FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
23-04-23 00:46  [G] Sao Gabriel - Vasco da Gama - Wydawnictwo Seahorse nr 1/2020 skala 1:100
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8





Witajcie.
Niemal w dniu ostatniej aktualizacji mojego „LWOWA”, czyli końcem stycznia br. rozpocząłem budowę tego stateczku. Czyli niecałe 3 miesiące, sam sobie dziwię, że się udało tak krótko.

Powody były dwa:
Pierwszy sprzed kilkunastu lat, czyli wniosek mojej Piękniejszej i Mądrzejszej Części, że oto w salonie tolerować będzie tylko żaglowce, żadnego żelastwa z armatami 😊
Drugi powód, teraźniejszy, jest taki oto, że musiałem nauczyć się funkcji i nazw „sznurków” olinowania stałego i ruchomego, zanim pociągnę dalej wspomniany „LWÓW” i inne żaglowce, do których tęskniłem od dziecka.

Ta karaka jest moim pierwszym kompletnym żaglowcem od z górą 40 lat (poprzedni był dość siermiężny galeon „Smok” z MM w połowie lat 80-tych). Tak więc Sao Gabriel był polem doświadczalnym budowy masztów, wiązań lin, bloków itp., z mnóstwem błędów, pomyłek i pomysłów.

Po galerii opowiem jeszcze parę zdań , teraz zapraszam do zdjęć



Samo opracowanie jest „prawie” bez zarzutów. Fajnie poukładane i dobrze pokazane na rysunkach. Można mieć nieco pretensji do „kakaoweo” koloru poszycia, ale całość prezentuje się nieźle.

Podczas pracy, odnośnie detali (np. wiązań lin i bonetów – odejmowanych części grot i fokżagla), posiłkowałem się planami modelarskimi karaki z XV w. autorstwa Cezarego Ciesielskiego



Świetnym opracowaniem opisującym funkcje i zasady działania omasztowania, ożaglowania i olinowania żaglowców – też rejowych, jest książka Tomasza Maracewicza „Na skrzydłach wiatru. Żaglowce bez tajemnic”. Szczerze polecam tę pozycję.




Pomocnym był tekst Krzysztofa Gerlacha dotyczący historii i techniki sprzątania i zwijania żagli, dostępny tutaj:
http://www.timberships.fora.pl/artykuly-tematyczne,16/techniki-sprzatania-i-zwijania-zagli,229-30.html

oraz udzielone mi wyjaśnienia Pana Krzysztofa, odnośnie niektórych detali, za co bardzo dziękuję.

O historii rozwoju żaglowców na przełomie średniowiecza i epoki nowożytnej wartą polecenia jest książka Jerzego Radczuka „ Historia żeglugi i budownictwa okrętowego Europy Północnej do końca XVI w.”
Z opracowań dotyczących odkryć Vasco da Gamy mogę polecić książkę Zdzisława Skroka „ Odkrywcy Oceanów” oraz dość skomplikowane opracowanie, ale warto się przez nie przegryźć, czyli „Morskie dzieje Portugalczyków” Jose Gentil Da Silva, który wskazał na przełomowe zastosowanie bulin w technice żeglowania na wiatr żaglowcami rejowymi.

Do zobaczenia.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
23-04-23 09:05  Odp: [G] Sao Gabriel - Vasco da Gama - Wydawnictwo Seahorse nr 1/2020 skala 1:100
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

I to jest wiadomość, i to jest kawał dobrej roboty.
Super wyszło, Arturze.

Pozdrawiam
Tomek

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
23-04-23 09:26  Odp: [G] Sao Gabriel - Vasco da Gama - Wydawnictwo Seahorse nr 1/2020 skala 1:100
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Pięknie! Kawał dobrej roboty.

Dałbyś radę zaprezentować kilka zbliżeń na "smaczki" typu: okolice marsów/bocianich gniazd, zawieszenie rei, talrepy, kołkownice?

No i parę słów o materiałach: liny gotowe czy sam kręciłeś? Bloki? Płótno na żagle?

O ile to nie problem :)

Z wypiekami na twarzy czekam na aktualizację "Lwowa".
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
23-04-23 09:43  Odp: [G] Sao Gabriel - Vasco da Gama - Wydawnictwo Seahorse nr 1/2020 skala 1:100
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Super robota, kolejny świetnie sklejony model. Też proszę o szczegóły techniczne. (rekord prędkości dla sklejonego żaglowca? Ile godzin dziennie sklejałeś?)

Masz może plik pdf z artykułem Pana Gerlacha? (ze zdjęciami)

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
23-04-23 09:53  Odp: [G] Sao Gabriel - Vasco da Gama - Wydawnictwo Seahorse nr 1/2020 skala 1:100
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Taki żaglowiec w takim tempie?
Tylko najlepsi tak potrafią, w tym oczywiście Kolega Artur.
Podziw i szacunek!
Piękny model, pięknie sklejony.

Powodzenia z Lwowem.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
24-04-23 10:01  Odp: [G] Sao Gabriel - Vasco da Gama - Wydawnictwo Seahorse nr 1/2020 skala 1:100
Matey   

Kto dmucha w żagle?
Przepiękny i ładnie zaprezentowany.

 
24-04-23 12:11  Odp: [G] Sao Gabriel - Vasco da Gama - Wydawnictwo Seahorse nr 1/2020 skala 1:100
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

fajna krypa, gratki :D

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
24-04-23 14:34  Odp: [G] Sao Gabriel - Vasco da Gama - Wydawnictwo Seahorse nr 1/2020 skala 1:100
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

ładny model i dobrze sklejony. Nie ma się do czego przyczepić...nuda Panie...nic się nie dzieje :)

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
24-04-23 16:57  Odp: [G] Sao Gabriel - Vasco da Gama - Wydawnictwo Seahorse nr 1/2020 skala 1:100
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Piękny ! Doskonale się prezentuje ! Świetne wykonanie !

 
24-04-23 17:40  Odp: [G] Sao Gabriel - Vasco da Gama - Wydawnictwo Seahorse nr 1/2020 skala 1:100
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Również gratuluję, będzie ozdoba salonu.

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024