FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
13-03-04 20:15  [relacja] A6M Zero KŚ 15/2003 (16) - budowa eksperymentalna
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

UWAGA! Część zdjęć została z tego wątku usunięta 9 grudnia 2004!

1. Model

Mitsubishi A6M5 Zero w skali 1:50 z serii Kartonowy Świat (15/2003), wydany przez wydawnictwo Answer, opracowany przez Marka Pacyńskiego. Cena 3,99. Samolot należał do Genzan Kokutai (Wonsan, Korea Północna, zima 1944), używany był do szkolenia załóg (stąd "odstraszający" pomarańczowy kolor). Pomysł bardzo fajny, żeby wydać Zero właśnie w takim nietypowym malowaniu. Model wygląda na bardzo prosty, ale rozmiary instrukcji IMHO wykluczają go z grona modeli dla początkujących (no, chyba że ktoś wie co nieco z innych źródeł o budowie samolotów z kartonu - bo brakuje np. informacji, że trzeba dorabiać sklejki... Albo wyciąć szparę pod dźwigar...). A przecież z tyłu, zamiast dawać malutkie rysunki okładek dostępnych modeli, można było zostawić same opisy... Miejsce na instrukcję by się więc znalazło. Oprócz tego na rysunku montażowym źle zaznaczono wręgi, no ale to już szczegół. Za to są rezerwy koloru, co obecnie nie zdarza się zbyt często. Ogólnie wrażenie na mnie wywarte musiało być niezłe, skoro kupiłem sobie jeszcze Spita z tej samej serii. ;) Leżał chyba sobie w tym kiosku od kwietnia...

2. Założenia

Niedawno postanowiłem na jakimś "szybkościowym" modelu wypróbować kilka nowych technik/narzędzi. Pomyślałem, że dobry do tego będzie któryś z modeli 1:50 z Answeru, zwłaszcza że w tej skali jeszcze nie kleiłem. Nabyłem więc w kiosku rzeczone Zero. Model nie posiada wnętrza kabiny, więc postanowiłem je dorobić (przeskalowałem z Zero z MM), bo niebieskie coś zamiast szyb strasznie psuje efekt końcowy. Poza tym jednak nie będę raczej dużo mieszał (np. można by było dorobić komory podwozia i silnik), bo chcę go zrobić w miarę szybko (jako trening przed Biesem z GPM, nad którym mam zamiar się nieco bardziej poznęcać), a poza tym podejrzewam, że nie wszystko w nim wyjdzie tak, jakbym chciał (najważniejszy cel budowy: szkolenie). No dobra, przeskalowałem też silnik z MM, ale tylko w wersji uproszczonej - w "trójwymiarowy" silnik nie będę się bawił (ten oryginalny też jest 2D oczywiście, ale ten z MM ma o wiele więcej szczegółów). A zatem w modelu zostaną wykorzystane następujące techniki/narzędzia (dla mnie będące nowością):
- impregnacja Pattexem
- klej Brand Clear Glue
- częstsze użycie skalpela przy wycinaniu części
- skanowanie, skalowanie, drukowanie części
- skala 1:50
Jak zatem widać, budowa ma charakter mocno eksperymentalny i z tego powodu mam ochotę trochę bardziej się rozpisać.

A zatem do rzeczy.

Uwagi co do kleju BCG:
- ogólnie jest bardzo fajny
- z klejeniem na styk są problemy, bo nie wiąże zbyt szybko
- nie można przesadzać z ilością, bo powoduje mięknięcie kartonu i jakieś takie odkształcenia...

Uwagi co do impregnacji:
- ogólnie bardzo mi się to spodobało
- użyłem Pattexu Express (rozcieńczyłem go do takiej bardziej lejącej się konsystencji, ale nie jakoś mocno)
- do rozprowadzania użyłem gąbki oraz palca, bo gąbka zostawiała smugi i bąbelki, a palec nie
- trzeba uważać, żeby jakieś farfocle nie spadły na świeżo zaponalowaną kartkę
- trzeba delikatniej niż zwykle formować karton (zawijanie)

Nie będzie, niestety, zdjęć, tylko skany. Oto kabina w trakcie produkcji (jestem już dalej, ale teraz nie mogę sobie poskanować).



