FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
03-11-03 09:42  [Relacja] Holk Gdański - MM
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Hej, co prawda to dopiero niewinne poczatki, ale mam nadzieje ze uda mi sie go skonczyc jeszcze t wym roku :-).

Ktos pewnie zapyta, a co z Prinz Eugenem?, a Tornado? Spoko Też sie kleją, ale musze od obu odpocząć. A poza tym juz dawno obiecywalem żonie jakis żaglowiec a Santa Maria utknęła w martwym punkcie.

Tak wiec zabralem sie za najmłodsze dziecko MM. Sporo naczytałem sie o przesunieciach koloru, faktycznie są i u mnie ale trudno - pojdzie retusz i po krzyku.
Co juz moge powiedzec na temat modelu? Projektowanie kadlubow dla 2mm tektury jest zabójcze dla moich (niemalych przeciez) rąk. Za to po zlozeniu szkieletu w calos pojawa sie stabilna bryla kadluba. Ze zmian dokonanych juz na dzien dzisiejszy pragne nadmienic, ze poklad nie podklejalem brystolem a tekturka ok 0,5-7mm. Zrobilem mala kerekte w wysokosci wreg i jest OK.
Generalnie wszystko pasuje dobrze, ale juz znalazlem kilka niedopatrzeń. Po pierwsze i najwazniejsze wyciecia w pokladzie na wystajace fragmenty wreg sa raz za glebokie, a raz za plytkie. Jedna wrega W8 - jest za waska na styku z pokladem, musialem powiekszyc wciecia aby wogole sie zmiescila. Tyle ze teraz pozostaje szczelina na zew. wregi [fotka]. Wogole tych szczelin w pokladzie jest jakby za duzo. Nie wiem, moze w dalszych etapach pracy to sie wyjasni



Kilka wreg wymagalo lekkiego przeszlifowania krawedzi ale do tego juz przywyklem.
Kolejny, rownie istotny, ale latwy do naprawienia blad to sprawa polaczenia W5 (tej z namalowanymi drzwiami - na fotkach juz rozcietej) i pokladu. W5 jest w calosci i nigdzie nie pisze autor o koniecznosci jej rozciecia na 2 fragmenty (a wymusza to poklad, ktory wcina sie w podluznice na wysokosci W5). Oczywiscie mozna zostawic cala W5 a skrocic poklad, lecz ja wybralem 1 rozwiazanie.

Co jeszcze... waskie paski na pokladzie 1a i 1b sa u mnie za krotkie o jakies 2mm. Retusz plakatowkami zalatwia sprawe. Czesc 2 nakleilem na brystol, bo jakos nie usmiecha mi sie formowanie "pudeleczka" z tak cienkiego kartonu.

I jeszcze jedno, 2mm wregi w wielu miejscach beda wymagaly scinania i szlifowania krawedzi, tak aby nie pojawialy sie zalamania na burtach i poszyciu. Szkoda tylko ze autor wstepnie nie zaznaczyl tych miejsc i trzeba sie tego domyslac (co nie jest trudne, ale najpierw trzeba domyslec sie, ze cos takiego należy wogole wykonywac)
Złozony na sucho szkielet przedstawiam ponizej




Na deser jeszcze jeden szkielet, ale tym razem szalupy. I znow ta 2mm tektura, szok. Ja nakleilem wregi na 1mm tekture, obie wycinalem i sklejalem. Autor sugeruje naklejenie od razu na 2mm ale obawialem sie dlubania nozem w takich drobinkach.



pzdr
Kemot

 
03-11-03 09:48  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
Stefanek   

SUPER - mam ochote na ten model KEMOT. Pisz pisz i rob fotki - czekam na dalsze postepy i DZIEKI !

Pozdr.
Stefanek

 
03-11-03 13:57  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
Gutor 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
 

Super, chyba go sobie kupie

...

 
03-11-03 14:27  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
Zeppelin 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 1
 

Piękny zapowiadający się model żaglowca w sam raz dla żony , hehehe , a tak poważnie to w sam raz na chwilę relaxu.

 
03-11-03 16:31  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
Waldorfos   

Fajniutkie, ale ta 2mm tekturka na pewno daje w kość ;-). Ja na razie męczę się ze SMOKIEM. Pozdrawiam.

 
03-11-03 18:15  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
JAH 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 1
 

Heh fajnie to już zaczyna wygladać + konkretny opis.

 
03-11-03 19:34  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
igor   

Kemot a jak masz zamiar wyretuszować żagiel ??? U mnie na żaglu sa przesuniecia 1 mm :[

gg 3678666

 
03-11-03 21:07  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
CRS 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

ulalalala

Krzysiek P. aka CRS
---------------------------------------------------
Construct Responsible for Sabotage
---------------------------------------------------

 
03-11-03 22:05  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
Leeon 

Na Forum:
Galerie - 1
 

W nawiązaniu do wątku Gutora o najgorszym modelu ....

Autor Holka ułatwił sobie pracę. Swoje lenistwo przerzucił na modelarzy którzy muszą RŻNĄĆ 2 mm tekturę i potem jeszcze SZLIFOWAĆ skosy na wręgach w okolicach dziobu i rufy. Kemot już tego doświadczył, delikatnie opisał i pokazał na zdjęciach.
A część kibiców, zafascynowanych chyba kolorowymi fotkami, aż się zachłystuje pochwałami tego ewidentnego BUBLA.
Że co ? Polak potrafi ? Modelarz na takie ''drobiazgi'' nie zwraca uwagi ? Modelarz zaciskając wargi będzie rżnął aż mu wyskoczą nabiegłe wodą bąble na dłoniach bo go projektant odżegna od modelarskiej czci i wiary ?
I uprzedzając ewentualne głosy że od MM nie ma co wymagać - TU chodzi o zasadę, jeżeli my modelarze nie będeziemy się sami sznowali to inni nas też nie posznują. Przynajmniej niektórzy...

 
03-11-03 22:14  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
NowyWojtek 

 

Eeeetam. Chwalony wszem o wobec Shipyard też każe podklejać wręgi 2-milimetrową tekturą i to w jeszcze mniejszych modelach niż holk i nikt jakoś słowa nie piśnie. Fakt, łatwiej wycina się cieńszą tekturę, ale grubą za to łatwiej szlifuje i moim zdaniem sztywność kadłuba warta jest włożonego wysiłku. No i dzieki temu unika się dodatkowych sklejek, co dla mnie dużo znaczy. Chyba nawet wolę takie rozwiązanie. Pozdrawiam.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024