FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
16-03-04 20:56  [Relacja/Galeria] Potez XXVA - MM lipiec 1984
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Jest to relacja dla ludzi z wyobraźnią:-) bo niestety nie posiadam cyfrówki ani skanera i zdjęcia będą dopiero gotowego modelu.
Wycinanka to prezent od Asi, jak to zwykle u mnie;-)

Pierwsze wrażenie:
Model ma 19 lat z dużym hakiem, wydrukowany na dwóch pasach kartonu o znacznej grubości, tak ze 0,3 mm, lekko pożółkłego, niezwykle sztywnego. Kolory na każdym pasie są inne, kadłub, usterzenie i przedział silnika jest jasno brunatno zielony, skrzydła z kolei brązowe. Instrukcja jest odwrotnością współczesnych dużo tekstu znacznie ułatwiającego prace i niezbyt dużo rysunków ogólnie - wystarcza.

Prace wstępne:
Pierwsze co zrobiłem to poprawiłem wszystkie linie które w niektórych miejscach poznikały, wyrównania kolorów na arkuszach się nie podjąłem bo to zadanie dla mistrzów takich jak Krakus. Elementy do podklejenia wylądowały na 1mm tekturze i to był pierwszy błąd bo wystarczyła by 0,8mm plus te 0,3 i nie trzeba by się męczyć z wycięciami we wręgach. Cała reszta elementów została potraktowana dwustronnie rozcieńczonym klejem stolarskim a po wyschnięci strona zadrukowana została za impregnowana tym samym mazidłem tyle że nie rozcięczonym. Wszystko powędrowało pod prasę :-)

Zaczynamy kleić:
Rynienka kadłuba po wyretuszowaniu krawędzi została sklejona butaprenem na styk, wręgi wszystkie są za duże i trzeba je ździebko poprzycinać i opiłować (autor chyba nie przewidział tak pancernego kartonu) ale oprócz tego wszystko nieźle pasuje. W kabinie postanowiłem wykonać imitacje kratownicy i manetek z papieru, wyszły przyzwoicie i straciłem waloryzacyjne dziewictwo:-). Jak do tej pory największymi problemami okazał się papier w wyniku czego musiałem odciąć oklejki wnętrza kabiny żeby móc zamknąć ją elementem poszycia. Bardzo przydatna okazała się żyletka firmy BIC przy stanowisku strzelca – obserwatora ponieważ wszystkie elementy są trochę zaduże.
Obecnie lepie przedział silnika, zrobiłem już szkielet i wykonałem imitacje żaluzji. Naciąłem je według tego jak jest na segmencie i delikatnie w poprzek a następnie z piłowanym na płasko gwoździem odchyliłem je do środka.

Na tym kończę pierwszy odcinek relacji ciąg dalszy nastąpi w raz z postępem w pracy, na cierpliwych czeka nagroda w postaci zdjęć gotowego modelu:-)

Fanatyk Kartonu

Post zmieniony (12-12-04 23:34)

 
16-03-04 22:28  Re: [Relacja]Potez XXVA MM lipeic 1984
Kacper   

Jakaś telepatia, czy co? Wczoraj miałem w rękach Poteza i Bregueta i zastanawiałem się za którego z nich się wziąć i "potrenować" waloryzację...
Co do relacji, to ciekawa, ciekawa... Szkoda, że bez zdjęć na razie, ale cóż - model wart jest poczekania.
Czekam na więcej -szczególnie na skrzydełka. Ciekawe, czy karton się nie zapadnie :)
Pozdrawiam,
Kacper

 
17-03-04 09:59  Re: [Relacja]Potez XXVA MM lipeic 1984
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Sklejaęm zarówno ,,Bregeta XIX,, jak też ,,Poteza XXV,, ale z każdego skrawka tego co tam zawarte można skleić porządny model.
W,, Bregecie,, skrzydła górne są opracowane ze wzniosem dodatnim a powinny być proste, bez jakiegokolwiek wzniosu.
Te wklejki do wnętrza kadłuba z imitacją wyposarzenia są za male, trzeba coś wykombinować we własnym zakresie.
A co do ,,Poteza ,, to boki i spód podklejam tylko jedną warstwą sztywnego kartonu.
Odnośnie różnicy kolorów w poszczególnych elementach ja to wyrównuję cieniami do powiek o odcienich zbliżonych do kolorów modelu i w ten sposób zacieram różnice a przy okazji wychodzi mi model waloryzowany bo z impregbowanego płótna jeszcze z odpryskiem lakieru tłustej plamy czy innego zabrudzenia już nikt nie zmyl.
Metodę tą stosuję przy wszystkich ,,druciakach,, z dawnego ,,MM,,
Zobaczcie tam. http://www.modelarstwo.pl/kkl

Pozdrawiam !

