FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 7Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
16-05-23 10:25  Odp: [R] HMS Badger WAK 1:100
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Podoba mnie się bardzo osiągnięty efekt.
Chociaż sam chyba bym żagle jednak przeprasował/wygładził... Ślady po przypadkowych załamaniach wyglądają troszkę nienaturalnie (ale to tylko moja subiektywna ocena ;))

I też mam problemy z prowadzeniem lin górnych "pięter" olinowania. Na planach i instrukcjach na ogół zaznaczony jest punkt startowy danej liny oraz punkt mocowania na knadze, naglu itp. A jak je upychać pomiędzy...?

Czyli z Twojego opisu rozumiem, że liny górnych rei/żagli powinny przebiegać przez marsy? Tak jak zrobiłeś na grocie?
Dostrzegłem również liny olinowania ruchomego przebiegające pomiędzy wantami. Masz wiedzę, czy tak faktycznie się praktykowało? Bo ja takiej wiedzy nie mam. Stąd pytanie.

Trzymam kciuki za lizele. Rozwalisz nimi system... :)
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
16-05-23 20:21  Odp: [R] HMS Badger WAK 1:100
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Czołem.

Kudłaty, tak, na podstawie schematów które podesłał mi Seahorse (nie będę ich tu wstawiał ;) ) wygląda na to że przepuszczano te liny przez marsy. Tak na chłopski rozum wydało mi się to niezbyt poprawne bo jak to wszystko "pracuje" na prawdziwym okręcie to wszelkie liny, na załamaniu przy brzegu otworu marsa będą się ocierać/wycierać. No ale raczej tak właśnie powinno być, choć puszczenie ich na zewnątrz to też nie jest przestępstwo ;). Odnośnie przechodzenia lin przez wanty i wyblinki to tu jestem na 98% pewien, że do tego dochodziło. Czasem po prostu nie dało się inaczej (vide np. kuter Fly). W każdym razie nie dam sobie nic uciąć -nie znam się na tym, a raczej ledwo się znam, bo to ogrom wiedzy której nie przyswoi się w rok.

Przy okazji przedstawiam ustrojstwo, które zbudowałem w 15 minut (dosłownie piętnaście minut), a pomysł kłębił się w głowie jeszcze w czasie budowy Sao Gabriela. Nie wykluczam, ze ktoś kiedyś na coś podobnego wpadł, w każdym razie nigdzie się z tym nie zetknąłem. Podkreślam, że to w fazie przedwstępnej i tak po prostu pomyślałem, że poeksperymentuję na lizelach, bo to dobra okazja. Chodzi o nadmuchanie powierzchni żagla między brytami, a jednocześnie nadania mu ogólnego nadmuchanego kształtu.

Nie wiem czy na zdjęciach dobrze widać efekt, ale to zadziałało na tak małym żagielku, więc tym bardziej zadziała na większych, bardziej podatnych na wszelkie kształtowanie. Oczywiście trza by ten zabieg stosować jeszcze przed przyklejeniem wzmocnień i likliny. Później to już raczej cudów nie zdziałamy.

Materiał to linijka, nożyk, obcęgi, trochę tektury 1-1,5mm i drut mosiężny. Drut miałem w zwoju, wiec nawet nie kształtowałem. Teoretycznie łuki środkowe mogłyby być dłuższe niż zewnętrzne (byłoby kształtowanie wielopłaszczyznowe), ale wtedy urządzenie przestałoby być uniwersalne, a jak te łuki z drutu mamy w równej długości, to każdy format można na to nałożyć. Mój prototyp jest dość mały i zasadniczo nadaje się tylko na te lizele, ale tak jak pisałem -budowa szybka i prosta.

Tak to wygląda:



Następnie żagiel wymoczony w roztworze wody i wikolu nakładam na ten stelaż, trochę dociskam pędzlem i suszarka do włosów w ruch:



Żagiel wysuszony łatwo zdjąć z tego ustrojstwa i gotowe.







Oczywiście w tym gabarycie konstrukcja jest całkiem sztywna, ale gdyby zrobić coś na pełnowymiarowe żagle to zapewne trzeba by jakoś powzmacniać druty od spodu, żeby trzymały równe odległości między sobą, ale to żaden problem. Będę się bawił dalej :)

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
17-05-23 08:48  Odp: [R] HMS Badger WAK 1:100
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Jestem ciekaw co się stanie jak zaczniesz przyklejać wzmocnienia?
Popatrz na taką metodę:
http://kartonowki.pl/forum/temat/3708,bryty-w-zaglach-czyli-jak-je-uwypuklic

Post zmieniony (18-05-23 12:37)

 
17-05-23 14:58  Odp: [R] HMS Badger WAK 1:100
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Dzięki za informacje.
Czekam na dalsze postępy.
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
20-05-23 18:23  Odp: [R] HMS Badger WAK 1:100
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Ahoj!