Post zmieniony (09-12-04 15:27)

 
13-03-04 20:40  Re: [relacja] A6M Zero KŚ 15/2003 (16) - budowa eksperymentalna
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Papier to jest zwykła kartka do drukarki. Ścianki i podłoga kabinki podklejone są kartonem (trochę grubszym niż zwykły w przeciętnym modelu). Drukowałem na HP LaserJet 1200 (cz-b), a następnie pomalowałem akwarelką.

Skany kabinki wysłałem. :)

Muszę się przyznać, że zapomniałem wstawić tu dalszą część relacji (która była poprowadzona na Kartonworku)... ;) Oto ważniejsze rzeczy:

OK, przyszła chwila prawdy - zrobiłem skan tego, co zwaliłem. Na dolnym zdjęciu widać załamania impregnatu, które powstały w wyniku zbyt mocnego przyciśnięcia kartonika w czasie formowania. Widoczne wgniecenie natomiast jest wynikiem użycia zbyt dużej ilości BCG, który, po odparowaniu wody, zmniejszył swą objętość i "przyssał" bok kadłuba do sztywniejszej ścianki kabiny. Następnym razem w takiej sytuacji użyłbym Budasia. Na żywo nie wygląda to aż tak źle, bo fotka przedstawia jednak mocne powiększenie.



...
Klej, jak dotąd, chwyta i trzyma bardzo dobrze, ale cały czas mam problemy z tym rozmiękczaniem kartonu... Nie jestem więc do końca przekonany do tegoż BCG. Nie jest on chyba jakiś bardzo uniwersalny, ale zamierzam nadal go używać, gdyż, jak wspominałem, budowa ma charakter eksperymentalno-szkoleniowy.

A oto zdjęcie kadłuba i kleju. Jak widać, wygląda troszkę inaczej niż ten, który pokazał Sherman2 chyba przy okazji KW, ale to bez wątpliwości ten sam klej. Podobno są też inne kolory nakrętek.




...
Prace trwają. Ten segment kadłuba przed ogonem był troszeczkę za mały... I wręgi wszystkie były za małe - tak, jakby projektant przewidział stosowanie oklejek ze zwykłego papieru... Ale instrukcja podaje metodę podwójnej wręgi. Hm. Ja spiłowałem trochę wszystkie wręgi i zastosowałem jedną wręgę i oklejki kartonowe.




...
Tak przy okazji, muszę zawiesić budowę Zero na jakieś dwa miesiące. Com chciał wypróbować, to żem wypróbował, a w wyniku zmiany planów robię teraz Twin Mustanga (zamiast Biesa) i chcę go zrobić w miarę szybko, żeby załapać się na początek sezonu konkursowego. Może się to i tak nie uda, ale Zero musi poczekać, aczkolwiek nie wykluczam, że trochę przy nim podłubię w przerwach.
...
...
...
No, dopiszę jeszcze, że z tą impregnacją, to chyba dałem za grubą warstwę Pattexu i był on za gęsty (karton jest trochę za sztywny i zbyt błyszczący). Polecam zerknąć na Kartonwork w celu przeczytania instrukcji skalowania i drukowania, której tu już nie będę przenosił. :)



Post zmieniony (09-12-04 15:19)

