FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
14-04-23 18:44  [G] Arado 234 B-2 (Model-Hobby nr 46, 4/2022)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Z przyjemnością prezentuję Wam mój najnowszy model - Arado 234 B-2 Blitz. Został wydany w zeszłym roku przez wydawnictwo Model-Hobby i od razu go zamówiłem. Nie zwlekałem też zbyt długo z tym, żeby go pociąć i skleić. Czekałem na model tego samolotu i błyskawicznie się za niego zabrałem. W końcu nazwa Blitz (błyskawica) zobowiązuje. (Cóż za żonglerka słowem, om nom nom nom :-))





Luftwaffe 1939-45 jest jednym z moich ulubionych tematów modelarskich. Fascynacja ta dotyczy oczywiście aspektów technologicznych oraz estetycznych i nie ma nic wspólnego z ideologią, której narzędziem były maszyny z czarnymi krzyżami. Jak już jesteśmy przy naziźmie - nazwę Blitz nadał samolotowi niski wredny austriak z wąsem, którego zachwyciły możliwości maszyny. Nie jest to oficjalna nazwa. Arado 234 jest bez wątpienia jedną z ciekawszych konstrukcji niemieckiego przemysłu zbrojeniowego z tego okresu oraz jednym z wielu dowodów na to jak był on zaawansowany. Był to pierwszy na świecie seryjnie produkowany bombowiec z napędem odrzutowym, nowatorska konstrukcja wyprzedzająca swoją epokę. Osobiście, zachwyca mnie swoją sylwetką i pięknym przeszklonym nosem. Maszyna została wprowadzona do służby w lipcu 1944 roku, pierwsze egzemplarze, które trafiły na front były wykorzystywane do lotów rozpoznawczych i były jednocześnie prototypami. Niedługo później pierwsze seryjne maszyny oznaczone jako B-2 trafiły do jednostek bombowych (Kampfgeschwader, w skrócie KG). Samolot, którego model skleiłem należał do 8 Staffel (eskadra) III./KG 76 i w styczniu 1945 stacjonował w Achmer (Niemcy). Była to maszyna Hansa Georga Bätchera, dowódcy jednostki.





Autorem modelu wydanego przez Model-Hobby jest Alexander Fabricznyj, autor najgorzej zaprojektowanego modelu jaki w życiu skleiłem. To spod jego ręki wyszedł niesławny i katastrofalnie opracowany MiG-19s wydany w YG Model. Miałem więc uzasadnione obawy co do sklejalności Arado. Myliłem się wielce i muszę tutaj pochwalić projektanta, który poprawił swoje błędy i opracował niemal idealny model. Szanuję za wyciągnięcie wniosków i rozwój w dobrym kierunku. Moje szczere gratulacje Panie Alexandrze! Budowa modelu zajęła 3 miesiące, dokumentowałem wszystko na bieżąco i równolegle z galerią opublikowałem fotorelację z budowy. Opisałem tam również kilka wspomnianych niedociągnięć projektu. Podczas budowy modelu użyłem dedykowanych do niego żywicznych dodatków oferowanych przez wydawcę - kół, liny spadochronu hamującego oraz imitacji sekcji silników. Przeszklony nos to również wytłoczka oferowana przez Model-Hobby - moim zdaniem najlepsza jaką kiedykolwiek widziałem, jej przejrzystość jest po prostu zachwycająca, co w przypadku tego modelu pełni kluczową rolę. Wydanie przewiduje wykonanie modelu w dwóch wersjach uzbrojenia - z jedną bombą SC-1000 (kg) podwieszoną pod kadłubem, albo trzy SC-500 (kg) podwieszone pod kadłubem i pylonami pod silnikami. Instrukcja podaje, że w przypadku wykonania modelu z bombą 1000 kg, powinno się pominąć wspomniane pylony, ale widziałem zdjęcie, które zaprzecza temu zaleceniu. Nie mogłem się zdecydować, który wariant uzbrojenia wybrać, więc wybrałem oba i w zależności od humoru albo dnia tygodnia mogę sobie je zmieniać. W galerii wymieszane są zdjęcia w obu wariantach.









































