FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 
06-12-22 00:27  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Mateusz Skałecki 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Z czego będziesz robił szybki? Polecam poliwęglan 0,2 mm, jest super przeźroczysty i nie rysuje się jak PET.
Tłoczyłem z niego na gorąco i jest super. Polecam
https://allegro.pl/oferta/10-folii-do-przylbicy-clearvizor-wzor-a1-9571954663

--

Post zmieniony (06-12-22 00:27)

 
08-12-22 17:41  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Tak jak wspomniałem wcześniej z przeźroczystych obwolut na dokumenty.

 
16-12-22 20:45  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam, prace nad poszyciem i oszkleniem pudła prawie skończone. Poszycie na tyle drugiej sekcji przykleję jak poprawię elektrykę. Poniżej kilka zdjęć zrobionych na szybko:

Z racji tego, że model ma być docelowo oświetlony musiałem nieco przerobić przedni reflektor. Obudowa zrobiona Z cienkiego paska z papieru milimetrowego zwiniętego w rurkę i odbłyśnik wytłoczony na kawałku aluminiowej blaszki, na którego środku wywierciłem otwór, w który została wciśnięta dioda. Jak wagon będzie już polakierowany, to dojdzie jeszcze ramka wraz z kloszem. Pod górnymi krawędziami przedniej i bocznych szyb w kabinie motorniczego przykleiłem paski imitujące folię przeciwsłoneczną. Dodatkowo po zewnętrznej części odciąłem nadrukowane uszczelki. Zrobię je z izolacji, ale to też dopiero po lakierowaniu. Co do żaluzji, to dobrze jest je wkleić do pudła jeszcze przed oklejeniem go poszyciem. Musiałem trochę podszlifować wyznaczone na nie otwory żeby żaluzje do nich weszły. Jeszcze a propos kabiny, w jej wnętrzu dorobiłem haczyki na linkę do podnoszenia/ opuszczania pantografu, wycinanka o ile się nie mylę nie przewiduje tego. Zapomniałem tylko zrobić zdjęcia przed wklejeniem przedniej szyby, a ciężko mi to teraz jakoś sensownie ująć.



Druga sekcja:



Pozdrawiam

Post zmieniony (16-12-22 22:41)

 
18-04-23 14:14  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam po kolejnej długiej przerwie. Przez te kilka miesięcy powstało dość sporo i można powiedzieć, że prace nad modelem są już coraz bliżej końca, jednak zdjęć przybyło na tyle i w dodatku nieregularne ich dodawanie tu na forum przez standardowo brak czasu powoduje, że muszę to wrzucić na raty, bo jakoś nie widzi mi się wrzucanie blisko 60 zdjęć do jednego posta.
Na początek efekty prac nad elektryką. Widać fachową rękę majstra i czasami dziw mnie bierze, że ten model jeszcze nie stanął w ogniu, choć raz już się kopciło spod podłogi :'D

Na pierwszym zdjęciu oświetlenie tablicy kierunkowej składające się z trzech diod SMD, jakbym drugi raz miał się brać za takie coś, to użyłbym diod led typu filament.



I tak to wygląda na pierwszym członie. Tu jeszcze w dwóch lampach brakowało ledów i powstał taki klimatyczny półmrok.



A tu po przylutowaniu pozostałych diod.



I widok z zewnątrz, przednia lampa przebija przez poszycie, ale finalnie tego nie będzie.



Tyle na dziś, pozdrawiam.

 
18-04-23 14:57  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Super. Tak go pamiętam z poprzedniej młodości , bo przecież nadal jestem młody XD
Często część lamp nie świeciła, bo żarówki były poprzepalane :)

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
18-04-23 23:07  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Odjazdowo to wygląda ! Uwielbiam klimaty starych tramwajów. Podobnie jak Żółtodziób, pamiętam je czasów młodości bo przez wiele lat codziennie, także w tzw pracujące soboty woziłem się tramwajami do szkół, na uczelnię i do pracy. Piękna robota. Patrząc na te świecące lampy mam swoiste deja vu.

--
Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

 
19-04-23 06:58  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

bardzo klimatyczne: ]

--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2


 
19-04-23 09:35  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Lukee 

 

Jhradca - my wszyscy tak mamy...
A model oczywiście świetnie wygląda, tylko tak trochę mi się smutno zrobiło patrząc na te blade światło oświetlające ten komunistyczny wyrób. I nie chodzi mi o to, że marny - co to to nie, tylko o przypomnienie tamtych szaroburych czasów... A tymi tramwajami jeździłem rzadko, po prostu na "mojej" linii były niewykorzystywane więc za każdym razem było to dla mnie wydarzenie! Takie były inne od N i 105N...

 
19-04-23 19:06  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Ciąg dalszy budowy, tym razem poszycie dachu. Musiałem co nieco pozmieniać, bo w 102-kach w skali 1:1 krawędzie dachu wystają poza obrys pudła, z kolei w wycinance krawędzie dachu stykają się z krawędziami pudła wagonu i wzdłuż krawędzi dachu należy nakleić pasek białego kartonu ( części o numerze bodajże 348). Poniżej zdjęcia jak to wygląda na przykładzie prawdziwego wagonu, zwłaszcza na trzecim zdjęciu widać dobrze o co chodzi:



Ja wzdłuż obu sekcji nakleiłem taki pasek tektury 0,5mm



No i wiązało się to też z tym, że elementy poszycia trzeba było poszerzyć o około 6mm, a z tyłu na ostatniej sekcji wydłużyć o jakieś mniej więcej 3mm. Z racji tego, że miałem już wcześniej wycięte elementy poszycia dachu z wycinanki, to musiałem rozrysować je od nowa o odpowiednich już wymiarach. Tak wygląda ten kawał ulepu:



Po przyklejeniu poszycia, pokryłem je dodatkowo w całości klejem CA. Później przyszedł czas na zamaskowanie okien, otworów drzwiowych, przedniej tablicy kierunkowej i świateł:



Do zrobienia masek wykorzystałem takie arkusze z Tamiyi i wycinki z otworów okiennych, choć robiłem kolejne maski na arkuszach z MIG-a i moim zdaniem są lepsze, równie dobrze przylegają do powierzchni i ją maskują i łatwiej jest je oderwać. Tamiya dość mocno trzyma,



Dodatkowo na podwoziu doszły elementy mechanizmu piasecznicy i nawrotnika, które w późniejszym czasie zostaną jeszcze pomalowane:



Tyle na dziś, pozdrawiam.

 
21-04-23 06:27  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

świetna robota, ale... no właśnie - pamiętam te tramwaje z Warszawki i wcale w nich nie było tak jasno ;) słabe żarówki, z których połowa była spalonych dawały liche oświetlenie.

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024