FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
04-07-04 19:49  nauka latania - Fokker E.V
Yaris 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Dopadła mnie ostatnio modelarska handra.

Odstawilem klej (he he) na dobry miesiąc i co .... i nie przeszła.
Może to więc nie "zmęczenie materiału" tylko coś innego?? Może zmęczenie tematyką kołowo-gasiennicowo-altyleryjską (chociaż dobrym działem bym pewnie nie pogardził).

Hmmm... możliwe, postanowiłem więc skleić pierwszy od kilkunastu lat samolot.
Ofiarą został tytulowy Fokker E.V (D.VIII) wydany przez MM w 1998 r.,model rzecz jasna autorstwa P. Mistewicza.

Niestety już w pierwszym kontakcie model sprawia pewne problemy. Nie wiem czy wszystkie, ale oba moje egzemplarze wydrukowane zostały z potwornymi rozbarwieniami czarnego koloru na liniach stanowiących krawędzie elementów. W efekcie daje to dwie, a czasem nawet trzy nakładające się na siebie linie kolorów składowych, trzeba więc zgadywać kótra jest właściwa. Do tego jeszcze "schodki" na wszystkich innych niż proste krawędziach i robią się niezłe "puzzle" w stylu "co autor miał na myśli".

Model postanowiłem wykonać w całości przy użyciu BrandClearGlue, w tym rownież do wszelakiego podklejania oraz co nieco "uplastycznić". Jak na razie sprawdza się wyśmienicie.

cd.

 
04-07-04 20:01  Re: nauka latania - Fokker E.V
Yaris 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Powyżej fotki z pierwszego tygodnia budowy.
Szkieletu nie pokazuję bo nie ma w nim nic ciekwawego - ot zwykły szkielet z kawałków tektury 1mm.
Na zdjęciach jest więc wyłącznie efekt dzisiejszych i wczorajszych posiedzeń - tablica przyrządów z nieśmiertelnym "groszem" oraz po wstepnym przymierzeniu do przyszłej kabiny pilota.
Fotki macro ujawny "zonk" modelu - druk z ogromnym rastrem. Utrudnia to bardzo retusz zwlaszcza owej nieszczęsnej tablicy, która jest ni to zółta ni to brązowa.
Tablica ta, to rownież moja pierwsza przymiarka (wyraźna inspiracja Fokkerem E.III Swingera) do modelarstwa "krasnoludkowego", niemniej oglądana okiem nieuzbrojonym jest w miarę znośna - w modelu i tak będzie ledwie widoczna.

Kolejne fotki raczej nieprędko - po stworzeniu całej kabiny.

Pozdr.

Yaris



Post zmieniony (09-12-04 10:40)

 
04-07-04 20:27  Re: nauka latania - Fokker E.V
Yaris 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Może jeszcze kilka wyjasnień.
Obwódki zegarów to drucik stalowy 0,3mm. Zegary są również oszklone co widać na drugiej fotce. Blaty zegarów wyciąłem z oryginalnego elementu i dokleiłem od spodu do pogrubionej do 1mm tablicy, w "wydziobanych" otworach. Białe paprochy na blatach zegarów to nie zabruzenia, ale wynik niedociągnięć w druku modelu - gołym okiem są jednak niemal niewidoczne.
Przełączniki to wspomniany już drucik z kroplą wikolu pomalowany humbolem. Reszta retuszu - akwarele.
Tablica stanowi jedynie "warację na temat" tablicy zamieszczonej w wycinance - nawet nie wiem czy ma coś wspólnego z oryginalną tablicą z E.V.

Jak na pierwszy raz jestem całkiem zadowolony ,ale i świadomy braków swojego wykonania.
Najwięcej zastrzeżeń mam do obwódek zegarów, przede wszystkim łączenie - cążki zostawiły spłaszczone końcówki, jednak przy tej wielkości kółek oraz dość miękkim drucie nie wyobrażam sobie ich doszlifowania, w przyszłości trzeba będzie ciąć czymś innym. Do tego jeszcze kółka odwzierciedlają kształt wykałaczki oraz końcówki pędzla na których były zwijane - niestety nie są idealnie koliste - muszę zaopatrzyć się w zestaw gwoździ różnych "kalibrów".

Wszelkie dalsze uwagi mile widziane :-))

Pozdr.

Yaris

 
04-07-04 22:24  Re: nauka latania - Fokker E.V
Nawrócony (z pla   

Ho,ho, aby tak dalej. Szykuje się piękny samolot. Jestem pod dużym wrażeniem, tym większym, że w swoim życiu nigdy nie skleiłem kartonowego aeroplanu (mam cichą nadzieję, że kiedyś mi się uda ;) Pozdrawiam


++++++++++++++++++++++++++++
na pochylni HMS HOOD - JSC

 
04-07-04 23:28  Re: nauka latania - Fokker E.V
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Widzę, że będzie się działo. :)

Taki drucik najlepiej ciąć skalpelem czy tam nożykiem do tapet. Co do gwoździ, to z ich okrągłością też może bywać różnie - idealnie okrągłe są za to np. wiertła. :)

P.S. Cieszę się, że mój Fokker wziął udział w formowaniu się koncepcji Twego dzieła. :D

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024