Siwy -tę metodę widziałem, podobnie jak inne Twoje dzieła na kartonówkach. Ten sposób robi wrażenie -nie da się ukryć. I jak widać jest wykonalny. Może się odważę gdy będę robił żaglowiec w na "pełnym wietrze". Jednak tu pojawiłyby się schody w postaci odpowiedniego zbrasowania żagli na konkretny, silny wiatr. To -jak pisałem wcześniej -wyższa szkoła jazdy: reje ukośnie przyklejone, napierające na wanty, zwinięcie niektórych żagli, oszukanie w jakiś cudowny sposób grawitacji -bo odmuchane żagle były uniesione w górę itd. No, chyba, że mamy jeden żagiel, lub niewiele więcej, to już kusiłoby się pobawić :).
U mnie chodziło tylko o to, żeby żagle nie wisiały płasko, a nawet lekkie nadmuchanie od razu nadaje im plastyczności. Ogólny układ, o czym też wspominałem, jest umiarkowanie realny, zwyczajnie chcę użyć wszystkie możliwe elementy i w sumie tak mi się po prostu podoba :) Reasumując: ożaglowanie ma tu charakter poglądowy, choć pewnie było możliwe, że przez jakiś krótki czas okręt płynął w takim dokładnie ustawieniu.
Co do mojej metody to faktycznie, macanie żagla zdjętego z "kopyta" i dalsza jego obróbka pomału zabija pierwotny efekt, ale przy odpowiednim świetle wygląda to tak jak chciałem. Proces jest tak prosty i szybki, że szkoda było mi tego nie robić.

Tak w ogóle to lizele już na miejscu. Brakuje jeszcze pojedynczych linek, które zamontuję później -nie chcę narażać ich na przypadkowe zahaczenie przy dalszych pracach na pokładzie (buchty i inne bambetle). Ułożenie żagli wytykowych zgodne z tym co zaobserwowałem w relacji Seahorsa, tj. te z prawej burty nakładają się od przodu na żagle rejowe, a te od lewej burty -od tyłu. Nie wiem na ile to miało znaczenie, pewnie było podyktowane kierunkiem wiatru, w każdym razie uznałem to za poprawne :)

















Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
20-05-23 19:35  Odp: [R] HMS Badger WAK 1:100
Siwy 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Okręcik prezentuje się pięknie!!! :) Żagle też prezentują się dobrze :)

Nie wiedziałem, że znasz tę metodę którą Ci podesłałem. Głębokość "wcięć" łatwo można regulować siłą naciągu nici.

--

Post zmieniony (20-05-23 19:37)

 
20-05-23 19:44  Odp: [R] HMS Badger WAK 1:100
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Pięknie!

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
22-05-23 08:39  Odp: [R] HMS Badger WAK 1:100
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

kurde, fajny latawiec
gratki!

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
22-05-23 14:23  Odp: [R] HMS Badger WAK 1:100
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

momencik momencik... a gdzie ster ?

...no i przy ustawieniu żagli do fordewindu bezan powinien być wyluzowany na burtę
zawsze mnie to boli jako żeglarza, że ludzie będący fachowcami od żaglowców
popełniają tak kardynalnego babola

--

Post zmieniony (22-05-23 14:28)

 
22-05-23 20:37  Odp: [R] HMS Badger WAK 1:100
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Uszanowanko.
Dzięki Pany!

Żółtodziób, jeśli chodzi o żagiel gaflowy to nie jest (nie był) ustawiony wzdłuż osi kadłuba. Może z perspektywy zdjęć tego nie było widać dobrze, na poprzedniej stronie relacji trochę lepiej to widać. W każdym razie jest tak:

"Przedmuchałem" też samo płótno z pomocą wikolu z wodą i suszarki. Takie ustawienie zrobił Seahorse w swoim Borsuku -więc jak uznał, że to ujdzie, to i ja uznałem :) Do fachowca mi daleko, baaardzo daleko, dopiero od 3 lat bawię się w żaglowce, także ogrom wiedzy, terminologii i wdrażania pomysłów przede mną. Może za jakieś 10 lat będę mógł powiedzieć, że coś w tym temacie wiem. Póki co to kwestii obróbki materiału mam więcej do powiedzenia niż w kwestiach merytorycznych -ot, sklejam sobie z niemałą frajdą.

Nie ma steru, kotwic, bucht, oflagowania, falkonetów i innej drobnicy gdyż.... to nie koniec relacji. To nie była jeszcze galeria końcowa ;)

Pozdrawiam

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 7Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024