FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
24-09-04 07:50  [Galeria] "RWD-5 bis" z MM 12/1996
Zdzisław 



Na Forum:
Galerie - 27


 - 9
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Przedstawiam, jak wygląda w wersji trójwymiarowej model RWD-5 bis z MM 12/1996. Na tym samolocie Stanisław Skarżyński w 1933 dokonał samotnego przelotu nad Atlantykiem, ustanawiając rekord przelotu najlżejszym samolotem (w klasie do 500 kg). Co ciekawe - pomimo rozwoju techniki lotniczej, podobno rekord ten nie został pobity do dnia dzisiejszego ! Samolot ma piękny, "rasowy" profil. A jest to konstrukcja z lat 30-tych.

Model wydany przez "Małego Modelarza" jest stosunkowo prosty. Nie jest to wersja konkursowa. Wykonałem gow trybie "relaksowym" podczas wyjazdu urlopowego, w deszczowe wieczory. Ciekawa jest konstrukcja modelu. Posiada on szkielet "okrętowy" oklejany wzdłużnymi paskami. Wręgi szkieletu trzeba dopasowywać. Wyglądają jak rysowane "od ręki". Nadruk linii podziału, a raczej wypukłości poszycia płóciennego rysowane są za grubą kreską. Dla miłośników polskiego "sprzętu" przydało by się nowe wydanie tego saolotu, w dobrym opracowaniu graficznym, na srebrnym papierze. Polecam wydawcom.

Pozdrawiam,
Zdzisław


Pozdrawiam, Zdzisław

Ostatnio ukończone:
Żubr A-80, PZL-101 Gawron, Nieuport 11c.1, DH-82 Tiger Moth, Bartel Bm-6a, ORP Smok, parowóz OKl27, wagon typu BCi,
parowóz TKp30, parowóz Ol49, lokomotywa EP05, diorama kolejowa - Baranowice Śl..


Post zmieniony (28-08-07 10:00)

 
24-09-04 07:51  Re: [Galeria]
Zdzisław 



Na Forum:
Galerie - 27


 - 9
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
I jeszcze kilka zdjęć modelu po waloryzacji ...





Pozdrawiam, Zdzisław

Post zmieniony (05-11-18 23:26)

 
24-09-04 08:01  Re: [Foto] "RWD-5 bis" z MM 12/1996
Mała Mi 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Prześliczny!!
Sto razy bardziej wolę takie modele niż 54 wersję Messera 109 na przykład :P
Tylko dwie uwagi - oslony kół podwozia głównego wyglądaja troche dziwnie, szczególnie w przedniej części - ale rozumiem że tak było w opracowaniu. I płoza ogonowa się trochę "wygła" pewnie pod ciężarem modelu. Może warto ją wzmocnić cyjanoakrylem?
To tyle uwag.
A mnie i tak marzy się cała przedwojenna flota polskich statków powietrznych....
PZDR. Mała Mi

It'll End In Tears

 
24-09-04 08:12  Re: [Foto] "RWD-5 bis" z MM 12/1996
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Piękny jest ten samolocik. Dawno nie kleiłem fruwadeł, ale ten łapie za serce - jak jeszcze byłem młody to kleiłem go w wersji plastikowej niezliczone razy i nigdy mi się nie znudził.

-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
24-09-04 10:00  Re: [Foto] "RWD-5 bis" z MM 12/1996
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

No nie wiem, czy taki niekonkursowy. ;) Bardzo ładny. I dobrze sfotografowany.

Pod poleceniem dla wydawców podpisuje sie rękami i nogami... :)

 
24-09-04 10:20  Re: [Foto] "RWD-5 bis" z MM 12/1996
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Zdzislaw, pogadaj z Rajkubem, zeby Ci dorobil figurke Skarzynskiego :)
Przylaczam sie do achow i ochow, chociaz maly retusz oslon podwozia usunalby widoczne linie ciecia - ale jest to in-box i mnie sie bardzo podoba :)

Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
24-09-04 11:05  Re: [Foto] "RWD-5 bis" z MM 12/1996
Zdzisław 



Na Forum:
Galerie - 27


 - 9

Rzeczywiście ! Figurka Skarżyńskiego w wykonaniu Rajkuba to dobry pomysł.
Dziękuję za słowa uznania.
Płoza ogonowa jest do poprawy. Wykonałem ją wg opisu jako "resor piórowy" z 3 warstw kartonu, nasączonych cjanoakrylem. Stopniowo się to odkształciło i trzeba wstawić drut. Jeśli chodzi o owiewki kół to miałem dylemat. W ich elementach były za duże wycięcia. Jak wycinałem na zewnątrz linii - to zostaly widoczne czarne linie wydruku. Ja retuszuję tylko krawędzie cięcia kartonu. Tutaj trzeba by mazać po powierzchni owiewek. Trudność dobrania odpowiedniego koloru farby itd, itd. Ograniczyłem się do zakrycia linii łączenia połówek owiewki cienkim paskiem. Można było owiewki kół szlifować i malować w całości. Jednak taki zabieg, i zmiana odcienia koloru jest OK w przypadku kołpaków śmigieł. Tutaj wyglądało jak zmiana koloru połowy samolotu. Moje doświadczenia porównawcze zdobyłem dwukrotnym wykonaniem pary owiewek (najpierw na kopii). Ostatecznie zostawiłem wersję "out of the box". Wykonanie kroplowych owiewek kół w kartonowym modelu samolotu jest pewnym wyzwaniam, zarówno dla projektanta i modelarza.

Pozdrawiam, Zdzisław

 
24-09-04 11:20  Re: [Foto] "RWD-5 bis" z MM 12/1996
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Letadeł z reguły nie kleje ale ten tak mi się spodobał że chyba wrzuce go na tapete:-))) Jak wspomniał Demon o plastikowej dawnej wersji to ... sam sentyment , a pamiętacie plastikową "Czaple" ile ja się wtedy ze skrzydłem namęczyłem, oj skleił bym coś takiego w nowym opracowaniu

 
24-09-04 11:50  Re: [Foto] "RWD-5 bis" z MM 12/1996
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Czapla, Łoś i Jak 1 - aż się łezka w oku kręci. A czapla faktycznie dawała w kość przy montażu skrzydeł. A wracając do RWD, czy posiada jakieś wyposażenie kabiny, czy tylko przeszklone okna?

-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
24-09-04 12:30  Re: [Foto] "RWD-5 bis" z MM 12/1996
Zdzisław 



Na Forum:
Galerie - 27


 - 9

Oczywiście jest wyposażenie kabiny pilota. Na jednym ze zdjęć ( których rozdzielczość ograniczyłem, ze względu na kurczenie się zasobów naszego forum) trochę widać oparcie fotela pilota, a za nim ściankę dodatkowego 300 L zbiornika paliwa. Poziom graficzny tablicy przyrządów jest jak w starszych MM. Wnętrze ścian kabiny trzeba retuszować, bo w wycinance brak "wykładziny". Jeśli chodzi o dadatkowy zbiornik paliwa, montowany z tyłu, zamiast drugiego fotela pilota - to jest zaprojektowany bardzo dobrze. Można nawet wykonać imitacje nitów. Tylko szkoda, że po zamontowaniu go w kabinie jest prawie niewidoczny. Model tego samolotu, moim zdaniem jest "dydaktyczny" - nadaje się na zajęcia wychowania technicznego w szkole. Ale czy takie są teraz prowadzone ?

Pozdrawiam, Zdzisław

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024