FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
24-12-22 12:56  [R] Cerkiew Przemienienia Pańskiego (BM 1:150) czyli plantacja cebuli
żółtodziób 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1

Po kaplicy pozostaję w tematach budowlano-sakralnych.
Model ma specyficzną konstrukcję. Powiedział bym przyrostowo-pudełkową,
tzn. bryła główna musi być klejona w kolejności, bo klejne elementy są pół-skorupkami przyklejonymi do poprzenich. Dla obrazu zamieszczam rysunki montażowe. Opisu budowy ani lierki, dlatego musiałem dłogo studiować rysunki, żeby ogarnąć o co biega.

Karton mięciutki, więc będę dużo dosztywniał i dorabiał własnych elementów.
Do tego zrezygnowałem z listków (szczególnie w kopułach) żeby
1) poćwiczyć sklejanie ząbków
2) sklejone na listki wiadomo, wyglądało by kostropato

Przyłożone na sucho

Do sklejenia 22 kopułki każda 8 górnych i 8 dolnych ząbków co daje razem 352 ząbki ... w co ja się wpakowałem ;)

Olfa mi spadła z biurka i zrobiła to :D :

--
pozdro
Wojtek
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

Odpowiedz na tę wiadomość 

25-12-22 13:43  Odp: [R] Cerkiew Przemienienia Pańskiego (BM 1:150) czyli plantacja cebuli
żółtodziób 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1

przy wyciąganiu końcówka się zlamała, więc nie :)

--
pozdro
Wojtek
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

27-12-22 17:26  Odp: [R] Cerkiew Przemienienia Pańskiego (BM 1:150) czyli plantacja cebuli
żółtodziób 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1

to nie pośpiech lecz celowe działanie. Chciałem to postawić na sucho i podumać jak to kleić dalej.
W rysunkach montażowych też są błędy_lub_uproszczenia
na rys7. część 23 nie ma narysowanych szczytów ścian.
To ta część poniżej, Usztywniałem ją prostokątami, żeby mi w linii gięcia nie przeszkadzały

A co do kopułek...jest takie powiedzenie
"wszyscy mówią, że się nie da tego zrobić, dopóki nie przyjdzie taki, co nie wie, że się nie da i to zrobi" :D
otóż jestem już przy końcu kopułek. Nie kleję kompulsywnie, więc siedzę w nich już drugi miesiąc.
Kleję właśnie mieszanką Magic+BCG. Użyłem tego kleju świadomie, aby móc wygładzić łączenia, żeby nie było
ostrych kantów oraz uniknąć widoku nieretuszowanych brzegów. Traktuję ten model głównie szkoleniowo,
więc też oprócz używania sposobów znalezionych w necie próbuję pomysłów 'out of the box'
Podkładki robię z papieru xero 80g/m2

Pierwsze kopułki wyszły koślawe, bo próbowałem kleić całą wysokość po kolei po obwodzie.
Następne kleję już po kawałku dookoła idąc od równika ku biegunom

EDIT:
niedobory w średnicach wieżyczek już też wcześniej zauważyłem, ale mam na to pomysł.
Prototyp pokazany w instrukcji, jak się uważnie przyjrzeć sklejony jest przepaskudnie
--

Post zmieniony (27-12-22 17:44)

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek