FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
29-01-23 14:05  [G] Wz.29 WAK 1:32 i ćwiczenia ze skalpelem
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

W tej skromnej galerii chciałbym przedstawić równie skromny modelik polskiego samochodu pancernego Wz.29 z wydawnictwa WAK. Prosty blokowy model który posłużył do ćwiczeń ze skalpelem i który nadawał się do tego celu znakomicie. Wszystkie krawędzie kadłuba i wieżyczki wycinałem prowadząc skalpel pod dużym kątem co pozwoliło na sklejenie brył bez konieczności użycia retuszu. Z efektu moich ćwiczeń jestem zadowolony i chciałem się nim z Wami podzielić :-)







Fazowanie krawędzi to metoda znana i przez wielu stosowana więc żadnej Ameryki tu nie odkrywam. Najczęściej słyszałem jednak o fazowaniu poprzez szlifowanie krawędzi drobnym papierem ściernym. U mnie się to nie sprawdziło i efekty szlifowania, mówiąc skromnie, nie satysfakcjonowały mnie wystarczająco. Sposób ze skalpelem uważam za dużo lepszy i szybszy. Dla tych co metody nie znają oraz dla pozostałych zainteresowanych przedstawiam poniżej kilka zdjęć warsztatowych z drobnym opisem co i jak robiłem aby uzyskać osiągnięty efekt.

W przypadku tego modeliku wszystkie cięte i klejone krawędzie, poza kołami, to linie proste. Model jest też opracowany komputerowo więc kreska obrysowa elementów jest cienka. W takim przypadku sprawa jest bardzo prosta. Przykładamy linijkę tak aby zakrywała niemal całą linię po której będziemy ciąć. Krawędź linii ma być ledwo widoczna spod linijki.



Przykładamy ostrze skalpela do linijki pod dużym kątem tak, że czubek skalpela wchodzi pod linijkę, i delikatnie tniemy przeciągając ostrze kilka razy aż do przecięcia kartonu. Kąt cięcia zależy od kąta pod którym będziemy kleić ze sobą płaszczyzny. Ja dobieram mniej więcej na oko.



Jeśli dobrze przymierzyliśmy linijkę to powinniśmy uzyskać rozcięcie na samym środku linii. To bardzo ważne do idealnego spasowania płaszczyzn.



Klejenie to już czysta formalność i sama przyjemność. Bardzo polecam do tego celu klej BCG. Jest idealny do łączenia na styk.



Jeżeli używaliśmy kleju BCG to po przeschnięciu klejonych krawędzi możemy je jeszcze dopieścić i domknąć ewentualne szczeliny. Wystarczy posmarować delikatnie krawędź lekko zwilżonym, w wodzie lub w kleju BCG, pędzelkiem i używając jakiegoś gładkiego narzędzia pomiziać nieco krawędzie łączeń. Ja używam do tego celu zewnętrznej strony czubka pęsety lub czasem metalowej szpatułki do mieszania farbek.
Przed Po


Metoda jest fajna, podoba mi się i zdecydowanie zaprzyjaźnię się z nią na dłużej. Jedynym problemem pozostaje dla mnie fazowanie krawędzi elementów zaokrąglonych jak np. koła. Wtedy chyba pozostaje już tylko papier ścierny albo cięcie od ręki. Jeżeli ktoś ma jakiś inny pomysł albo zna fajną metodę jak takie bezretuszowe łączenia po łuku wykonać to piszcie śmiało :-)

--
Pozdrawiam
Piotrek

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [G] Wz.29 WAK 1:32 i ćwiczenia ze skalpelem  nowe
Piotr P. 2277 29-01-23 14:05
 Odp: [G] Wz.29 WAK 1:32 i ćwiczenia ze skalpelem  nowe
Guciu 53 29-01-23 14:59
 Odp: [G] Wz.29 WAK 1:32 i ćwiczenia ze skalpelem  nowe
Karas 49 29-01-23 16:09
 Odp: [G] Wz.29 WAK 1:32 i ćwiczenia ze skalpelem  nowe
żółtodziób 61 29-01-23 17:08
 Odp: [G] Wz.29 WAK 1:32 i ćwiczenia ze skalpelem  nowe
Borowy 52 29-01-23 18:28
 Odp: [G] Wz.29 WAK 1:32 i ćwiczenia ze skalpelem  nowe
Cypis2012 143 29-01-23 18:39
 Odp: [G] Wz.29 WAK 1:32 i ćwiczenia ze skalpelem  nowe
MirZ 83 29-01-23 20:37
 Odp: [G] Wz.29 WAK 1:32 i ćwiczenia ze skalpelem  nowe
żółtodziób 123 29-01-23 21:18
 Odp: [G] Wz.29 WAK 1:32 i ćwiczenia ze skalpelem  nowe
Viz 96 30-01-23 13:45
 Odp: [G] Wz.29 WAK 1:32 i ćwiczenia ze skalpelem  nowe
StuGu 53 30-01-23 14:15

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024