Na koniec kilka zdjęć z Messerschmittem Me-262 A-1 z Kartonowego Arsenału, którego skleiłem kilka lat temu. Bardzo mi się to zestawienie podoba. Bez tego porównania, Blitz wydawałby się znacznie większy, tymczasem różnica nie jest wcale taka duża. Obie maszyny są oczywiście w tej samej skali.Na etapie budowy przeczytałem, że konstrukcja kadłuba Arado wykluczała montaż komór bombowych, był zbyt wąski, dlatego bomby podwieszano pod kadłubem i silnikami. Zestawienie ze Schwalbe dobrze uwidacznia smukłość sylwetki Blitza. Warto również zwrócić uwagę na silniki - obie maszyny były napędzane tymi samymi jednostkami - Junkers Jumo 004.









Relacja z budowy modelu znajduje się tutaj.

P.S. Dioramy z figurkami nie będzie!

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
14-04-23 19:55  Odp: [G] Arado 234 B-2 (Model-Hobby nr 46, 4/2022)
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Witam,śliczności,pozdrawiam ceva.

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
14-04-23 20:08  Odp: [G] Arado 234 B-2 (Model-Hobby nr 46, 4/2022)
MPaweł 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 1

Świetny model i wykonanie na najwyższym poziomie do czego już nas przyzwyczaiłeś. Gratulacje!

Jak oceniasz przejście kadłub/skrzydło pod względem zaprojektowania? Wyszło bardzo ładnie, a gdy oglądałem zdjęcia z rysunków montażowych w modelu, wydawało mi się to dość ciężkie (niebezpieczne ;-)) do wykonania żeby wyszło dobrze.

 
14-04-23 20:46  Odp: [G] Arado 234 B-2 (Model-Hobby nr 46, 4/2022)
MirZ 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 16


 - 16

Rewelacyjnie wykonany model! Gratulacje!

--
"Cokolwiek trafisz nazwij to celem."

 
14-04-23 20:49  Odp: [G] Arado 234 B-2 (Model-Hobby nr 46, 4/2022)
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

No, byłem ciekaw kiedy go zobaczę w Twoim wykonaniu. Wynik mógł być tylko jeden, kolejny genialnie sklejony model w kolekcji, gratulacje.

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
14-04-23 20:52  Odp: [G] Arado 234 B-2 (Model-Hobby nr 46, 4/2022)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Perełka. Kapitalnie wykonany model i kapitalnie sfotografowany. Wielkie gratulacje ! I rzeczywiście podczas podglądania Twojej pracy z nim wydawało się, że jest zdecydowanie większy. Może dlatego, że większość "przeszkolonych dziobów" należy raczej do większych maszyn...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
14-04-23 21:31  Odp: [G] Arado 234 B-2 (Model-Hobby nr 46, 4/2022)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Cóż powiedzieć - jak zwykle piękna modelarska robota.
I ciekawa kolekcja.
Stasiu przoduje!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
14-04-23 21:35  Odp: [G] Arado 234 B-2 (Model-Hobby nr 46, 4/2022)
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Jak zwykle, świetne wykonanie i bardzo atrakcyjny model. Nie wiem jak inni to widzą ale użycie żywicznych elementów w większej ilości jakkolwiek z jednej stronny poprawia wygląd modelu to z drugiej strony duża ilość malowanych elementów wyostrza/wydobywa znaczącą różnicę w zderzeniu z elementami kartonowymi z drukiem rastrowym. Tutaj to widać ze wzgledu na widoczny dość duży fragment silnika. Byłoby super gdyby druk nie był rastrowy ale cyfrowy ma gorsze właściwości przy klejeniu w standardzie.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
14-04-23 22:21  Odp: [G] Arado 234 B-2 (Model-Hobby nr 46, 4/2022)
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Piękne wykonanie !
PS - ów Austriak raczej nie był niskim - miał 1,75 cm wzrostu :-)

 
14-04-23 22:39  Odp: [G] Arado 234 B-2 (Model-Hobby nr 46, 4/2022)
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Stachu -przeszedłeś samego siebie! Kapitalne wykonanie baaardzo wymagającego modelu. Jest czysto, jest kartonowo, jest jak trzeba!

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024