FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
23-04-04 13:25  [in-box] Strażacki Fiat 621 z Modelika
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Wczoraj sobie nabyłem tytułowy model i chciałbym podzielić się z Forumowiczowi, w tym szczególnie z Kierownikiem, garścią uwag.

Model jest bardzo ciekawy tematycznie i już z tego powodu wart kupienia. Uwag, przynajmniej na płasko nie mam zbyt wiele:
- nie podoba mi się bieżnik opon,
- zapis koloru jest miniowy, zaś wóz jest czerwony; to pewnie problem z drukarnią, bo jest to na innym arkuszu niż części
- poważne zastrzeżenia budzi faktura drewna. O ile mahoń byłby może odpowiedni jeszcze do deski rozdzielczej, to w przypadku drabin czy elementów konstrukcyjnych jest nieporozumieniem. Drewno w samochodach, jakie widywałem, zawsze było szarawe.
- razi biały napis STOMIL na kołach

I to tyle na płasko. Porównałem jednak model z Fiatami 621L z wojskowej garnizonowej straży pożarnej; zdjęcie przedstawia trzy pojazdy sfotografowane z przodu (Jońca, Szubański, Tarczyński: Pojazdy WP 1939, str.158, fot.101).
Wszystkie trzy pojazdy na zdjęciu są identyczne, więc można przyjąć, że istniał jakiś standard.
Różnice względem propozycji Kierownika są następujące:
a) przed lewym błotnikiem są tablice rejestracyjne (numery 8916, 8917 i 8918)
b) po prawej stronie kabiny jest szperacz
c) z bocznej drabiny do agregatu z przodu prowadzą jakieś giętkie rury (2sztuki)
d) agregat przed chłodnicą wygląda nieco inaczej, jest większy (szerszy niż chłodnica pojazdu)
e) inna jest rama szyby - chyba metalowa, nie czerwona, a przede wszystkim jest wąska, jakby z rurek
f) belka przed chłodnicą, wiążąca końce ramy, jest wygięta tak, że pod agregatem jest wygięcie w dół
Punkty a) i f) nie znajdują potwierdzenia na zdjęciu zamieszczonym w Modeliku. Może autor modelu ma jeszcze jakieś materiały, które pozwoliłyby te rożnice rozstrzygnąć?

A przy okazji nie odmówię sobie zdania o Polonezie, też Kierownika i też w Modeliku: to jest właśnie taki model, o jaki się nieraz dopominali Forumowicze: dość prosty i efektowny, sklejalny także dla początkujących.

Pozdrawiam,
Tomek

 
23-04-04 13:41  Re: [inbox] Strażacki Fiat 621 z Modelika
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Dzięki za uwagi. Mój Fiat 621 to nieco inny - jak napisałem było kilka firm karosujących. Drewno nie jest w modelu kolorem drewna , ale raczej kolorem impregnacji. Napis na oponie mi sie spodobał z innego zdjęcia, Fiata ze Lwowa. Jest też w modelu kilka szczegółów różniących się od oryginału, ale to jest w trosce o modelarzy niezbyt zaawansowanych - my tutaj sobie poradzimy ze wszystkim, nieprawdaż? Porozmawiamy szerzej w poniedziałek.
Pozdrawiam

 
26-04-04 06:51  Re: [inbox] Strażacki Fiat 621 z Modelika
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Tutaj zdjęcie fiata z napisem "Stomil " na oponie..
Jeszcze co do koloru drewna: widywałeś drewno szarawe - zgadza się. Ale po jakimś czasie, i to takie które nie jest impregnowane a było założone na samochód jako surowe (np.deski nadburtowe lub drabina w domu). Strażackie drabiny były produkowane przez przemysł nie jako drabina, ale jako urządzenie. Produkowano je z najlepszych gatunków drewna stosując lakiery lub impregnaty. A strażacy kiedy nie gaszą pożarów mają głównie jedno zajęcie: pielęgnację sprzętu, jego przyozdabianie. Za niewypastowaną drabinę można było zaliczyć karne ćwiczenia w zwijaniu i rozwijaniu węży na czas ;-))).
Odnośnie zdjęcia z trzema wozami, które wspomniałeś: Od autopompy na stelaż mają ułożone coś, co dzisiaj nazwalibyśmy "wężami szybkiego natarcia". Autopomp wtedy jak i dziś było wiele rodzajów, były montowane we Fiatach zarówno z przodu jak i z tyłu podwozia.
Pokażę jeszcze zdjęcie jednego z dwóch zachowanych w kraju Fiatów w wersji pożarniczej - z muzeum w Mysłowicach. Drugi posiada podobno Muzeum Techniki - ale nie widziałem go.

