FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
26-03-23 21:42  [R] HMS Matabele F26 1942r. 1/400 Nietypowy projekt własny :)
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam w nowej relacji.

Jako, że Edi(y)nburgh już skończony (skończyłem go w listopadzie :D) i galeria wstawiona, więc można zacząć nową relację.
Na cel jak U-454 wziąłem niszczyciel klasy Tribal HMS Matabele, który to zatonął podczas eskortowania konwoju.
Wybór akurat na tę jednostkę padł z kilku powodów, chciałem do kompletu z krążownikami zrobić prosty model (taaa prosty...), na którym mógłbym zrobić dwa eksperymenty. Jednym z nich jest chęć sprawdzenia jak się będzie kleiło model, który jest w 90% wycięty laserem, czyli niezbyt duży objętościowo na takie próby nadaje się idealnie. Wiem, że nie jest to żadna nowość w modelarstwie, ale okrętu ciachanego CO2 nima (chyba)
A o drugim będzie poniżej.
A więc, jak na mnie przystało bez okładki (choć już prawie jest :) ), ale za to z arkuszami części:



Jak widać jest też zachowawczo w standardowej wersji i nadrukowane na barwionce, no i laserki. Do kompletu moich zabawek brakowało jeszcze luf dział 102mm :



Stosownie do skali wyszły ogromne ja pierun :) (do Pioruna też pasują) Starczy pitu pitu, czas na konkrety.



Kadłub skleiłem już dość dawno bo na spotkaniu w Osowie, wyciąłem też testowo burty i potem tylko czekałem na laserki, a one prezentują się w zbliżeniu następująco:



Dodatkowo dla porównania "zwykła" burta. Zanim je przykleiłem postanowiłem wykorzystać fakt, że mam bulaje wycięte zalałem je od lewej strony magikiem :



Po wyschnięciu mogłem przykleić na szkielet:



Jak na taki ołóweczek wyszło dość znośnie, ale dociekliwi zauważą, że czegoś tu brakuje, przecież on miał kamo. I tu jest mój drugi eksperyment.
Wykorzystując fakt, że podziały blach, bulaje i inne detale są spod lasera, mogę sobie spokojnie plamy maznąć z pędzla....tak namalowałem kamo farbami wzorując się wykonaniem kolegi od Suffolka, tylko tam mi brakowało jakby grafiki na tym kamo, a tu już trochę lepiej wyszło:



Dobrałem kolory dzięki pomocy naszego forumowego kolegi Ramma Mateusza i udało mi się nawet nie zamalować kilku bulai :D
Kształty plam wyszły nawet znośnie, choć paluszek kilka razy się omsknął :D Rozmieszczenie kolorów powiedzmy zgadza się w 90% reszta to drobne domysly, ale chyba jest znośnie, w realu wygląda to trochę lepiej, niejednolity kolor uważam że jest na plus, może dodam jakieś eksploatacje.
Problemem jednak jest prawa burta, bo z fotkami bieda i mam tylko jeden rysunek i jeden sklejony plastik z burtą inną niż lewa, ale jakoś nie pasuje mi to do tego typu kamo. W innych modelach jest zwyczajnie lustrzane odbicie i fajrant :D Jeszcze nic nie robilem, poczekam na Wasze opinie .
Reasumując wyszła mi taka hybryda plastiku z kartonem, czyli wycinasz tylko łapki i trzeba uformować i pomalować, ale masz już główny kolor i odpada malowanie pokładów, zobaczymy jak to będzie dalej szło.

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
27-03-23 11:49  Odp: [R] HMS Matabele F26 1942r. 1/400 Nietypowy projekt własny :)
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

No właśnie nr taktyczny był i chyba tym razem się będę musiał do kogoś uśmiechnąć o jakąś kalkomanie.
97 widzę że zainteresowanie jest, więc może wydawca się zdecyduje.

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
27-03-23 21:14  Odp: [R] HMS Matabele F26 1942r. 1/400 Nietypowy projekt własny :)
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Magic glue to szkolny klej w czerwonej tubie polecany przez JSC. Kleje nim już ładnych parę lat w miejscach stykowych gdzie karton nie pręży.

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
28-03-23 16:59  Odp: [R] HMS Matabele F26 1942r. 1/400 Nietypowy projekt własny :)
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

W temacie Meksyka 😉 się dzieje więc nic tylko czekać na zapowiedź, krótko mówiąc ja jestem zadowolony ale oficjalną zapowiedź należy zostawić wydawcy. Mnie tylko dziwi czemu tak się napaliliscie na takiego ulepa😂
W innej skali też coś tam nagryzdam, jak czasu starczy, właściwie to już się rysuje, ale to ło panie jeszcze het het.
Mam też chęć na fruwaka, nawet już pierwsze wprawki poczyniłem.

