FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
06-09-04 20:28  [galeria] fokker e.III - MM
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Jak co roku miałem bardzo ambitne plany związane z wakacjami, chciałem skleić jak najwięcej i jak najlepiej;-). Niestety jak to zwykle bywa bogowie byli przeciwko mnie... no może nie tyle przeciwko, co mi wcale nie pomagali;-). Uporałem się jedynie z Breguetem XIX i tym oto fokkerem e.III, którego sklejałem gdy wakacje podrygiwały w swojej agonii (skończyłem go 1 września). Model jest dość dziwnie zaprojektowany, nie ma szkieletu, jedynie trzy wręgi od wklejenia których będzie zależeć symetria. Ja wprowadziłem drobną modyfikację, mianowicie podkleiłem tekturą 1mm boki kadłuba i przukleiłem je do spodu i grzbietu na styk a nie na "ząbki". W konsekwencji trzeba było o 2 mm zwęzić kabinę pilota i wręgi, ale dzięki temu samolot jest dużo sztywniejszy. Pokrycie skrzydeł było wydrukowane na zwykłej kartce. Przy próbie zrobienia skrzydeł tak jak nakazywała instrukca, okazało się że wszystko się zapada i fałduje pod wpływem kleju. Ostatecznie skrzydła zrobiłem z kartki od żółtego bloku technicznego, zrezygnowałem przy tym z dźwigara, za to powiększyłem ilość żeber, wklejałem je co centymetr. Takie skrzydło wygląda bardziej efektownie i przy tym wcale nie jest wiotkie. Brak dźwigara w tym samolocie nie miał znaczenia, gdyż skrzydło i tak trzyma się głównie na cięgnach. Z samymi cięgnami jest mały probelm. Do ich montarzu przydała by sie trzecia ręka;-) Osłona silnika była szpachlowana i malowana srebrnym revellem. Silnik wykonałem od podstaw, z nawijanego na wykałaczkę drutu miedzianego. Pomalowany jest gun metalem pactry, a następnie pociągnięty rozcieńczoną z wodą czarną farbką, co daje dość ciekawy efekt.(niestety brak dobrego aparatu cyfrowego nie pozwala mi na zaprezentowanie tego). Śmigło wygląda dość kiczowato, przy odrobinie czasu zmienię je na drewniane. To by było na tyle moich wypocin, a teraz proszę o opinie i komentarze.

pozdrawiam
Piotr




Post zmieniony (16-02-09 21:02)

 
06-09-04 20:29  Re: fokker e.III - MM[zdjęcia]
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
aa

pozdrawiam
Piotr


 
06-09-04 20:43  Re: fokker e.III - MM[zdjęcia]
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Dziwna sprawa ze skrzydłem. W moim Fokkerze jakoś nie napotkałem problemów z ich budową, skleiłem dokładnie tak, jak było w instrukcji. Nawet było lepiej, że same skrzydła były wydrukowane na cienkim papierze, ułatwiło to znacznie ich budowę.

Sam model prezentuje się ciekawie, natomiast niepokoi mnie barwa km-u. Raczej skłaniał bym sie ku odcieniom czerni.

 
06-09-04 20:53  Re: fokker e.III - MM[zdjęcia]
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

km malowałem gun metalem pactry... też mam wątpliwości co do jego odcienia...
no ale już musztarda po obiedzie, następnym razem będzie lepiej.

pozdrawiam
Piotr


 
06-09-04 21:22  Re: fokker e.III - MM[zdjęcia]
Gutor 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
 

Jaki to numerek MMa??

Musze go mieć :]

...

 
06-09-04 21:24  Re: fokker e.III - MM[zdjęcia]
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

To numerek 1/95. Jak Ci sie poszczęści to znajdziesz gdzieś w antykwariacie.

pozdrawiam
Piotr


 
07-09-04 08:10  Re: fokker e.III - MM[zdjęcia]
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

O! Podobny do mojego.
Ja po prostu podkleiłem skrzydła na normalny karton i dały się skleić.
Myślę, że wydrukowano je na cienkim papierze z oszczędności.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
07-09-04 10:19  Re: fokker e.III - MM[zdjęcia]
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Z tym skrzydłem to oczywiście oszczędność, a raczej założenie, że modele mają się zmieścić na czterech arkuszach A4; natomiast różnica między Hartmannem a Messerem jest taka, że Hartmann klei klejem wodnym - wikol lub podobny, a Messer nie. Zgadza się?
Pozdrawiam,
Tomek

 
07-09-04 14:24  Re: fokker e.III - MM[zdjęcia]
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 20


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Orinoko napisał:
>natomiast różnica między Hartmannem a Messerem jest taka, że Hartmann klei klejem wodnym - wikol lub podobny, a Messer nie. Zgadza się?


Nie zgadza się ;-). Hartmann jako zdeklarowany narkoman klei butaprenem ;-D. Fałdowani papieru w moim przypadku było prawdopodobnie wynikiem nałożeni miejscami zbyt grubej warstwy kleju.

pozdrawiam
Piotr


 
07-09-04 14:46  Re: fokker e.III - MM[zdjęcia]
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Prawie się zgadza Orinoko, swojego Fokkera kleiłem Budasiem; ale nie tylko, używałem też Wikolu. Wydaje mi się, że problem leży w odpowiednim uształtowaniu pokrycia skrzydeł przed sklejeniem, oraz prawidłowym przyklejeniu dźwigara z żeberkami. Samo krzywe wklejenie szkieletu wystarczy, żeby się skrzydełko pofałdowało :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024