FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
08-08-04 19:38  Re: CENTAURO B-1 MODELIK nr 1/97
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Marek - uzasadnij pokrótce, dlaczego zdecydowałes się na robienie pojazdów bez szkieletu? Przeciez i tak nie wykonujesz wnętrza, a otwierane klapy dla samego otwierania i patrzenia w czarną dziurę są trochę nie teges:) Wiem, kto rzucił tym pomysłem i kto (ta sama osoba) go wprowadził w życie, ale powiedz mi, jakie według Ciebie zalety ma ta metoda?

Jedyne co mi przychdozi do głowy to jakieś próby z inną techniką...

Pozdrawiam

StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
08-08-04 22:29  Re: CENTAURO B-1 MODELIK nr 1/97
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Wystarczyłó chyba to pierwsze zdanie... pierwsza myśl jest najlepsza:>

StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
08-08-04 23:07  Re: CENTAURO B-1 MODELIK nr 1/97
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

PM - trochę niecierpliwy jesteś jak na modelarza:) A stsylistyką chyba się tutaj nikt nie przejmuje - i dobrze, samo wychodzi:) A Marek na pewno wyjaśni dlaczego się zdecydował na tą metodę:) Wystarczy czekać, aczkolwiek spokojnie...:)

Pozdrawiam

StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
10-08-04 12:39  Re: CENTAURO B-1 MODELIK nr 1/97
Wujek Andrzej 

 

Fajny klimat ...
Dlatego odpowiem za Marka . Choć dziwię się zdziwieniu że bez szkieletu . Już raz "bezszkieletowy" pokazał .
Wykonanie modelu bez tych różnych-różnistych żeberek ma poważne zalety . Wystarczy koncentracja na dopasowaniu elementów poszycia . Odpada żmudne jego , tego poszycia , dopasowywanie do szkieletu . Różnie z tym pasowaniem bywa .

Ilość tektury użytej w przypadku obu rozwiązań ta sama . Tylko poszycie się nie ma prawa "zapadać" .
Odpowiadam za Marka bo swoje modele pojazdów kleję wyłącznie "bez" . Łatwiej .
Pomysł nie jest nowy . Jest bardzo stary.

A odnośnie otwieranych klapek . Że po otwarciu pusto ? W przypadku żeberek będzie widać żeberka . Jak się klapki zamknie to nie widać nic . Nie widzę więc powiązania ruchomych elementów ze sposobem "szkieletowym" i "bezszkieletowym" .

Tak więc Marku klej ... nie słyszałem o obowiązkowych szkieletach . Uśmiechnij się i klej .

... a wszystkim się zdawało że Wojski ............... a to echo grało

 
10-08-04 13:30  Re: CENTAURO B-1 MODELIK nr 1/97
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Ja swoje modele pancerki od dawna kleję bez szkieletu. Dlaczego?
Jak dla mnie wystarczające jest podklejenie ścian płyt pancernych tekturą. Czasami wklejam w środek kadłuba kawałki tektury (takie trójkąty) dla wzmocnienia burt, albo albo jednego prostokąta od burty do burty. Robię to jednak wyłącznie na wszelki wypadek, żebym czasami nie powyginał wanny kadłuba paluchami w czasie montażu, albo wycinania otworu o którym zapomniałem. Kiedy kleiłem najpierw szkielet, a potem go oklejałem zawsze mi wychodziły jakieś jaja z dopasowaniem poszycia do szkieletu. Może nie potrafię dokładnie go skleić? Nie wiem, ale tak jest mi łatwiej i szybciej.
W ten sposób omijam ewentualne błędy w opracowaniu szkieletu, moje błędy w dobieraniu grubości tektury. Nie muszę wycinać wszystkich szczelinek w szkielecie.
Teraz chodzi mi po głowie jeszcze inne podejście zaprezentowane na niebiekim forum przy budowie Tygrysa II. Chodzi generalnie o porozcinanie siatek i składanie kadłuba z płyt tak jak w oryginalnym czołgu. Przy grubym pancerzu wystarczy końcówki płyt przy stykach podklejać grubo - taka płyta przy Tygrysie II w 1:25 ma 4mm :o)
Ładnie powinny wyjść miejsca łączenia płyt pancernych. Jak doda się trochę gęstego wikolu na styku i trochę go podzobie jakimś śrubokrętem po podeschnięciu to mogą wyjść ładne spawy (to już przetestowane). Na razie to pomysł, ale myślę o tym dosyć intensywnie. Właśnie zabrałem się za robienie od podstaw T-34/76 mod. 43 z heksagonalną wieżą. Pomysł urodził się jak znalazłem ładne malowanie dwubarwne, jednostka gwardii. Na razie walczę z gąsiennicami i jak mnie zmęczy walka z żeberkami na nich (w końcu to ok. 2,5-3 tys. części), to spróbuję się wziąć za kadłub w taki właśnie sposób.

