FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
24-12-22 12:56  [R] Cerkiew Przemienienia Pańskiego (BM 1:150) czyli plantacja cebuli
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Po kaplicy pozostaję w tematach budowlano-sakralnych.
Model ma specyficzną konstrukcję. Powiedział bym przyrostowo-pudełkową,
tzn. bryła główna musi być klejona w kolejności, bo klejne elementy są pół-skorupkami przyklejonymi do poprzenich. Dla obrazu zamieszczam rysunki montażowe. Opisu budowy ani lierki, dlatego musiałem dłogo studiować rysunki, żeby ogarnąć o co biega.



Karton mięciutki, więc będę dużo dosztywniał i dorabiał własnych elementów.
Do tego zrezygnowałem z listków (szczególnie w kopułach) żeby
1) poćwiczyć sklejanie ząbków
2) sklejone na listki wiadomo, wyglądało by kostropato

Przyłożone na sucho


Do sklejenia 22 kopułki każda 8 górnych i 8 dolnych ząbków co daje razem 352 ząbki ... w co ja się wpakowałem ;)


Olfa mi spadła z biurka i zrobiła to :D :



--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
24-12-22 13:03  Odp: [R] Cerkiew Przemienienia Pańskiego (BM 1:150) czyli plantacja cebuli
Piotr 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dobrze że nie w nogę.

--
Ile ludzi tyle zdań.

 
25-12-22 09:48  Odp: [R] Cerkiew Przemienienia Pańskiego (BM 1:150) czyli plantacja cebuli
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

I co, nadal ostry? :)
Powodzenia z cebulkami.

--
Siwy

 
25-12-22 13:43  Odp: [R] Cerkiew Przemienienia Pańskiego (BM 1:150) czyli plantacja cebuli
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

przy wyciąganiu końcówka się zlamała, więc nie :)

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
27-12-22 04:05  Odp: [R] Cerkiew Przemienienia Pańskiego (BM 1:150) czyli plantacja cebuli
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Skleiłem tą cerkiew i cały kompleks cerkiewny z Kiży. Ale na twoich zdjęciach widać próby pośpiechu choćby brak wycinania trójkątów miedzyząbkowych. W ten sposób to tego modelu nie zbydujesz. Sklejanie kopułek jest bardzo może nie trudne ale czasochłonne. Nie wiem jakiego kleju używasz ale nie wyobrażam sobie żeby ten model można było skleić czym innym niż Butapren. I to właśnie stosując metodę szewską do Butaprenu czyli najpierw sie obie powierzchnię gruntuje Butaprenem czeka do mocnego przeschnięcia , a potem jedną powierzchnię staruje cienko i od razu łapie. Dotyczy to wszystkich prawie sytuacji w tym modelu a już nie ma szans inaczej skleić poprawnie kopułek. Poprawnie tzn. czyli tak żeby się nie rozłaziły spody. Zresztą nawet jak skleisz kopułki bez rozlażących się spodów to część rurek do kopułek i tak będzie miała za małą średnicę. Oczywiście one nie wpadną do środka bo są sklejki . No ale trzeba te sklejki zamalować na szaro przed klejeniem bo po klejeniu kleju plakatówkami w każdym razie nie zamaluje się.

 
27-12-22 17:26  Odp: [R] Cerkiew Przemienienia Pańskiego (BM 1:150) czyli plantacja cebuli
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

to nie pośpiech lecz celowe działanie. Chciałem to postawić na sucho i podumać jak to kleić dalej.
W rysunkach montażowych też są błędy_lub_uproszczenia
na rys7. część 23 nie ma narysowanych szczytów ścian.
To ta część poniżej, Usztywniałem ją prostokątami, żeby mi w linii gięcia nie przeszkadzały



A co do kopułek...jest takie powiedzenie
"wszyscy mówią, że się nie da tego zrobić, dopóki nie przyjdzie taki, co nie wie, że się nie da i to zrobi" :D
otóż jestem już przy końcu kopułek. Nie kleję kompulsywnie, więc siedzę w nich już drugi miesiąc.
Kleję właśnie mieszanką Magic+BCG. Użyłem tego kleju świadomie, aby móc wygładzić łączenia, żeby nie było
ostrych kantów oraz uniknąć widoku nieretuszowanych brzegów. Traktuję ten model głównie szkoleniowo,
więc też oprócz używania sposobów znalezionych w necie próbuję pomysłów 'out of the box'
Podkładki robię z papieru xero 80g/m2



