FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
06-02-23 23:33  [R] ORP Wicher 1:100 wydawnictwo MH
Montybacopa 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam wszystkich, którzy przez przypadek zabłądzili tutaj w odmętach internetu. Jestem tutaj nowy i dla uproszczenia przyjmijmy, że nazywajmy mnie Monty. Po pierwsze jeszcze nigdy nie zbudowałem modelu.Po drugie nigdy nie używałem forum, więc połapanie się w relacji zapewne trochę mi zajmie. Po trzecie poziom mojej wiedzy komputerowej, a tym bardziej Blenderowej jest zerowy, więc moja wiedza została zaczerpnięta tydzień temu z paru poradników na YT i tylko na tym będzie się opierać. Za wszystkie korekty związanie z postami na forum z góry dziękuje. Jak na razie próbuje zobaczyć jak to wszystko działa, jak umieścić zdjęcia, aby wyświetlały się na forum (gdzie je wrzucić) itd... Po przydługim wstępie i przedstawieniu się przejdźmy do meritum.

Po wielu latach oglądania modelarzy na YT czy przeglądania sobie galerii zbudowanych modeli na forach postanowiłem w końcu przełamać swojego lenia i samemu coś skleić. niestety patrząc na moje koślawe dwie ręce, model wyglądał by przy małych elementach jak plastuś z piórnika, tak więc model oparty jest na wydawnictwie Model-Hobby ze Szczecina. Ma on tam wiele dodatków które zakupiłem jak lufy, elementy fototrawione, wycinane elementy w tekturze, ryfle, maszty itd... Niestety, gdy porównałem drobne elementy do moich gorylich łap stwierdziłem że jest to dla mnie niewykonalne. moją nadzieja była wieść, iż Model-Hobby ma wydać siostrę bliźniaczkę mojego Wichra a wraz z nią mają być wypuszczone pokładowe detale z żywicy... Niestety pomimo czekania ponad 1 roku nadal ich brak, więc postanowiłem, że jeżeli nie oni to ja to zrobię. Wiem że jest to śmieszne w samym założeniu, gdyż moją wiedze w zakresie projektowania 3d tydzień temu określił bym na poziomie "A komu to potrzebne". Jako iż jest to prawdopodobnie jedyny model jaki w swoim życiu wydziergam postanowiłem, że ma on prezentować się okazale więc skala 200 została podmieniona na na 100 co daje ponad metrowego ulepa. Zaczynając od początku przedstawiam materiały źródłowe z których korzystam podczas tego wyzwania:

Mode "ORP WICHER" wydawnictwa Model-Hobby
Okręty polskiej marynarki wojennej nr 27 - ORP Wicher
Kontrtorpedowce Wicher Burza autorstwa Jerzego Łubkowskiego wydawnictwo AJ-PRESS
Plany Modelarskie nr 143 ORP WICHER autorstwa Jana Schmidta



O warsztacie modelarskim nie ma co pisać bo jak na razie jest suwmiarka i komputer, ale gdy przyjdzie do mnie drukarka 3d zaczniemy powoli tworzyć również zarówno w realnym życiu, a nie tylko na ekranie.

Po wstępnym przestudiowaniu instrukcji obsługi jegomościa o imieniu Wicher w oczy rzuciły mi się najmniejsze zbiory elementów współistniejących tworzące cały element. Najbardziej złożonymi a zarazem najmniejszymi wydały mi się obie windy. Zarówno ta od kotwicy jak i ta służąca do holowania. w skali 1:200 miały one odpowiednio wielkość 10mm oraz 4,5mm i składały się z kilkudziesięciu części.



Elementy fototrawione jakie są dostępne do kupienia do tego modelu dają nam w tym elemencie koła zębate oraz pokrętła. Niestety nawet przy tak małej skali są one za cienkie, ale dla "okrągłości" wyglądają lepiej niż wycinane.




W moim postanowieniu skoro ma to być jedyny model w moim życiu postanowiłem odwzorować go jak najbardziej realistycznie jak tylko można. Opracowanie z Model-Hobby odpadło na starcie, ze względu na zbyt duże uproszczenia wobec oryginał... projekt wind w 95% oparłem na opracowaniu Planów Modelarskich Jana Schmidta, a te pozostałe 5% to wiedza zdobyta z fotografii historycznych, których nie ujął w swych opracowaniach Pan Jan. Windy w tym przypadku nie mały osłon na koła zębate, które są dobrze widoczne na niżej umieszczonych zdjęciach, a które służyły zapewne jako osłony przed wciągnięciem czegoś, a właściwie "kogoś miedzy koła zębate.




