FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
06-02-23 20:45  [R/G] MSModel F-16C Block 30, 1:33
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Witam serdecznie w mini-relacji drugiej "szesnastki" z wydawnictwa MSModel.



W galerii F-16C Block 32 są zdjęcia dwóch kadłubów gdyż oryginalny plan zakładał równoległą budowę obydwu modeli. Niestety, okazało się że nie mam wystarczająco miejsca na biurku i zmuszony byłem odłożyć budowę jednego modelu na później.

O historii konstrukcji nie ma co pisać, jest to ikona i wszyscy ją znają. Samolot z wycinanki to F-16C 86-0295 Block 30D, starszy brat szesnastki z poprzedniej galerii, również służący w 18 Aggressor Squadron z Eielson AFB na Alasce. Przed przemalowaniem na schemat "BDU Splinter" nasz myśliwiec grał rolę przeciwnika z ChRL.

Najpierw farby do retuszu, które po zmieszaniu z pomocą aplikacji Color Grab, lekko rozjaśniłem i rozcieńczyłem. Potem wyciąłem wszystkie elementy poszycia, delikatnie i pod kątem przeszlifowałem krawędzie i wyretuszowałem.



Model zacząłem od nosa, który nawiasem nie do końca tak super się udało skleić. Skleiłem wlot powietrza (też jakoś średnio mi się udał) po czym doklejałem elementy poszycia górnego. Przed sklejeniem, kształtowałem je tak by idealnie pasowały do szkieletu. Z metodą "na skarpetę" trzeba przy tym modelu uważać bo jeżeli przyklei się od dołu, o jeden pasek poczycia za dużo, to będą duże problemy z nasunięciem na szkielet. To oczywiście ze względu na wlot powietrza. Łączenie reszty poszycia z poszyciem wlotu nie wyszło zbyt dobrze, miałem problem z prostym przycięciem paska łączącego.



Po sklejeniu przyszedł czas naciągnięcia skarpety. Pasowała prawie idealnie, nie licząc lekko rozjechanego wlotu. Po przyklejeniu znikły nierówności i samolocik nabrał kształtów.



Wyjątkowo udały mi się łączenia.



To wszystko na dzisiaj, dziękuję za czytanie moich wypocin, pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia w kolejnym odcinku!

--

Post zmieniony (27-04-23 12:23)

 
07-02-23 13:05  Odp: [R] MSModel F-16C Block 30, 1:33
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Dziękuję za miłe słowa!

Rafael: retuszuję mieszanką Pactry i Vallejo. Próbuję przesiąść się z Pactry na Vallejo i wykorzystuję resztki Pactry bo szkoda wyrzucić. Rozcieńczam wódką :) To brzmi jak kiepski żart ale farby lepiej kryją i jest taniej niż kupowanie rozcieńczalnika od producenta.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
10-02-23 10:17  Odp: [R] MSModel F-16C Block 30, 1:33
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Windus: kleję głownie Magickiem, lekko rozcieńczonym ale wykorzystuję też BCG.

Mariuszu: kwestia organizacji :) Pudełka, wszędzie pudełka i każda część podpisana.

Dziękuję za miłe słowa do zobaczenia w aktualizacji.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
13-02-23 11:46  Odp: [R] MSModel F-16C Block 30, 1:33
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Windus: nie wymyśliłem niestety nowej techniki. Kleję opisanym tutaj wielokrotnie sposobem: szlifuję krawędzie poszycia pod kątem, kleje każdy element w rękach (nie na szkielecie) tak żeby dociskać do siebie elementy na pasku łączącym.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
13-02-23 20:06  Odp: [R] MSModel F-16C Block 30, 1:33
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Nie, nie "do czoła". Przyklejam pasek zębaty do okleiny i po wyschnięciu doklejam kolejny element do paska, delikatnie dociskając "czoła" do siebie.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
10-03-23 17:38  Odp: [R] MSModel F-16C Block 30, 1:33
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Dzień dobry, dzisiaj mała aktualizacja. Niestety jak to często bywa czasu mało więc i postępy nie są oszałamiające. Udało mi się skończyć kadłub wraz ze statecznikiem. Kadłub leży w poczekalni a ja robię wyposażenie, uzbrojenie, elementy podwozia itp.



