FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 15 z 20Strony:  <=  <-  13  14  15  16  17  ->  => 
12-01-23 23:53  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Raffi   

Polecam książkę "Symbole naszych marzeń. Stulecie polskich żaglowców" Tomasza Maracewicza. Warszawa 2022, gdzie znajduje się wiele ciekawych opowieści o "Lwowie", a także zdjęcia statku. W 1927 nakręcono także film "Zew morza". Zdjęcia kręcono na "Lwowie". Być może będzie to pomocne przy budowie tego pięknego żaglowca.

.

--
AK

 
13-01-23 11:45  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Ja jesz\cze dorzucę swoje w temacie lin. Paduny na pewno stalowe.
Inna Kwestia, że nie wszystkie liny bez drabinek to paduny.
Część tych lin to brasy i szoty i trzeba by zidentyfikować które to i je wykonać jako konopne czy co tam używali.

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
13-01-23 14:54  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Raffi, dzięki za książkę, już do mnie jedzie.
Tak, film znam, przydał się, podałem go kilka stron wcześniej.

Żółtodziób, odnośnie olinowania, już się jako tako orientuję (mam dość dobrą literaturę). Linki olinowania ruchomego, o których piszesz (m in. szoty, brasy, halsy, gordingi, gejtawy) zdecydowanie były "jasne", konopne.

Pytałem o kolor padunów, ponieważ na "Drze Młodzieży" są one "jasne", ale to wynika zapewne z innej, w miarę nowoczesnej konstrukcji usztywnienia masztów.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
27-01-23 00:40  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Witajcie.
W końcu dopiąłem olinowanie stałe „LWOWA”





Parę zdań o sposobie wykonania masztów i takielunku.

Kolor masztów w wycinance mi nie odpowiadał. Ze zdjęć statku jakie się zachowały wynika, że były one w kolorze czarnym (lub innym ciemnym, ja wybrałem czarny).
Postanowiłem wykorzystać szablony z wycinanki i poskręcałem rurki z czarnego brystolu. W te rurki wkleiłem następnie rdzenie z odpowiednio oszlifowanych aluminiowych rurek, drewna lub stalowych prętów. W taki sam sposób postąpiłem z rejami (tu było więcej kombinacji ze względu na „podwójne” stożki rei).



Zastosowałem żywiczne juferysy z Wydawnictwa Seahorse (część wykonałem samodzielnie). Tam też zakupiłem komplet bloków. Jak na pierwszy raz, będzie ok. W następnych projektach może wykorzystam drewniane.



Zmieniłem również kształt marsów



Olinowanie.
W tym przypadku zdecydowanie podkreślę, że odpowiedni materiał to połowa sukcesu. Wpierw zastosowałem liny bawełniane (kupione w sklepie mod., ponieważ na samodzielne skręcanie się jeszcze nie pisałem). Niestety, przegrałem walkę z „włoskami”, mimo woskowania i innych specyfików. Tutaj wyraźnie pokazał się brak doświadczenia i nieodzowna w tym przypadku „konieczność” popełnienia błędu dla tzw. nauki na przyszłość 😊

Gdy już niemal wszystkie wanty zaplotłem w talrepach i nie mogłem na to wszystko patrzeć, w desperacji wybrałem pierwszy lepszy sklep modelarski z materiałami szkutniczymi. I tutaj opatrzność zadziałała. Trefiłem na linki w tym sklepie https://modelnet.pl/liny/ Może i są inne, lepsze i tańsze, ale te liny zdecydowanie mi spasowały.

Zaraz po otrzymaniu przesyłki, gdy nowe liny uzyskały moją akceptację, musiało nastąpić to




I w ten sposób miesiąc roboty poszedł w tzw. plecy :)


W każdym razie bardzo dobrze mi się pracowało z syntetycznymi linkami 0,5 i 0,3 mm. Kupiłem też liny jasne, ponieważ ich kolor jest bardzo zbliżony do tych w realu. Wydałem sporo kasy, ale zapas mam na kilka modeli.


Teraz o wykonaniu takielunku.

Ponieważ nie dysponujemy rzetelnymi planami olinowania „LWOWA” trzeba było polegać wyłącznie na kilkunastu fotografiach (może troszkę więcej), które się zachowały. Jednak przy układaniu want, sztagów i padunów posiłkowałem się szkicowymi planami żaglowca „Star of India” oraz samymi zdjęciami tego, ciągle pływającego statku.
Jest w sieci jeszcze kilka podobnych barków zbudowanych w tym mniej więcej czasie co „LWÓW” (lata 60/70-te XIX wieku, np. „ELISSA”, „James Craig” – nadal pływają!), ale po analizie kształtu kadłuba, wyposażenia pokładów oraz układu takielunku, właśnie „Star od India” jest najbardziej zbliżony do STS „LWÓW”.