Projekt windy kotwicy głównej zajęła mi około tygodnia ze względu na brak wiedzy i dopiero jej zdobywanie. krok do przodu, dwa do tyłu... do tego błędy wynikające z czytania rysunków technicznych itd... ale koniec końców dobrnęliśmy do końca modelowania. Jak widać wycinanka znacznie rożni się od oryginału.



Mamy tam inne podpory wału,



prowadnice łańcuchów maja zupełnie inny kształt, środkowe podpory górnego wału nie mają wyjścia na prowadnice do przełączania trybu działania windy.



Największą różnicą jaka jest widoczna na pierwszy rzut oka są koła zębate.



Sam nie mam najmniejszego pojęcia jak będzie wyglądał proces wydruku żywicznego. Notabene druku również będę uczył się od zera więc czeka mnie mnóstwo pracy i zabawy również w tym aspekcie.

Winda do holowania to już "jedynie" 3 dni projektowania. zapewne dlatego że jest to mniejszy element jak i dlatego, iż wykorzystywałem przy nim wiele elementów już wcześniej zrobionych przy poprzedniej windzie. Podobnie jak w przypadku windy kotwicznej, ta również w modelu jest zbytnio uproszczona jak dla moich potrzeb... Mógłbym rozpisywać się czym rożni się mój projekt od wycinankowego, ale zdjęcie opisze to znacznie szybciej.



Na koniec dwie windy obok siebie przedstawiające wielkość ich wobec siebie nawzajem i złożoność jaką się różnią.




Na tym na razie zakończymy ten post. Po powrocie z wyjazdu może zaczniemy modelować następny element, który trzeba poprawić względem wycinanki, aby był jak najbardziej zbliżony do oryginału. Pozdrawiam Monty

--

Post zmieniony (07-02-23 15:51)

 
07-02-23 08:55  Odp: [R] ORP Wicher 1:100
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Gratuluję, rozkminienia konstrukcji windy. Mnie to zajęło znacznie więcej czasu i to mając oprócz PM także plany wind z francuskich niszczycieli będących wzorem dla Wichra. Niestety wiedzieć jak wykonać a sam wykon to dwie różne rzeczy. Co prawda mój model jest w 1/100 ale elementy windy są i tak dość małe do wykonania w tradycyjny sposób a nie mam możliwości druku 3d. Tym niemniej po pierwszej nieudanej próbie zrobiłem podstawę i uchwyt wałów przedniej windy. Zdjęcie dam jutro w swojej relacji bo dzisiaj jestem poza domem. Pozdrawiam i czekam na dalszy ciąg.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
07-02-23 09:20  Odp: [R] ORP Wicher 1:100
Kris 



Na Forum:
Relacje w toku - 3


 - 10

Mam pytanie do ogółu forumowiczów: czy jakikolwiek przedwojenny polski niszczyciel, jakiekolwiek wydawnictwo wydało taki model w skali 1:100? Na mojej półce stoi jedyny ORP Dzik w skali 1:100 i brakuje mu towarzystwa. Zasadniczo sklejam samoloty, ale wypadałoby skleić jakąś chlubę polskiej marynarki wojennej.

 
07-02-23 09:25  Odp: [R] ORP Wicher 1:100
Wojciech Cięciwa   

Był ORP Garland w skali 1:100.

Z przyjemnością będę obserwował postępy - jakie by nie były ...

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
07-02-23 09:28  Odp: [R] ORP Wicher 1:100
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Kris, AH wieki temu wydało Wichra właśnie. Klei go, a właściwie bazuje na tym modelu Jhradca.

--
Monty, w jakiej skali właściwie będzie Twój Wicher? Bo w tytule wątku masz setkę, a Model Hobby wydalo ten model w dwusetce.

Post zmieniony (07-02-23 09:31)

 
07-02-23 09:34  Odp: [R] ORP Wicher 1:100
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Kris, nawet ten wiekowy model od AH i z wieloma błędami, po sklejeniu wygląda atrakcyjnie. Zawsze można w dobrym punkcie poligraficznym powiększyć 1/200 i wtedy masz prawie niegraniczony wybór.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
07-02-23 09:49  Odp: [R] ORP Wicher 1:100
Wojciech Cięciwa   

@Jhradca, ale powiększony model z 1:200 do 1:100 to dwa razy wyraźniejsze detale, i może co najwyżej być użyty jako półprodukt.

ORP Garland o którym pisałem to model MODEL-FAN-a nr 2 z 98 roku.

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
07-02-23 10:05  Odp: [R] ORP Wicher 1:100
Montybacopa 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Właśnie miałem pytać jhradca Czy AH ma dużo błędów bo to na nim chciałem oprzeć swoją budowę celując w skale 100. Niestety dostanie egzemplarza nawet w kiepskim stanie na dzień dzisiejszy nie jest na naszym polskim podwórku osiągalne. W moim przypadku jeżeli i tak będę malował model to przeskalowanie nie ma żadnego wpływu na jakość drukowania wycinanki... Większość i tak opiera się na suwmiarce. Jak dla mnie winda przy skali 100 jest tak mikroskopijna, iż pracy ze skalą 200 nawet sobie nie wyobrażam. Po drugie ta myśl, że poprzez skale model nie odpowiada oryginałowi nie dawała by mi spokoju. Taka nerwica natręctw... Jak zresztą pokazuje ten model ktoś kto nigdy nie zbudował modelu zaczął go sklejać. Ktoś kto nigdy nie projektował w 3d projektuje na potrzeby tego modelu. Ktoś kto nigdy nie malował kupił sobie kompresor i będzie malował ten model... Co może pójść nie tak :) Tak na marginesie właśnie zaczynam studiować Vickersa 40mm wz 28 a jego krzywizny i oblenia przy mojej wiedzy modelowania prawdopodobnie mnie zabiją.

Waldek K model będzie w skali 100 a wycinanka została przeskalowana i służby bardziej jako taki drogowskaz "pomoc", gdzie co jak jest bo już wchodząc w detale to wkracza plan modelarski JS

--

Post zmieniony (07-02-23 10:28)

 
07-02-23 10:23  Odp: [R] ORP Wicher 1:100
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Wicher od MH jest bardzo dobrą bazą do przeskalowania. Kupowanie Wichra od AH nie ma sensu bo z Twoim podejściem będziesz wszystko poprawiał i przerabiał. Co prawda jeśli będziesz posiłkował się drukiem 3d to przynajmniej robota będzie o niebo szybsza ale studiowanie dokumentacji i przeniesienie tego do kompa i zrobienie pliku dla drukarki też Ci trochę zajmie czasu. Ja przez nadmierne studiowanie straciłem znacznie więcej czasu niż przy samym klejeniu. Wszystkie błędy modelu AH opisałem w relacji ale jeśli znajdę listę zrobioną dla Pana Andrzeja Halińskiego a będziesz chciał się oprzeć na staruszku z 97 roku to Ci ją podeślę. Moim zdaniem MH ma większość poprawek względem AH ale chodzi o stan okrętu na 1939 rok ! Plany Modelarskie pokazują okręt przed przeróbkami, z których najbardziej widoczną jest brak tylnego masztu, zapasowy dalmierz i inny kształt anteny na rufowej nadbudówce.
Plany i w tej wcześniejszej konfiguracji nie są idealne. Beznadzejnie zrobione wyrzutnie torpedowe i słabo działa artylerii głównej. Z pewnymi rzeczami się nie zgadzam jak z ułożeniem i podcięciem maty pod pierwszym dziobowym działem ale nie mam materiałów dowodzących mojej teorii. Brak niektórych iluminatorów na nadbudówce głównej i typ włazu od tyłu, złe podpory sponsonów pod 13 mm kaemy, brak pojemników po obu stronach nadbudówki (blisko podpór sponsonów). Także lekko nie będzie.

Post zmieniony (07-02-23 11:19)

 
07-02-23 10:31  Odp: [R] ORP Wicher 1:100
GTiStyle 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Wszystkie projekty w 3D zrobiłeś w blenderze?

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024