A w czterysetkach założenia są takie że ma być łatwy, szybki i przyjemny model dzięki małej detalizacji i dodatkom.
W projektowaniu też ma być prosty( a nie jest jednak) więc dna nie będę robił. Jakby miało być dno, to już w 1 200

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
20-05-23 20:51  Odp: [R] HMS Matabele F26 1942r. 1/400 Nietypowy projekt własny :)
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam po krótkiej przerwie, po małych zawirowaniach udało się pociągnąć dalej robotę.
Te druki 2x120mm nie dawały mi spokoju jak to wyjdzie więc się za nie zabrałem.



Oczywiście nie potrafiłem sprowadzić się do zwykłego pudełeczka, ale wbrew pozorom wykonanie tego było dość proste.
Dorobiłem osłony i można składać w całość.



Na koniec umazałem farbą, że niby kamuflaż i jest gotowy zestaw.



No i fotka jakie to jest ogromne :D



Mam jeszcze nadbudówkę rufową, ale muszę ją jeszcze dopieścić.

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
28-05-23 19:03  Odp: [R] HMS Matabele F26 1942r. 1/400 Nietypowy projekt własny :)
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam, do Marcys, niestety nie planuje wyjazdu na Babarybę i do Przeciszowa, nawet rozmawiałem o tym dziś z Łukaszem i on to rozumie, choć nie ukrywam że do września się coś może zmienić, ale to mało prawdopodobne.

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 
14-06-23 22:13  Odp: [R] HMS Matabele F26 1942r. 1/400 Nietypowy projekt własny :)
ADAM 12 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Witam.

Dzisiaj mam cos nie związane z modelem z relacji, ale na pewno zainteresuje to kilka osób, mianowicie wychodząc na przeciw dość silnemu głosowi modelarzy, którzy chętnie by sobie czterysetkę skleili, ale brakuje im jednego drobnego elementu w tych modelach.
Więc zakasałem rękawy, piórko w dłoń i ogień. Po rysowanku drukarka w ruch i są:



Wydrukowałem pełny szkielet i wszystkie pokładowe elementy potrzebne do ewentualnego dokończenia modelu, Chwila wycinania i szkielecik gotowy:



No i nadeszla wiekopomna chwiła :D Zdjęcia na arkuszu nie pokaże bo nic nie widać, za to wycięte pokazuje jaki mam szalony pomysł:



Całość została odpowiednio uformowana, najpierw na próbę z paskami od etykiety, żeby zobaczyć jak się ułoży na szkielecie, a potem już właściwe sklejki z barwionki 80g ( ma ten sam kolor co ta grubsza, więc w przyszłości to wykorzystam :D )
Do tego dokleiłem burty, żeby było jeszcze bardziej nietypowo i wyszła taka oto łudeczka:



Dzięki temu, że zrobiłem oklejkę rufową doklejaną, miałem jakieś pole manewru, no i hyc przypasować do szkieletu:



O dziwo pasowało znośnie więc, zachęcony efektami postanowiłem przyklejać. Zacząłem od przyklejenia kilu dla wypośrodkowania na szkielecie, żeby burty równo się nakładały po obu stronach. Jak kil wysechł, mogłem jechać styki pokład burta, najpierw prawa potem lewa. Smarowałem tylko na wodnicy i przy pokładzie, wręgi zostały suche. Jedynym mankamentem był fakt, że rufa trochę się zadarła (jak to rufa) i trzeba będzie na siatce skorygować jakieś 0.5mm. Na koniec zostało wkleić oklejkę burtową rufy, która ma mały zapas po obwodzie i trzeba jedną stronę docinać, wyszło średnio, ale jakby nie patrzył to tylko "surówka".
No i tak oto prezentuje się ołóweczek, przyznam, że jestem zadowolony z tego sposobu i będę brnął dalej w tym kierunku:



Fotki szalu nie robią, bo cykam jak tylko mogę. No i taki kadłubek sobie będzie leżał w szafie na dokończenie kiedyś tam, albo jak ktoś inny będzie miał na to chęć.

PZDR

--
Ruto88 ;)
Barwionka RZĄDZI
Forumowym napinaczom, mówimy stanowcze weź się za klejenie :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024