 
18-03-04 21:46  Re: [Relacja]Potez XXVA MM lipeic 1984
Kacper   

Super, kilka modeli tam przedstawionych to już małe świętości kartonowe... Wiem, że nie tutaj miejsce na takie pytania, ale czy ten Spitfire to od Zbyryta?
Pozdrawiam,
kacper

 
21-04-04 21:26  Re: [Relacja]Potez XXVA MM lipeic 1984
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Czas odświeżyć wątek!
Przedział silnika zrobiony! Autor projektował wręgi przy zerowej grubości kartonu (zdarza się to i dziś) a że wycinanka ma pancerny papier to jest trochę denerwujące ciągłe zpiłowywanie wręg. Dolny przy kadłubowy element poszycia kadłuba jest za długi. Rozwiązałem to w taki sposób taki że pocieniłem karton i przykleiłem na zakładkę efekt jest nad spodziewanie dobry. Teraz męczę karabin maszynowy Vickers E pilota. Niestety rynienka w której osadzona miała być lufa wydrukowana została bez koloru ( w obu egzemplarzach jakie posiadam, co ciekawe w drugim egzemplarzu niema rużnicy kolorów między kadłubem i skrzydąłmi;) ) i musiałem ją troszkę zapaćkać dobraną mieszanką zieleni, żółci i bieli. Obecnie eksperymentuje z lufą. Kalka techniczna się nie sprawdziła, użyłem zwykłej gazety, najlepsza jest Wyborcza z 19.04. 2004 dodatek sportowy;) Przed zwinięciem nakłułem otwory imitujące chłodnice a teraz będę je odrobinkę powiększał i pogłębiał. Czeka mnie jeszcze zaprojektowanie zamka i taśmy z pociskami oraz żaluzji na pierwszej wrędze bo jest ciutke nie symetryczna i imitujące je kreski nie są równoległe do podłoża.

 
22-04-04 10:12  Re: [Relacja]Potez XXVA MM lipeic 1984
Teich  



Na Forum:
Relacje z galerią - 1


 - 28

Do tej pory nie padło nazwisko autora, więc ja to zrobię - model w skali 1:33,autorstwa p. Dolnego, w numerze m.in cz-b zdjęcie wykonanego przez autora modelu. Właśnie się zastanawiam jaki drugi dwupłat po Avii Bh-33. Może właśnie Potez XXvA?.
Mój niestety zachował się fatalnie, w dodatku w tekturę są wwalcowane jakieś śmieciowate farfocle, więc bez kolorowego ksera sie nie obędzie.

 
22-04-04 10:14  Re: [Relacja]Potez XXVA MM lipeic 1984
Abwzdrx 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

O ile pamiętam, to Avię BH-33 projektował Mistewicz

 
22-04-04 10:19  Re: [Relacja]Potez XXVA MM lipeic 1984
Abwzdrx 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

uuupsss..

Jaćko, chyba Cię nie zrozumiałem - pewnie chodziło o Twój następny model .....
przepraszam za zamieszanie :)

 
23-04-04 13:09  Re: [Relacja]Potez XXVA MM lipeic 1984
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Krzys !

Proponuję u ,,Poteza,, jak też u wszystkich druciaków lotki, stery itd. wykonać jako odrębne elementy, dodaje to uroku ,,druciakom,, a to ,,olinowanie,, to wykonać z dutu z rozciągniętej spirali o mocy 1200 watów, problem ten poruszałem kilkakrotnie m.inn. w temacie ,,skąd bierzecie drut,, i wielu innych dotuczących ,,druciaków,,
Na zdjęciu z wystawy nie widać spodu kadłuba ale tam są zamontowane wyrzutniki bomb wraz z bombami wykonane w/g opracowania Adama Popiela ,,Uzbrojenie lotnictwa poplskiego 1918-1939,,
Ten model i tak nie jest jeszcze dokończony gdyż nie mogę nigdzie zdobyć wyrażnych zdjęć ani rysunków wyrzutników bomb montowanych pod skrzydłami oraz celownika zaburtowego STAe.
Warto nad nim popracować gdyż fantastycznie się prezentuje.
A co do wypowiedzi Jaćko to warto zrobić ksero skrzydeł gdyż można zrobić falowaną imitację powierzchni skrzydeł poprzez wygniatanie miejsc gdzie ,,przechodzą,, żeberka metodą ,,na ślinę,, bo na tym kartonie jest to niemożliwe.

Pozdrawiam !

 
23-04-04 13:14  Re: [Relacja]Potez XXVA MM lipeic 1984
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Przykro mi, że swoich wypowiedzi nie mogę poprzeć fotkami, skanami itd ale nie mam odpowiedniego sprzętu.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024