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
10-08-04 14:07  Re: CENTAURO B-1 MODELIK nr 1/97
Wujek Andrzej 

 

W takim razie jeszcze za Marka ... i jeszcze o plusach .

Gdy rozpoczynamy klejenie modelu od szkieletu . Zazwyczaj zaczynamy właśnie od niego , sklejając jego poszczególne elementu trwale . W wielu przypadkach okazuje się że jakiś płat poszycia jest za krótki .
Przycinanie szkieletu z już zamocowanymi innymi fragmentami , to skomplikowana sprawa . Sztukowanie wspomnianego przykrótkiego płata np. z zapasu koloru też nie jest najłatwiejsze . Rezygnacja z żeberek powoduje że problemu nie ma .

Qń wspomniał o ewentualnych usztywnieniach w środku . Oczywiście mogą być różne , mogą to być dowolne kształty : półksiężyce , zygzaki od burty do burty , zestaw rurek różnych średnic - wszystko o wysokości dostosowanej uprzednio do wysokości burty pojazdu . I wklejane tam gdzie dodatkowego wzmocnienia model potrzebuje .

Qń wspomniał o sposobie łączenia pogrubionych pancerzy zbliżonym do zazębiania i ich połączeń labiryntowych . Nie śmiem tego proponować bo projektantom skomplikowało by to życie , musieliby znać dokładnie kształt poszczególnych blach pancernych konstrukcji . Lecz przy modelach od podstaw wykonywanych przez doświadczonych modelarzy ... brawo . Brawo Qń !

Okazuje się że " bezkręgowców" więcej jest niż by się wydawać mogło ... tylko w ukryciu muszą przebywać ?

Pozdrowienia od Wujków które jakiś tam kręgosłup posiadają .

... a wszystkim się zdawało że Wojski ............... a to echo grało

 
10-08-04 14:16  Re: CENTAURO B-1 MODELIK nr 1/97
Michał 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Każdy skleja tak jak lubi... prosta sprawa!

Pozdrawiam!
Michał

 
10-08-04 14:33  Re: CENTAURO B-1 MODELIK nr 1/97
Wujek Andrzej 

 

Tak właśnie ... o tą prostotę i wybór sposobu klejenia chodzi .

Fajnie jest jak się go ma . Wujek "pasjami" uwielbia sobie modele komplikować ... w miejscach i zakresie który sam sobie ma możliwość wybrać .
Jeśli natomiast jest możliwość uproszczenia niektórych spraw to je upraszcza . Bez jakichkolwiek zahamowań .

Myślę że jest to zwykły sposób postępowania . Marek się do niego przekonał ...
Wujek czeka na Marka .

Pozdrowienia .

... a wszystkim się zdawało że Wojski ............... a to echo grało

 
10-08-04 20:00  Re: CENTAURO B-1 MODELIK nr 1/97
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Każdy z nas ma swoją technikę klejenia kadłubów i wież opracowaną przez lata głownie za pomocą metody prób i błędów oraz po uwzględnieniu doświadczeń innych. Ja po kilku problemach spowodowanych właśnie grubością tektury a przede wszystkim niedopasowaniem szkieletu do wanny czy wieży( a przycinanie grubej tektury wręg po sklejeniu ich w szkielet, aby wpasować w kadłub to nieprzyjemna,mozolna i ciężka fizyczna praca)poszedłem na kompromis. Tak jak Marekb podklejam płaszczyzny tekturą, najlepiej 2-4 warstwy w zależności jakimi pudełkami tekturowymi dysponuję i od wielkości modelu, a po sklejeniu wanny czy wieży w odpowiedni kształt wklejam znacznie uproszczone wzmocnienia wręgowe w miejscach szczególnie narażonych na możliwość odkształceń czy deformacji. I zawsze jest ok.

Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 
10-08-04 21:38  Re: CENTAURO B-1 MODELIK nr 1/97
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Dzięki za odpowiedź, chociaż chciałem ją usłyszeć od Marka, ale myślę, że napisałby to samo co Wujek. I niech nikt nie doszukuje się jakiejś teorii spiskowej czy czepiania się przeze mnie kogoś za jego wybór. Chciałem wiedzieć z czystej ciekawości, a nie udowadniać wyższość jednej metody nad drugą. To jest wątek Marka o Centauro B-1, więc może przestańmy już wrzucać tutaj niepotrezbne grypsy, kto co jak wykonuje.

Pozdrawiam

StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 6Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024