FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
08-01-23 21:32  [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
Kedzier 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 7


 - 1

Z nowym rokiem zapraszam do kolejnej relacji :D. Po samolocie aliantów z silnikiem rzędowym dla odmiany mój wybór padł na maszynę państw Osi z silnikiem gwiazdowym - Ki-84 Hayate.



Podłoga kabiny zawiera niewielkie modyfikację względem tego co proponuje wycinanka - dodałem cięgna orczyka oraz paski na nich oraz powycinałem trochę otworów





Tablica przyrządów dostępna w modelu nie przewiduje możliwości wykonania jej w wersji z przeszklonymi zegarami, zatem wspomogłem się zestawem blach fototrawionych Eduarda. Kolor nadruku na blachach odstawał od występującego w modelu, zatem panel wymagał przemalowania.



Na wspomnianej blaszce były również m.in. pasy, więc postanowiłem ich użyć. W fotelu powycinałem wszystkie otwory, oraz nagniotłem przetłoczenia.



Panele boczne. Niestety środkowe wręgi są za krótkie o ok. 1,5mm - o ile w przypadku prawego panela nie jest to problem, bo ten fragment jest zasłonięty przez wyposażenie kabiny, to po lewej stronie przerwa jest niestety widoczna. Pozostaje nadzieja, że w wklejeniu wszystkiego zniknie to w cieniu. Od siebie dodałem kilka cięgien i przewodów






A oto stan obecny z wklejonym fotelem, oraz przymierzonymi na sucho ścianami bocznymi.






--




Post zmieniony (06-02-24 18:43)

 
11-01-23 19:47  Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
Kedzier 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 7


 - 1

Dzięki wszystkim za miłe słowa :D

Radek - otwory wycinam za pomocą sztanc biopsyjnych i wybijaków zrobionych z igieł


- wiem o problematycznej okolicy Hinomaru - regularnie posiłkuję się Twoją relacją podczas budowy :)

 
01-03-23 19:42  Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
Kedzier 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 7


 - 1

Po chwili ciszy zapraszam na kolejna, tym razem wyjątkowo krótką aktualizacje.

Przez ostatni miesiąc powoli dłubałem przy silniku, aby mieć za sobą najbardziej mozolny i męczący etap prac :D





Mam nadzieję, że teraz budowa trochę przyspieszy

--




Post zmieniony (06-02-24 18:45)

 
08-06-23 23:10  Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
Kedzier 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 7


 - 1

Dzięki za wszystkie komentarze i zapraszam do kolejnej aktualizacji :)

Zabrałem się za osłonę silnika. Zdjęcie z prac:



Oraz niemal ukończony element (pozostało popracować nad wewnętrzną powierzchnią)




Okleiłem także kabinę ściankami:



Budowę kadłuba zacząłem od ogona. Aby zmieścić szkielet statecznika pionowego i uzyskać w miarę estetyczne przejścia pomiędzy segmentami rozciąłem przedostatni segment w jego górnej części:




Po doklejeniu kolejnych elementów część ogonowa była gotowa:








Zatem przyszła pora na przód kadłuba:



Obydwa fragmenty połączone w całość:






--




Post zmieniony (06-02-24 19:00)

 
17-12-23 19:25  Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
Kedzier 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 7


 - 1

Cześć, wracam po długiej przerwie, ale tym razem nie z aktualizacją, a prośbą o pomoc :/

Zawieruszyłem gdzieś fragment części 16L:


Czy ktoś może ma ten model z przeznaczeniem na dawce części i byłby w stanie mnie poratować?

--


 
20-12-23 15:55  Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
Kedzier 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 7


 - 1

Czesc, ceva ma racje. Na Fotosiku na ma aktualnie opcji doladowania konta i przedluzenia abonamentu, a sadzac po braku odzewu z ich strony nie nastawiam sie, ze sie pojawi. Przy okazji nastepnej aktualizacji przerzuce sie na prywatny hosting i popodmieniam zdjecia, bo juz mam dosc migrowania pomiedzy serwisami, ktore sie wylaczaja co jakis czas 😕

Jesli chodzi o moja prosbe to juz nieaktualna - zglosilo sie kilka pomocnych osob i czesci juz sa u mnie 😁

 
06-02-24 21:24  Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
Kedzier 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 7


 - 1

Cześć! Wszystkie zdjęcia wylądowały w końcu na własnym hostingu, zatem mam nadzieję, że to już koniec problemu ze znikającymi zdjęciami :D

Ryszard, GTiStyle, MARIUSZ, Windus, Karas, Art - dzięki wielkie, ale opinie jak zwykle przesadzone - a już na pewno ta o hiperprecyzyjnym wykonaniu, do czego przejdę zaraz...

Po zdecydowanie za długiej przerwie wracam - mam nadzieję, że tym razem wrócę także do regularnych aktualizacji. Przerwa była spowodowana skupieniem się na trochę większym projekcie dzięki któremu dorobiłem się trochę większej pracowni, oraz miejsca do robienia zdjęć, które w końcu nie odstrasza swoim wyglądem :D

Z rurek posklejanych taśmą, na w miarę estetyczne miejsce w szafie



No ale wracając do modelu....