 
20-03-04 19:48  Re: [relacja] A6M Zero KŚ 15/2003 (16) - budowa eksperymentalna
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Odwiesiłem Zero, bo i tak Twina nie skończę w najbliższym czasie. Zrobiłem oszklenie, co widać na załączonej fotce. Efekt, niestety, nie zachwyca. Zachciało mi się poeksperymentować z klejem szewskim (pierwsze dwa segmenty oszklenia są nim przyklejone), ale wolę Butapren - lepiej łapie. Utwierdziłem się ponadto w przekonaniu, że dałem zbyt grubą wartswę Pattexu - ramki owiewki były sztywne i ciężko się je zaginało, co zresztą widać. Kolejny eksperyment, o którym zapomniałem napisać wcześniej (malowanie jasnozielonym z przodu kabinki - porównajcie wcześniejsze zdjęcia, np. nr 5 i 7), to farbki tempera - znakomite, bardzo fajne do retuszy i nie tylko. Krawędzie retuszuję tu jednak akwarelami, bo jak już nimi zacząłem, to i skończę. Widoczne braki retuszu będę uzupełniał na końcu.

 
20-03-04 21:35  Re: [relacja] A6M Zero KŚ 15/2003 (16) - budowa eksperymentalna
HYBRYD 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Super owiewka, dlaczego ja tak nie potrafie ? zawsze mam z tym problemy :-/

Pozdrawiam
HYBRYD
GG: 2669140
___________
poczatkujacy

 
21-03-04 12:55  Re: [relacja] A6M Zero KŚ 15/2003 (16) - budowa eksperymentalna
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ładnie,ładnie!
Ale czy wnętrze kabiny ,zwłaszcza przed fotelem pilota ma być aż tak jasne ( co z refleksami świetlnymi na oszkleniu podczas walki) ;-) ?
W skali 1:50 to prawdziwy majstersztyk - ta kabinka...

Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
21-03-04 16:53  Re: [relacja] A6M Zero KŚ 15/2003 (16) - budowa eksperymentalna
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

W prawdziwym samolocie ten fragment w ogóle wygląda inaczej - tu jest to znacznie uproszczone i ta powierzchnia jest większa niż powinna być, ale kolor jest mniej więcej taki, a w każdym razie nie czarny. Zdjęcie można znależć na tej stronie: http://www.geocities.com/CapeCanaveral/Hangar/4691, w galerii "Kanoya" (samego zdjęcia chyba nie da się podlinkować, nie wiem, czemu).

 
21-03-04 18:22  Re: [relacja] A6M Zero KŚ 15/2003 (16) - budowa eksperymentalna
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

No,faktycznie , dzięki za ciekawy link!

Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
22-03-04 09:20  Re: [relacja] A6M Zero KŚ 15/2003 (16) - budowa eksperymentalna
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

http://www.asahi-net.or.jp/~la3k-kmt/kanoya/zero106l.jpg
o to się rozchodzi?

Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
22-03-04 10:49  Re: [relacja] A6M Zero KŚ 15/2003 (16) - budowa eksperymentalna
Łukasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Dzięki, Irbar, o to zdjęcie chodziło. Właśnie wczoraj wieczorem sobie pomyślałem, że można było przecież kliknąć prawym na zdjęcie i zobaczyć, jaki jest jego adres... No nic to. ;)

A teraz dalsza część relacji.

Wycięcia pod kadłub w skrzydłach musiałem pogłębić o jakieś 2mm. Części łączeń skrzydło/statecznik-kadłub też musiałem trochę poprzerabiać - trochę je zmniejszyłem, a w niektórych miejscach rozwarstwiłem karton. Jeżeli kogoś interesuje, co i gdzie dokładnie zrobiłem, niech pisze, ale musi to być osoba, która ma ten model przed oczami, bo inaczej to z tych tłumaczeń nic nie będzie rozumiała. ;-)



Post zmieniony (09-12-04 15:17)

 
24-03-04 15:47  Re: [relacja] A6M Zero KŚ 15/2003 (16) - budowa eksperymentalna
gzylus   

to że łącznik statecznik skrzydło wymaga przeskalowania wiedziałem wcześniej i wolałem zaczekać na to jak poradza sobie z tym inni ale model i tak jest bardzo sklejalny a robić wnętrza nie zamierzam tylko wykonam oszklenie

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024