FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
29-01-23 14:05  [G] Wz.29 WAK 1:32 i ćwiczenia ze skalpelem
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

W tej skromnej galerii chciałbym przedstawić równie skromny modelik polskiego samochodu pancernego Wz.29 z wydawnictwa WAK. Prosty blokowy model który posłużył do ćwiczeń ze skalpelem i który nadawał się do tego celu znakomicie. Wszystkie krawędzie kadłuba i wieżyczki wycinałem prowadząc skalpel pod dużym kątem co pozwoliło na sklejenie brył bez konieczności użycia retuszu. Z efektu moich ćwiczeń jestem zadowolony i chciałem się nim z Wami podzielić :-)







Fazowanie krawędzi to metoda znana i przez wielu stosowana więc żadnej Ameryki tu nie odkrywam. Najczęściej słyszałem jednak o fazowaniu poprzez szlifowanie krawędzi drobnym papierem ściernym. U mnie się to nie sprawdziło i efekty szlifowania, mówiąc skromnie, nie satysfakcjonowały mnie wystarczająco. Sposób ze skalpelem uważam za dużo lepszy i szybszy. Dla tych co metody nie znają oraz dla pozostałych zainteresowanych przedstawiam poniżej kilka zdjęć warsztatowych z drobnym opisem co i jak robiłem aby uzyskać osiągnięty efekt.

W przypadku tego modeliku wszystkie cięte i klejone krawędzie, poza kołami, to linie proste. Model jest też opracowany komputerowo więc kreska obrysowa elementów jest cienka. W takim przypadku sprawa jest bardzo prosta. Przykładamy linijkę tak aby zakrywała niemal całą linię po której będziemy ciąć. Krawędź linii ma być ledwo widoczna spod linijki.



Przykładamy ostrze skalpela do linijki pod dużym kątem tak, że czubek skalpela wchodzi pod linijkę, i delikatnie tniemy przeciągając ostrze kilka razy aż do przecięcia kartonu. Kąt cięcia zależy od kąta pod którym będziemy kleić ze sobą płaszczyzny. Ja dobieram mniej więcej na oko.



Jeśli dobrze przymierzyliśmy linijkę to powinniśmy uzyskać rozcięcie na samym środku linii. To bardzo ważne do idealnego spasowania płaszczyzn.



Klejenie to już czysta formalność i sama przyjemność. Bardzo polecam do tego celu klej BCG. Jest idealny do łączenia na styk.



Jeżeli używaliśmy kleju BCG to po przeschnięciu klejonych krawędzi możemy je jeszcze dopieścić i domknąć ewentualne szczeliny. Wystarczy posmarować delikatnie krawędź lekko zwilżonym, w wodzie lub w kleju BCG, pędzelkiem i używając jakiegoś gładkiego narzędzia pomiziać nieco krawędzie łączeń. Ja używam do tego celu zewnętrznej strony czubka pęsety lub czasem metalowej szpatułki do mieszania farbek.
Przed Po


Metoda jest fajna, podoba mi się i zdecydowanie zaprzyjaźnię się z nią na dłużej. Jedynym problemem pozostaje dla mnie fazowanie krawędzi elementów zaokrąglonych jak np. koła. Wtedy chyba pozostaje już tylko papier ścierny albo cięcie od ręki. Jeżeli ktoś ma jakiś inny pomysł albo zna fajną metodę jak takie bezretuszowe łączenia po łuku wykonać to piszcie śmiało :-)

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
29-01-23 14:59  Odp: [G] Wz.29 WAK 1:32 i ćwiczenia ze skalpelem
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

No proszę jaki piękny! :)

Metoda zdecydowanie warta "zachodu", jak widać na powyższych obrazkach. Pierwszy raz zastosowałem przy TKS-ie, bo szczególnie przy małych obiektach wpływa to na efekt końcowy. Przy sklejaniu małych pudełeczek, czy czy przy krawędzi błotnika w czołgach jest to zabieg nieoceniony. A po łuku? Dajmy na to błotnik starszego pojazdu kołowego -górna ściana prostokątna musi mieć ściętą krawędź, a boczna ścianka -łukowata- najpierw wycinamy normalnie, prostopadle do maty. Później element odwracamy białą stroną do siebie i od ręki wycinamy po skosie cały łuk :)
Generalnie metoda chyba najlepsza z możliwych, a nerwowo może się zrobić jedynie, gdy zlepioną skorupę nakładamy na szkielet, a on nie pasuje, ale to już wtedy trzeba go dopasować, lub powzmacniać same ściany poszycia. Oczywiście warto się w to bawić, tak jak mówisz, gdy kreska jest dość cienka, a przy ręcznych opracowaniach, lub starszych komputerowych wiemy jak jest.