Dokończyłem osłonę silnika:




Dzięki pomocy udało mi się dokończyć wnęki podwozia. W projekcie są one dość biedne więc dodałem kilka drutów aby upodobnić je do oryginału:






Mając gotowe wnęki zabrałem się za szkielet oraz poszycie skrzydła:




Po sklejeniu ich w całość powstał płat:




Do wykonania szyby reflektora po raz pierwszy użyłem kopyta oraz formowania z pomocą gorącego oleju - zdecydowanie dużo lepsza opcja niż opalarka, choć wymagała kilku podejść



Aby połączyć skrzydła z kadłubem brakowało jedynie wklejenia kabiny. Na tym etapie jeszcze nic nie zapowiadało wielkiej tragedii, choć przednia część owiewki kadłub-skrzydło budziła moje obawy - była sklejona na styk z 5 elementów, do tego zalana klejem CA, aby wzmocnić połączenia. Poskutkowało to usztywnieniem tego fragmentu poszycia




Po długich bojach udało mi się połączyć wspomniane elementy w całość, ale efekt końcowy był (i nadal jest) daleki od zadowalającego. Przejście kadłub-skrzydło zintegrowane z poszyciem kabiny i po sklejeniu zlicowane z poszyciem skrzydła wygląda bardzo dobrze przy poprawnym sklejeniu, jednak mnie ono przerosło. Przednia część przejścia podczas formowania i naciągania popękała, więc musiałem ponownie zalać ją niemal w całości klejem CA i ratować się retuszem. Ogólnie na całym tym elemencie jest bardzo dużo retuszu i to niestety nie najwyższych lotów :/ Zobaczę jak to będzie wyglądać po lakierowaniu i może wtedy jeszcze spróbuje to jakoś podratować. W tym momencie planowałem porzucić ten model i wybrać coś łatwiejszego. Ale po kilku dniach, gdy wróciłem do tego na spokojnie stwierdziłem, że bez sensu go jednak wyrzucać. Może nie jest to najlepszy model jaki wyjdzie spod mojej ręki, ale to zawsze okazja do podszkolenia się i nauki nowych technik (może w końcu spróbuje jakieś okopcenia zrobić? w końcu gorzej już być chyba nie może :D )

Zatem kilka ujęć na moją porażke...






...i lecimy dalej. Dokleiłem lotki:





Dodałem szczegóły klap.


W instrukcji nie znalazłem szczegółowych rysunków tej szaro-czerwonej części więc miałem trochę wątpliwości czy powinny one być w przekroju okręgiem czy kwadratem. Sugerując się siatką elementu poszedłem w opcje numer 2:


Doszła jeszcze reszta detali na skrzydłach:








Mając gotowe skrzydła przeniosłem się na ogon. Zacząłem od statecznika poziomego:



Na tym etapie nie mogłem sobie odmówić poskładania wszystkiego na sucho, aby zobaczyć zarys bryły modelu


Kolejnym etapem było przyklejenie owiewek:






Zabrałem się następnie za ster kierunku. Aby łatwiej połączyć dolną część z górną rozciąłem element wzdłuż linii zginania:




Wyjątkowo długi ten post, no ale trzeba jakoś nadrobić te pół roku. Zatem na koniec kilka ujęć na aktualny stan. Pocieszające jest, że problemy ze skrzydłami nie wpłynęły znacząco na zanik symetrii :)




Pozdrawiam i do następnego!

 
11-02-24 18:19  Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
Kedzier 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 7


 - 1

Dziękuję za opinie

Mateusz - retuszuję farbami Vallejo. Na początku każdej budowy przygotowuję mieszankę odrobinę jaśniejszą niż kolor poszycia (bez rozjaśniania krawędzie bardziej rzucają się w oczy), a następnie po rozcieńczeniu do konsystencji mleka wlewam do strzykawek. Tak przygotowane farby spokojnie potrafią przetrwać nawet budowę trwającą rok (o czym może świadczyć ta relacja :D ).



Ostatnim krokiem przed polakierowaniem kadłuba było wykonanie i doklejenie sterów. Aby dodać odrobiny realizmu trymery odciąłem, a następnie po zaokrągleniu jednej krawędzi wkleiłem z powrotem. Krawędź spływu oczywiście zeszlifowana, aby uzyskać jak najmniejszą grubość elementu.





--


 
07-03-24 19:32  Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
Kedzier 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 7


 - 1

Zapraszam na kolejną aktualizacje - tym razem kartonowo-żywiczną :)

Zacząłem dłubać przy detalach - zespole kółka ogonowego, oraz kołpaku śmigła. Oba te elementy sklejone bez większych modyfikacji, jedynie trochę nagniotłem mieszek tylnego widelca.









Cały model został na tym etapie potraktowany matowym lakierem Gunze:


Jako dodatek do modelu zakupiłem żywiczną figurkę pilota:


Pierwszym krokiem było sklejenie wszystkiego w całość i pomalowanie białym podkładem:



Drugim krokiem było pomalowanie skóry. Twarz figurki nie obfituje w wyraźne detale, do tego miałem problem z sensownym pomalowaniem oczu. W efekcie otrzymałem coś pomiędzy muminkiem a Dave'm Bautista :D Oczywiście głowa trafiła do zmywacza i czeka na drugie podejście.



Udało mi się także pomalować kamizelkę. Tym razem postawiłem na nieco większy kontrast i przerysowanie niż w przypadku figurek w Tomahawk'u:


--


 
09-03-24 20:43  Odp: [Relacja] Nakajima Ki-84 Hayate, AH, 1/2006
Kedzier 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 7


 - 1

killy9999 - niczym wymyślnym - Panasonic Lumix DC-FZ82. Kiedyś używałem Nikona D3100 i D5100, ale zawsze przeszkadzała mi min. odległość ostrzenia w posiadanych obiektywach. A ten Lumix ostrzy już od 30cm, co spełnia moje oczekiwania. Oto fragment zdjęcia po prostu wykadrowanego, bez żadnego skalowania (może w takiej formie szału nie ma i widać szum, ale po zmniejszeniu do jakiejś sensownej wielkości jest całkiem OK :D ):


Dokończyłem malowanie tułowia - po lakierowaniu ubrudzę jeszcze trochę buty pigmentami:

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024