Pierwsze kopułki wyszły koślawe, bo próbowałem kleić całą wysokość po kolei po obwodzie.
Następne kleję już po kawałku dookoła idąc od równika ku biegunom

EDIT:
niedobory w średnicach wieżyczek już też wcześniej zauważyłem, ale mam na to pomysł.
Prototyp pokazany w instrukcji, jak się uważnie przyjrzeć sklejony jest przepaskudnie
--

Post zmieniony (27-12-22 17:44)

 
27-12-22 17:50  Odp: [R] Cerkiew Przemienienia Pańskiego (BM 1:150) czyli plantacja cebuli
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

To naprawdę masz cierpliwość żeby to kleić klejem wodnym . Jestem w szoku że dało radę na klejach wodnych.

 
27-12-22 18:23  Odp: [R] Cerkiew Przemienienia Pańskiego (BM 1:150) czyli plantacja cebuli
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Tak sobie myślę, że gdybym kleił ten model to też skleiłbym te kopułki klejem BCG na styk. Butaprenem bym tylko wszystko upaćkał bo ciapa ze mnie ;-)

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
28-12-22 10:20  Odp: [R] Cerkiew Przemienienia Pańskiego (BM 1:150) czyli plantacja cebuli
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Butapren to zło :) , ale do wielkich powierzchni chyba nie ma nic lepszego, chociaż wytrwali znajdują :)
Też bym tu stawiał na BCG, ale aby nim się posługiwać, to trzeba "pierwej się naumieć" ;)

--
Siwy

 
14-06-23 16:33  Odp: [R] Cerkiew Przemienienia Pańskiego (BM 1:150) czyli plantacja cebuli
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Niedługo pół roku od pierwszego wpisu , ale model nie umarł
Bardzo mało wolnego czasu, więc często inne zajęcia wygrywały z lepiarstwem,
a jak już był czas to raczej lepiłem niż pisałem, a czasem wieczorem to już się nie chciało nic zaczynać.
Kopułki już dawno skończone. Czułem się jakbym kleił jakąś pancerkę 🤣



W czasie wycinania kolejnych ścian wpadł mi do głowy diabelski pomysł, żeby jednak je uplastycznić i zacząłem tłoczyć linie pomiędzy belkami. Diabelski, bo dodałem sobie wiele godzin pracy, jednak porównanie pokazuje, że mimo, że tych tłoczeń w realu specjalnie nie widać, to wytłoczony element wygląda jakoś lepiej, „soczyściej” od zupełnie płaskiego.




Jak widać tłoczyłem też kółeczka imitujące zakończenia belek ( i tak są uproszczone do płaskiego nadruku).
Potem stwierdziłem, że te pionowe wzmocnienia nijak nie pasują do wytłoczonej ściany, więc zacząłem je naklejać z tektury 1mm.
Następnie eksperymentowanie z malowaniem na różne sposoby:
- kredki pastelowe – w drewienku i bambino
- kredki akwarelowe na sucho
- kredki akwarelowe z rozmazywaniem mokrym pędzlem oraz używane jak farby – nanoszone na mokro pędzlem
- suche pastele na sucho i na mokro
...no i mieszanie tych wszystkich technik na jednym elemencie, aby uzyskać efekt zapyziałości.
Akwareli użyłem celowo ze względu no możliwość gradacji ich przejrzystości(krycia) co pozwala, żeby kolor spod spodu był nadal widoczny.
Jednocześnie stwierdziłem, że takie zdecydowanie jaśniejsze i idące w szarość nie podobają mi się – za bardzo jakoś ‘odstają’, więc zrobiłem je kolorem bardziej zbliżone do belek ścian.



TO JEST STAN JAKI BYŁ NA 19 MARCA
C.D.N.

--

Post zmieniony (21-07-23 23:07)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024