 
06-07-04 22:59  Re: [inbox] Strażacki Fiat 621 z Modelika
izz_miniatures 

Na Forum:
Galerie - 3
 

no ja właśnie też od niedawna ten modelik posiadam... jak dla mnie odpowiedni... pewnie wprowadzę jakieś udziwnienie jak np. w Fordzie T... bardzo widzą mi się tematy starych aut... a jak to jest jeszcze wersja strażacka to już całkiem jestem w siódmym niebie... po prostu miodzio...

P-y....

P.S. a macie może jeszcze jakieś zdjęcia... królestwo oddam za zdjęcie silnika... :-)

Mój kanał na YouTube: IzzMiniatures
Mój blog: IzzMiniatures
Moja kolekcja zdjęć graffiti

 
07-07-04 13:25  Re: [inbox] Strażacki Fiat 621 z Modelika
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

Na wozach strażackich się nie znam, ale od jakiegos czsu kleję ten modelik. Niestety, na minus musze dodać, że nie wiem jak to się stało, ale rama ( boczne ściany) była u mnie niesymetryczna tzn prawa dłuższa o jakieś 4 mm od lewej (lub na odwrót).

Koła spasowane są bardzo dobrze, jedyne zastrzeżenie mam do bieżnika - skleiłem zewnętrzne części opon bardzo dokładnie a bieżnika brakło, jakieś 3 mm. Model i tak maluję, więc dorobiłem brakujące ząbki, ale klejąc w standardzie może być problem.

Poniżej mała fotka.




 
09-07-04 21:24  Re: [inbox] Strażacki Fiat 621 z Modelika
Michał 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Randar - szkoda, że tego modelu nie robisz w standardzie.... chciałbym zobaczyć gotowy model prosto z wycinanki =)

(ale rozumiem dlaczego zrobiłeś tak a nie inaczej)

Pozdrawiam!
Michał

 
12-07-04 10:30  Re: [inbox] Strażacki Fiat 621 z Modelika
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Zrobiłem sie czerwony jak te cacuśne koła Randara. Sprawdziłem - w moim egzemplarzu (płaskim) jest różnica długości tych podłużnic o 2mm - nie wiem jak to się stało.
Co do bieżników - te z ząbkami są dłuższe od zasadniczych o jakieś 2mm - rysowałem przy założeniu grubości kartonu 0,25mm.
Na swoją obronę dodam, że następne modele sklejam wyłącznie z wydruków w celu eliminacji błędów.

 
12-07-04 18:49  Re: [inbox] Strażacki Fiat 621 z Modelika
randar 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
 

Kierowniku, Ty nie trać czasu na czerwienienie sie tylko dalej wymyślaj takie fajne zabawki :)

Bardzo pomocna w budowie jest Twoja relacja z klejenia "prototypu" na Kartonworku - wiele kwestii wyjaśniła. Jeśli mozna by coś zasugerować, to przydało by sie więcej oznaczeń numeracji części na rysunkach pomocniczych. Poza tym gites , konczę malować koła, podłoga już leży na ramie ;-)


 
13-07-04 06:10  Re: [inbox] Strażacki Fiat 621 z Modelika
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Dzięki Randar za uwagę. Będę dawał więcej oznaczeń. Co do zabawek - wkrótce coś do kompletu ;-)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024