FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
05-12-22 22:18  [G] Vultee A-35 Vengeance - 1:33 - MPM
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Przedstawiam model samolotu Vultee A-35 Vengeance, wydanego w ramach serii wydawniczej MPM. Model może niezbyt dokładnie opracowany, za to drogi. Moim zdaniem nie jest wart swojej okładkowej ceny i na pewno bym go nie kupił - ale dostałem go jako nagrodę, więc postanowiłem skleić. Głównie z powodu, że ostatnio bardzo podobają mi się dwumiejscowe samoloty uderzeniowe/bombowe, a ten mam specyficzny wygląd.
Model ma pewne swoje zalety ale i wady.
Do zalet zaliczę dobrze opracowaną osłonę silnika oraz montaż skrzydeł za pomocą bagnetów. Dzięki temu można całe skrzydła wykonać samodzielnie i na koniec dokleić je do kadłuba.
Ta zaleta jest zarazem wadą modelu, ze względu na błąd w opracowaniu. Otwory pod bagnety w szkielecie kadłuba mają średnicę 4 mm. Nie zwróciłem niestety, uwagi na to, że otwory w pokryciu kadłuba oraz przede wszystkim w szkielecie skrzydeł mają otwory o średnicy 3 mm. Te ostatnie było bardzo trudno powiększyć, ponieważ otwory tylnego bagnetu były przy samej krawędzi żeber. Jakoś się udało.
Kolejna duża wada to tłoczona owiewka do modelu - nie dość , że droga ( 25 zł - mi się udało na konkursie kupić za 18 zł ), to jeszcze kiepsko wytłoczona, kopyto było chyba brudne. Ale jest już sprzedawana w woreczku foliowym. Do F-16 miałem kiedyś owiewkę zdjętą z "kupki". Widać sporo "ziarna " na powierzchni. Inne firmy potrafią zrobić to lepiej, w niższej cenie.
Dalsze problemy to oddzielone stery wysokości - pomimo sklejenia szkieletu stateczników poziomych zgodnie z instrukcją, stery nie mieściły się, więc musiałem je wykonać wychylone w dół - żeby jakoś to wyglądało.
Na koniec dorzucę kilka uwag odnośnie merytoryki modelu. Samolot w tym malowaniu jest znany z 3-4 zdjęć, dostępnych ogólnie w internecie. Wynikają z nich następujące zmiany, których dokonałem:
- światła pozycyjne przeniosłem z krawędzi natarcia na środek końcówki skrzydła,
- rury wydechowe wykonałem w postaci "kolanek" ,
- komora bombowa - dorobiłem pseudowyrzutniki bomb w locie nurkowym oraz zmodyfikowałem klapy komory na podwójnie łamane ( tak miały wszystkie tego typu samoloty) a nie jak w wycinance - jednoczęściowe.
- ilość karabinów maszynowych w skrzydłach - są po 2, powinno być po 3 - ale tego już nie poprawiłem.

Karabin strzelca to akurat detal z wycinanki Vindicatora z Kartonowej Kolekcji, ten od A-35 nie podobał mi się.
Ostatni kwiatek to zapas koloru w modelu - jest, ale w innych odcieniach niż cała wycinanka.

Dodatkowo, na koniec zepsułem lakierowanie, więc model do pięknych nie należy.
Poniżej kilka zdjęć.













--

Post zmieniony (06-12-22 20:22)

 
05-12-22 22:52  Odp: [G] Vultee A-35 Vengeance - 1:33 - MPM
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Nawet nie wiedziałem, że taki model został wydany :)
Gratuluję ukończenia, mi się podoba.
Czym lakierowałeś?

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
05-12-22 23:03  Odp: [G] Vultee A-35 Vengeance - 1:33 - MPM
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Na początku, jak zawsze dwie warstwy pędzlem - lakier emalia błyszczącą od Revella. Potem stwierdziłem, że szkoda mi lakierów do aerografu, więc wziąłem werniks Talensa do obrazów olejnych ( dostałem jakiś czas temu). I tu się zaczęły schody, bo takim sam werniks do akryli sprawdził się, a wersja do farb olejnych zaczęła tworzyć jakieś dziwne plamy ( miejsca, których lakier nie chciał pokryć). Kolejne warstwy niewiele pomogły - jak gdzieś plama zniknęła, to pojawiała się nowa w innym miejscu. Próbowałem to jeszcze ratować resztkami lakieru Motipa, ale niewiele pomogło. Na koniec jednak nałożyłem dwie warstwy pomarańczowej, matowej Hataki przy pomocy aerografu. Teraz już wiem, że spray to tylko Motip, ale cokolwiek z aerografu. Na szczęście nie przepadam za tym modelem, więc jego nieestetyczne lakierowanie mi bardzo nie przeszkadza.