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
29-01-23 16:09  Odp: [G] Wz.29 WAK 1:32 i ćwiczenia ze skalpelem
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

z całym szacunkiem, ale całą tą technikę klasyfikuje jako niezgodną ze sztuką: ]
1. maty nie lubią cięcia pod skosem, bo się niszczą, bardzo szybko,
2. Nożyk olfy nie lubi cięcia pod skosem, tez się niszczy i ryzyko uszkodzenia czubka jest dużo większe, niż gdy tnie się klasycznie prostopadle.
3. wspomniane krzywizny. Gdzie nie da się od linijki i trzeba ciąć z ręki. Przepis na katastrofę.

To nie jest teoretyzowanie, bo próbowałem tak robić. Miałem epizod, gdy wydawało mi się, że cięcie pod skosem to jakiś złoty gral, ale nie jest. Efekt nie jest wart. Bo taki sam, możemy uzyskać zwykłym papierem ściernym. Szlif drobnym papier. 320-500. ewentualnie pilnikiem diamentowym. Daje dokładnie to samo, ale nawet jest większa kontrola, a nie ryzykujemy.
Sam fazuje niemal każdą krawędź. Takie jest moje zdanie, ale każdy niech robi jak chce.
pozdrawiam

--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2


 
29-01-23 17:08  Odp: [G] Wz.29 WAK 1:32 i ćwiczenia ze skalpelem
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Kwestia wyboru. Można używać tańszych mat niż olfa. W końcu mata jest po to, żeby się zniszczyła HEHE
Poza tym jak tniesz na kilka razy to nie wchodzisz głęboko w matę.
Ja czuję kiedy będzie ostatnie cięcie i wykonuję je delikatniej niż poprzednia.
Co do nożyków też trzeba się nauczyć odpowiedniego prowadzenia, żeby ostrzem nie orać . po stalowej linijce.,
wtedy wytrzymuje dłużej.
Używanie aluminiowej linijki do cięcia pod skosem zdecydowanie bez sensu, bo w razie błędnego prowadzenia
ostrze potrafi oskrobać kant i linijka do wyrzucenia


Ja akurat wolę cięcie pod skosem, bo szlifowanie zajmuje multum czasu. Używam szlifowania tylko do dopieszczenia
oraz wyrównania cięcia po łuku, bo z ręki prawie zawsze gdzieś jakieś falki wyjdą

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
29-01-23 18:28  Odp: [G] Wz.29 WAK 1:32 i ćwiczenia ze skalpelem
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Gratuluję świetnego wykonania.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
29-01-23 18:39  Odp: [G] Wz.29 WAK 1:32 i ćwiczenia ze skalpelem
Cypis2012   

Do wycinania w taki sposób krawędzi elementów zaokrąglonych może nadawały by się krzywiki . Obecnie na A. można dostać krzywiki kreślarskie , krawieckie , co daje dużo opcji krzywizn , są także krzywiki giętkie , które można dostosować do krzywizny.

 
29-01-23 20:37  Odp: [G] Wz.29 WAK 1:32 i ćwiczenia ze skalpelem
MirZ 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 16


 - 16

Muszę tego kiedyś spróbować, bo retusz, który z resztą niezbyt mi wychodzi, jest na drugim miejscu po drutologii pod względem rzeczy nielubianych przeze mnie podczas klejenia modeli.
ps. Fajny modelik. Gratulacje!

--
"Cokolwiek trafisz nazwij to celem."

 
29-01-23 21:18  Odp: [G] Wz.29 WAK 1:32 i ćwiczenia ze skalpelem
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

To trochę jakbyś powiedział, że z tego całego kolarstwa to najgorsza jest jazda na rowerze hehe

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
30-01-23 13:45  Odp: [G] Wz.29 WAK 1:32 i ćwiczenia ze skalpelem
Viz 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 3
 

Piotr, efekt jest super, czysto i mega starannie.

Ja mam problem przy cięciu skalpelem wraz z fazowaniem, zawsze wychodzi mi zbyt mały kąt i płaszczyzny do końca nie schodzą się ze sobą i retuszować i tak muszę, a przy obłych elementach ten sam problem, cięcie z ręki i czasem jakaś fala "wyjdzie". Po Twoich zdjęciach może spróbuję się do tego lepiej przyłożyć, lub sprawdzę metodę z papierem ściernym.

A tego jeszcze, nity bym dodał, i już nie marudzę i uciekam :)

 
30-01-23 14:15  Odp: [G] Wz.29 WAK 1:32 i ćwiczenia ze skalpelem
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Muszę tego spróbować po raz kolejny, bo robiłem już kilka mizernych podejść do klejenia bez retuszu:-)
Są na tym forum - i nie tylko - mistrzowie, którzy tę sztukę opanowali do perfekcji, za to Ty Piotrze jesteś doskonałym motywatorem:-)
Twoja jedna relacja pozwoliła poprawić pewne mankamenty mojego warsztatu, teraz mam nadzieję przyjdzie natchnienie i na cięcia pod kątem i sklejanie bez retuszu:-)
Szczególnie przydatne to by było w przypadku małych elementów:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024