. wręg. poza tym trzega odpowiednio dobrać punkt bazowy gdyż... ale o tym potem...

pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

Post zmieniony (14-02-09 08:57)

 
25-08-04 11:51  Re: SPAD VII C1 - czyli zrób to sam
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Ups... nie zmniejszyło gifa - trzeba będzie wsadzać tylko jpg:) może Moderator coś z tym zrobi, bo ja już nie mam możliwości edycji...

Jedziemy dalej:
Krok 3 - wybór malowania. Spodobał mi się kogucik (chyba SPA 78) i takie malowanie robię (jutro dopiszę kogo to dokładnie). Kolory dobrałem pod drukarkę, więc przy wydrukach u innych osób mogą się różnić. Zasadniczo miały być to jasne jaunice czy cóś w tym stylu ale nie mogę znaleźć w sieci rozbicia na CMYK. Barwy różnią się gdyż farba inaczej wygląda na płótnie a inaczej na blasze.
Krok 4 - wydruk i klejenie. Drukowałem na papierze 160 gram (w Siatkach przyjąłem grubość materiału na oko - 0,16 mm)i wyszło całkiem przyjemnie. Okazało się również, że segment od którego zacząłem pasuje całkiem dobrze. Postanowiłem więc trochę go podwaloryzować... i chyba wygląda nieźle.
cdn.

pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
25-08-04 12:19  Re: SPAD VII C1 - czyli zrób to sam
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Zgodnie z życzeniem (nie mogłem poprawić obrazka in situ). Jednak wydaje mi się, że obrazek konwertowany na JPG stracił nieco na jakości.
Pozdrawiam,
Orinoko

 
25-08-04 12:25  Re: SPAD VII C1 - czyli zrób to sam
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Serdeczne dzięki Orinoko, zapamiętam aby nie ładować gifów.
Tak wygląda kabinka po sklejeniu wnętrza. Trochę kiepsko kryją farbki wodne - muszę widać zakupić tempery lub coś w tym rodzaju...

pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
25-08-04 13:16  Re: SPAD VII C1 - czyli zrób to sam
Mała Mi 



Na Forum:
Galerie - 1
 

fitter napisał:
>Kolory dobrałem pod drukarkę, więc przy wydrukach u innych osób mogą się różnić.
Hehe, czyżby były plany udostępnienia SPAD-a ogółowi? Miło byłoby zrobić sobie toto w polskim malowaniu.
A tak serio, to pięknie Ci Fitter wychodzi szmatopłat... Mam tylko pytanie - w jaki sposób nanosisz linie podziału (wiem że nie ma ich za wiele, ale cos tam na silniku się znajdzie). Czy Siatki mają opcję "projekcji" linii czy kształtów na bryłę? Tak jak np osławione Rhino?
PZDR. i trzymam kciuki za doprowadzenie sprawy do końca
Mała Mi

It'll End In Tears

 
25-08-04 14:11  Re: SPAD VII C1 - czyli zrób to sam
Teed   


Ostatnio bawiłem się programem Corel. Usuwałem, krok po kroku, czarne linie obwodów, zmieniałem kolory linii podziału blach, tak aby uzyskać odcień ciemniejszy od tła. Zawsze bowiem drażniły mnie „żałobniczki”. Samolot wygląda tak jakby z rana mechanicy dopadli go z mazakami w rękach…
Poprawiałem, na własny użytek udostępniony w sieci model I-16 / 1: 33 / Nie chwaląc się, wyszedł naprawdę zdecydowanie lepiej.
Jeżeli więc już sam pracujesz nad modelem budując go od podstaw, poświęć chwilę czasu, bo naprawdę warto ! , i przy pomocy Corela zmień nieciekawą czerń w odpowiadające kamuflażowi kreski.

Teed

 
25-08-04 15:01  Re: SPAD VII C1 - czyli zrób to sam
KubaZ   
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
fitter napisał:

> Szkoda tylko, że figur zdefiniowanych (koła, kwadraty itp.) nie można zapisać do pliku aby edytować (no chyba, że jeszcze się tej opcji nie dopatrzyłem).