--
http://messer.cba.pl

 
06-12-22 04:33  Odp: [G] Vultee A-35 Vengeance - 1:33 - MPM
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Na fotkach fajny. Kabinki do "zwykłego " samolotu to też bym za 25 nie kupił. Tam można zrobić samemu z astralonu rezygnując z tylnej pokrywki i profilujac kształt na drutach, tak zresztą projektant przewidział. Nie mam pojęcia skąd wytrzasnąłeś 4 mm bagnety , bo nawet te drugie patyki do szaszłyków mają mierząc suwmiarką 3mm ( wiem bo robie MB -200). A upartego zamiłowania do babrania dobrej przecież jakości wydruków to osobiście nie rozumiem. Kiedyś owszem cellonowałem ale to były MMy z lat 80 tych z fatalnym drukiem i cellon rozpuszczał co nieco farbę drukarska co ujednolicało kolor. A dziś moim zdaniem babranie mazidłami modeli to ich psucie. Od wilgoci ewentualnej to i tak nie uchroni. Kiedyś całą kolekcja zalakuerowanych MMów i tak w warunkach wilgotnych się poddała.

 
06-12-22 06:51  Odp: [G] Vultee A-35 Vengeance - 1:33 - MPM
Rzeznik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 8
 

miło było podziwiać model w Gołębiu. Gratuluję sukcesów.

--
Ukończone: PaK40 | Type 2 Ka-Mi | L6/40 | Renault FT | T34-85 | Crusader Mk.III | HL-2 Haroldek

Na warsztacie: plastik

 
06-12-22 10:01  Odp: [G] Vultee A-35 Vengeance - 1:33 - MPM
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Model samolotu, który kojarzę głównie z modelu plastikowego f-my Novo (ex. Frogg).

Na zdjęciach nie wygląda najgorzej. ;-)

To jest ten model w którym jest opis budowy od Bf-109?

A wręgi, jak pasują? Tak jak powinny czy typowo dla tego projektanta?

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
06-12-22 14:16  Odp: [G] Vultee A-35 Vengeance - 1:33 - MPM
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 16


 - 7

Messer , gratulacje za wykonanie modelu . Sztuka raczej mniej znana . Osobiście unikam modeli Tego projektanta tym bardziej szacun . Na zdjęciach wygląda to całkiem fajnie tak więc bez wstydu możesz go umieścić w Swojej kolekcji .

Pozdrawiam .


Jańcio .

--------------------------------------
Nie zabijam ? Ale jem mięso .

Post zmieniony (06-12-22 14:20)

 
06-12-22 20:04  Odp: [G] Vultee A-35 Vengeance - 1:33 - MPM
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Gratulacje za jakość wykonanie, które to bardzo mi się podoba.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
06-12-22 20:30  Odp: [G] Vultee A-35 Vengeance - 1:33 - MPM
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Spróbuję odpowiedzieć po kolei:

ABC - > Masz rację z szablonem do bagnetów - ma średnicę 3 mm - tutaj się rozpędziłem i poprawiłem to w pierwszym poście. Poniżej wklejam natomiast porównanie otworów ze skrzydeł i kadłuba. Co prawda jest to pokazane na skanach, ale linijka z Corela wyraźnie pokazuje różnice 1 mm.



Jeżeli zaś chodzi o lakierowanie, to muszę - w modelach wszystkie połączenia segmentów wzmacniam klejem cyjanoakrylowym, lakier to maskuje.

Ceva - > Wręgi w zasadzie pasowały, ostatnio wszystkie wręgi wycinam z zapasem i szlifuję. A instrukcja opisowa jest bardzo ciekawa. Nie wiem jakiego modelu to dotyczy, ale wygląda na jakiegoś dwupłatowego, przynajmniej dwusilnikowego odrzutowca.



A na koniec, w formie zdjęć jeszcze dwie przygody, jakie mnie spotkały podczas budowy - w pierwszym przypadku na drugim zdjęciu jest rozwiązanie - zapas koloru, w drugim przypadku było docinanie owiewki.





--

Post zmieniony (06-12-22 20:31)

 
07-12-22 06:13  Odp: [G] Vultee A-35 Vengeance - 1:33 - MPM
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ale model i tak fajny.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024