FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
24-12-22 21:04  Odp: [R] De Havilland Mosquito Mk.2 NF Mały Modelarz 1/2/3 2010 1/33
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Słuchajcie, to lekki obłęd, ale chyba faktycznie zdjęcie jest zrobione poprawnie... nie widać zarysu drzwi. A te w Mosquito były na prawej stronie kadłuba. Czyli zarówno szachownica jak i swastyki na prawdziwym samolocie były wymalowane błędnie. Ale jaja...

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
24-12-22 22:07  Odp: [R] De Havilland Mosquito Mk.2 NF Mały Modelarz 1/2/3 2010 1/33
Piotr 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Przeglądnijcie zdjęcia w internecie z dywizjonów gdzie inne samoloty miały taką samą szachownicę nawet na tych czarno-białych zdjęciach to widać.

--
Ile ludzi tyle zdań.

 
24-12-22 22:16  Odp: [R] De Havilland Mosquito Mk.2 NF Mały Modelarz 1/2/3 2010 1/33
ma.es.trio     

Witaj Piotrze , fantastyczna robota i przepiękny model wychodzi. Zgodnie z Twoją sugestią przejrzałem zdjęcia.
Rzeczywiście malowanie Mosquito z Małego Modelarza wydaje się/jest prawidłowe.
Kilka linków odnośnie szachownicy:
http://www.airwar.ru/image/idop/fww2/dh98_nf/dh98-nf-1.jpg
http://www.airwar.ru/image/idop/fww2/dh98_nf/dh98-nf-3.jpg
Odnośnie malowania swastyk szukam w pozycjach książkowych , więc trochę to potrwa.

Mucha wprowadziłeś trochę zamętu , wiem że na Liberatorach często była malowana swastyka schwytana w szpony orła ( w polskich eskadrach ) , bądź jakiejś tam maszkary malowana prawidłowo. Natomiast swastyki wyrażające liczbę zestrzeleń obiektów Luftwaffe już były malowane odwrotnie czyli tak jak tutaj.
Mam nadzieję że wybaczycie mi że się przemądrzam i "wcinam" w Wasze rozważania.

Czekam Piotrze na dalszą część relacji .

Pozdrawiam.

Post zmieniony (24-12-22 23:10)

 
24-12-22 23:42  Odp: [R] De Havilland Mosquito Mk.2 NF Mały Modelarz 1/2/3 2010 1/33
kari   

... znalazłem kalki tego 'moskita' SP Decal i biorąc pod uwagę szachownicę to foto przedstawione wcześniej może być lustrzanym odbiciem.

 
24-12-22 23:46  Odp: [R] De Havilland Mosquito Mk.2 NF Mały Modelarz 1/2/3 2010 1/33
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

mnie zastanowiło zdjęcie z podanej przeze mnie strony, gdzie mam wrażenie, że na skrzydłach jest inna szachownica niż na kadłubie, bo na znaki na skrzydłach chyba patrzy się wzdłuż samolotu a nie w poprzek?



--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
25-12-22 01:28  Odp: [R] De Havilland Mosquito Mk.2 NF Mały Modelarz 1/2/3 2010 1/33
skarczew   

@Mucha:
"Czyli zarówno szachownica jak i swastyki na prawdziwym samolocie były wymalowane błędnie. Ale jaja..."

Nic szczególnego, po prostu malowano jak chciano. I wypada wspomnieć że szachownica z białym polem w górnym lewym rogu jest malowana prawidłowo w/g zasad heraldycznych.

@kari:
Opieranie się na kalkach to nie do końca trafiony pomysł... Fotografia samolotu to zbyt słaby dowód? Nie widać drzwi, i widać pilota przy oknie, więc prawdopodobieństwo lustrzanego odbicia fotografii jest b. małe.



@żółtodziób:
Tak, barwy szachownic na skrzydle są odwrócone w stosunku do tego co widać na lewej stronie kadłuba na zdjęciu.
Do tego szachownice na kadłubie samolotu S. Steca były namalowane lustrzanie.

Post zmieniony (25-12-22 01:33)

 
25-12-22 11:50  Odp: [R] De Havilland Mosquito Mk.2 NF Mały Modelarz 1/2/3 2010 1/33
Piotr 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Swastyka z ramionami skierowanymi w lewo (nazywana sauvastika) jest znakiem nocy i magii, emblematem straszliwej bogini Kali, żony Śiwy. Na skutek zaanektowania symbolu swastyki przez III Rzeszę, symbol ten czasami błędnie uważa się za znak germański.Dywizion 307 to dywizion nocny Lwowskich Puchaczy może dodatkowo oto chodźiło pilotowi malując ją odwrotnie ,miała dwuznaczne znaczenie wyróżniając jego samolot

--

Post zmieniony (25-12-22 13:12)

 
25-12-22 14:59  Odp: [R] De Havilland Mosquito Mk.2 NF Mały Modelarz 1/2/3 2010 1/33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=199451&t=199169

 
25-12-22 18:19  Odp: [R] De Havilland Mosquito Mk.2 NF Mały Modelarz 1/2/3 2010 1/33
ma.es.trio     

Dzięki Ryszard za linka , my tu gadu-gadu. A w linku podanym przez Ryszarda , pozamiatał temat swastyk Rafael w poście 02-11-11 15:45 Odp: [Z] Mały Modelarz - Mosquito , podając link:
do strony gdzie fotki moskitów są wszystkie , podaje Rafaela odnośnik jakby komuś nie chciało się wertować tamtego tematu
https://www.polishairforce.pl/dyw307zdj.html.

No to możesz teraz Piotrze dalej już na spokojnie lecieć z relacją.

--

 
26-12-22 12:21  Odp: [R] De Havilland Mosquito Mk.2 NF Mały Modelarz 1/2/3 2010 1/33
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Odnośnie tak ogólnie szachownicy lotniczej i określonego malowania pól czerwonych, białych, obwódek lub ich nie malowania to każdy przypadek trzeba rozpatrywać oddzielnie dla danego egzemplarza w ramach typu samolotu (na podstawie zdjęć archiwalnych).
By było ciekawiej to w ramach np. danego typu, zdarzało się, że szachownica była malowana w różnych konfiguracjach (np. przynajmniej cztery różne warianty malowania szachownicy na samolotach MS-3EP.2).
Szachownice na polskich samolotach (w latach 1918-1939 ponad 120 różnych typów, różnych producentów z różnych krajów) to temat rzeka - ich wielkość, rozmieszczenie, układ pól barwnych, malowanie fabryczne producentów zagranicznych, przemalowania, barwa - amarant/czerwień etc. etc. :-)
Powodzenia w budowie,
Pozdrawiam - Ryszard

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024