Nie ma specjalnej opcji, ale można to zrobić tak:

1. Wybierz figurę zdefiniowaną
2. Kliknij "Wstecz"
3. Wybierz "Inna"
4. Wybierz "Wprowadzanie współrzędnych punktów w postaci tekstowej"
5. Figura będzie wczytana do edytora - możesz ją wtedy zapisać do pliku.

Dziekuję za miłe słowa pod moim adresem. Z wielką uwagą będę śledził ten wątek. Tym bardziej, że Twoje dzieło pięknie się zapowiada.

Pozdrawiam, Kuba

 
26-08-04 13:55  Re: SPAD VII C1 - czyli zrób to sam
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
A nie mówiłem, że solidna firma - reakcje natychmiastowe:)

W pierwszym wpisie nadmieniłem, iż trzeba dobierać odpowiednio punkt bazowy. Dlaczego? Po prostu po rozwinięciu wyjdzie nam inna bryła niż chcieliśmy. Ja uzyskałem w ten sposób kadłubek o złum nachyleniu i okazało się, że SPAD dostał garba:) Przeanalizowałem więc szybciutko co spartoliłem i efekt poprawiony widać obok (fot.1)
Sklejam dalej - jako, że postanowiłem trochę model zwaloryzować zrobiłem uchyloną żaluzję chłodnicy i odchyliłem osłony otworków wylotowych (fot. 2 i 3). Jak na razie części pasują a powstałe szparki to wina zastosowania zbyt grubej tektury na wręgi.

Mała Mi - w siatkach jest możliwość wprowadzania punktów podziału na poszczególnych wręgach. Po rozwinięciu otrzymujemy na bryle proste je łączące. To co trzeba wykrzywić - trzeba trochę dopasować samemu.

Teed - można się pobawić, ale jak to wyjdzie w druku u innych? Każda drukarka ma przecież swoją charakterystykę i to co u mnie może być delikatnie ciemniejsze u innych może wyjść w innej barwie. Zauważ, że czarne kreski zostawiłem tylko w obrysach części i na podziale blach - płutno naciągnięte na szkielecie jest już tylko delikatnie podcieniowane. A z drugiej strony - nie każdy ma tak dobry wzrok aby ciąć po odcieniu tylko trochę ciemniejszym od reszty...

pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
27-08-04 08:05  Re: SPAD VII C1 - czyli zrób to sam
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Kadłubek klei się dalej, ale najpierw o malowaniu.Jest to samolot S 1213 ze Spa 48 na którym latał Szwajcar Jacques Rogues. Co prawda mam pewne wątpliwości co do szczegółów tego malowania, ale zawsze to jest do poprawy przed publikacją. Wątpliwości te dotyczą przede wszystkim granicy kolorów i ich samych nie tylko całego samolotu ale również samej 7. Wg różnych znalezionych opisów i rysunków czy zdjęć 7 jest czarna lub czerwona a granica pomiędzy odcieniami jaunice przebiega tak jak u mnie lub pionowo tuż za kabiną pilota. Jeśli ktoś zna prawidłowe(!) rozwiązanie tej zagadki proszę tu wpisać:)
Tak więc powstał kadłubek i czas na przemyślenie sprawy skrzydełek...

pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
27-08-04 08:12  Re: SPAD VII C1 - czyli zrób to sam
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
... ale zanim to zrobię jeszcze fotki układu rurek wydechowych, które w miejscu styku z kadłubem mają średnicę 1mm. Trzeba je będzie umieścić na arkuszu przeznaczonym do druku na cieńkim papierze, bo ciężko się kształtują. Poza tym nie należy zapominać o bieżącym wprowadzaniu poprawek, bo skleroza nie boli a niektóre linie delikatnie się rozchodzą lub ich nie wprowadziłem (np. cienie szkieletu od spodniej strony kadłubka:)
A tak nawiasem - ciekawie wygląda SPAD z podwoziem oefaga, co nie?

pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024