Pozdrawiam i do następnego.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
13-03-23 10:39  Odp: [R] MSModel F-16C Block 30, 1:33
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Dziękuję za miłe słowa :)

Część bladości kolorów jest na pewno spowodowane mocnym światłem nad biurkiem Zrobię w tygodniu zdjęcia przy świetle dziennym, na pewno będą wyglądały lepiej.

Pozdrawiam wszystkich.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
24-04-23 11:29  Odp: [R] MSModel F-16C Block 30, 1:33
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Dzień dobry, witam po długiej przerwie. Jak widzicie moje próby prowadzenia relacji niestety nie dają dobrych efektów. Mam strasznie mało czasu na klejenie. Zazwyczaj siadam do biurka późno w nocy, po całym dniu. Ciężko pamiętać o zdjęciach i ciężko zmotywować się do aktualizacji relacji. Przepraszam więc bo niestety poza zdjęciami poniżej nie będzie aktualizacji relacji a jedynie galeria końcowa. Model skończyłem w niedzielę i teraz czeka na sesję końcową.

Mój ulubiony etap relacji: większość elementów gotowa i można taśmowo montować.



Stan przed przyklejeniem owiewki i odgromników



Tutaj próba pokazania moich (wątpliwych) umiejętności malarskich. Chciałem zbudować model na stan gdy samolot był w trakcie użytkowania z częściową modernizacją owiewki. Tylna część owiewki jest "biała", sprzed modernizacji, przednia już wymieniona na nową, z warstwą antyradarową.



Spróbuję się poprawić w kolejnej relacji :)
Dziękuję za czytanie, pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia w galerii.

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
27-04-23 12:23  Odp: [R] MSModel F-16C Block 30, 1:33
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Dzień dobry, witam w galerii końcowej.

Na początku gorące podziękowania dla kolegi Łukasza (Kudłatego) z Answera, który to uratował mnie wysyłką owiewek, po tym jak popsułem te które miałem, próbami malowania warstwy antyradarowej.

W zasadzie wszystkie problemy i zalety tego projektu są wyliczone w relacji z budowy młodszego brata, 86-0273.

Projekt jest naprawdę dobry ale też wymagający. Popełniłem kilka błędów i napotkałem kilka trudności:
- Poprawne sklejenie otwartej owiewki jest trudne. Świetnie zaprojektowany element, wygląda bardzo dobrze ale jest delikatny. Wymaga więc dużo ostrożności. Największy mój błąd, który niestety jest widoczny, to że nie poczekałem aż klej złapie i niestety miejscami ramka owiewki ma szczeliny.
- Coś poszło nie tak ze statecznikiem, widać nierówną szczelinę przy kadłubie i końcówce statecznika.
- Z jednej strony rozjechał mi się początek tego ostrego elementu który przechodzi w skrzydło.
- Listki, listki, ciężko się je robiło ale chyba nie jest gorzej niż w poprzednim modelu.
- Jedno ze skrzydeł jest delikatnie zwichrowane, szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak do tego doszło.
- Odgromniki w obydwu modelach są przyklejone źle na prawym stateczniku, powinny być przyklejone od dołu.
- Podstawa statecznika ma zbył łagodne załamania.

To chyba wszystko :)

To był pierwszy samolot który caponowałem. Bardzo podoba mi się pracowanie z tak zabezpieczonym papierem. Niestety moje ulubione kleje, Magic i BCG, nie za bardzo lubią się z caponem. Nie tylko że schną dłużej, czasami Magic przybiera stan gęstej galarety i nie chce zasychać godzinami. Rozklejona rama owiewki:



Galeria (robiona ziemniakiem):



Zdjęcia z albumu rodzinnego:



I to było na tyle w temacie F-16. Zacząłem już pracę nad nowym projektem, po majówce relacja.

Pozdrawiam czytających i do zobaczenia!

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
28-04-23 15:04  Odp: [R/G] MSModel F-16C Block 30, 1:33
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Dziękuję za miłe słowa, cieszę się że moja praca kogoś motywuje.
Demon, nie smól ino klej :)

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024