Omówię jedną sprawę.
Dotyczy ona mocowania grotsztagu oraz grotstensztagu.
Kolega Raffi wspomniał o nowym opracowaniu wydanym w 2022 r. („Stulecie polskich żaglowców” Tomasza Marcewicza). Gdy na drugi dzień już egzemplarz miałem w ręce (pochwała dla Inpostu), okazało się, że jest tam zjecie z „LWOWA”, którego wcześniej nie znałem



Jest ono o tyle ważne, że pokazuje element mocowania gortstensztagu do sporego, prostopadłościennego pachoła (wcześniej zamierzałem przytroczyć te liny do podstawy fokmasztu)

Przebieg obydwu sztagów widać na tym zdjęciu



Dodatkowy problem pojawił się przy przymierzeniu nadbudówki tuż za fokmasztem. Aby jej krawędź nie kolidowała z grotsztagiem po właściwym jego zamocowaniu, należało nadbudówkę przesunąć ku rufie. Wówczas jednak wchodziła w kolizję z obudową ładowni i windą przy grotmaszcie.
Wyraźnie coś było nie tak.
Wówczas otrzymałem sporo zdjęć żaglowca „Star of India” od Tomasza z forum Koga. Jedno z nich rozwiązało mój dylemat, oto ono



Po prostu grotsztag przecina krawędź nadbudówki !
I tak właśnie to wykonałem



Typowe rozwiązanie rodem z „jajka Kolumba / Brunnelleschiego”. Nie da się, żeby stało w pionie? to pieprznij nim o stół 😊

Jest tam zawieszona siatka, którą widać też na poniższej fotografii „LWOWA”



Jej zadaniem było zapewne „podtrzymywanie” sprzątniętego grotsztaksla.


Podczas pracy, aby nie poszarpać masztów i już ułożonych lin, stosowałem takie „opancerzenie”




Wspomnę jeszcze o naszym nowym domowniku.
Jeszcze w poprzednim roku, na parkingu firmowym przez dwa dni słychać było miałczenie. Okazało się, że pod maską jednego z nieczynnych samochodów zaplątał się taki zwierz



W ten sposób kolejna znajda „czterołapa” poszerzyła naszą rodzinkę




Tak jak Franek Dolas z filmu „Jak rozpętałem…”, jego przygody od razu skojarzyłem z tymże przebojowym i niestrudzonym Frankiem, i Franek pozostał, a wyrósł z niego smukły młodzieniaszek



Oczywiście Panna Julia też na wszystko baczyła




Podsumowaniu powiem, iż może i na pierwszy taki model ze sznurkami i szmatkami, trochę z motyką na słońce, ale syndrom głębokiej wody ma swoje plusy dodatnie 😊

Teraz czeka mnie „wyblinkowanie”.
Do następnego

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
27-01-23 07:47  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
yak   

Znaczy, niby się człek czegoś takiego spodziewał ale znaczy szczękę trzymał yak zaglądał. A ona znaczy znów na podłodze. Znaczy to jest robota, której oglądanie się nie sprzykrzy :-)

 
27-01-23 09:44  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Miło popatrzeć - szczególnie na tych dwóch inżynierów nadzoru ;)

--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
27-01-23 10:37  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Pietyzm i zaangażowanie robi wrażenie: ] Podziękował za link do stronki z 'nitkami' przyda się. Pancerz przy tylu członkach załogi zrozumiały.

--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2


 
27-01-23 11:53  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Rzeznik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 8
 

Będzie piękny eksponat do Muzeum :)

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT | T34-85 | Crusader Mk.III | HL-2 Haroldek

Na warsztacie: plastik

 
27-01-23 14:47  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

W temacie pokrywy luku.
Tak jak zrobiłeś jest źle.
Sytuacja jaka jest przedstawiona tzn. połowa luku odkryta, brezent na deskach a na nim kilka desek lukowych raczej nie mogła mieć miejsca.
Wpierw zdejmowany jest brezent i zwinięty leży obok zrębnicy na pokładzie. Deski układane są po bokach na pokładzie.
Jeżeli ładownia ma być całkowicie otwarta to:
- deski w sztaplach są po obu stronach
- brezent jest zrolowany i leży na pokładzie
Natomiast gdy jest odkryta w połowie to:
- część desek leży obok ładowni, pozostałe zakrywają otwór
- brezent jest zrolowany i leży na pokładzie
Pozdrawiam i powodzenia w dalszych zmaganiach :-)
Ryszard

 
27-01-23 16:01  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Kolejny odcinek relacji nadal trzyma poziom i trzyma w napięciu... Pięknie, pięknie. Bardzo mi się to podoba!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 15 z 20Strony:  <=  <-  13  14  15  16  17  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024