FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 8Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
16-11-22 20:50  Odp: [R] kółkomania czyli zmagania z pomysłem niejakiego Louisa
Wojciech Cięciwa   

Też jestem "ZA" i chętnie 'zagłosuję portfelem' ...

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
17-11-22 08:08  Odp: [R] kółkomania czyli zmagania z pomysłem niejakiego Louisa
radett 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Galerie - 1
 

Zadziory powstają w 99% gdy ostrze jest już przytępione. Przy cyrklu olfy staram się używać jak najmniejszego nacisku po wycięciu impregnuję krawędź klejem BCG aby element nie rozwarstwiał się przy kształtowaniu i dodatkowo ułatwia to przyklejenie później tego elementu. Caponowanie jest niezłe ale moim zdaniem ma dla mnie wadę mianowicie głónie kleje klejem BCG a on bazuje na tym że wnika w papier a caponowany materiał jest mniej penetrowalny przez ten klej i przez to jest słabsza spoina. Stosuję też kleje wikolowe (magic, wikol) które o wiele lepiej sobie radzą z przyczepnością do powierzchni caponowanych od BCG ale mają grubszą spoinę ( BCG wsiąka w całości w papier). Generalnie do klejenia krawędziowego używam BCG a czasem wikolowatych ( kleję też nimi powierzchniowo małę elementy). Do dużych powierzchni używam butaprenu lub kontaktowego w sprayu ( nie powodują kurczenia lub deformacji)
Co do udostępniania to jest mały problem: mam rozrysowane części do swoich modeli natomiast rysunki instrukcyjne nie są pokończone ( jak sam sklejam model to wiem gdzie która część ma być, ale ktoś trzeci miałby bez nich problem). Wykonanie modelu to u mnie proces w trakcie którego względem pierwotnego projektu sporo się zmienia lub uzupełnia no i testuję też różne rozwiązania. Inna sprawa to taka że rysunki montażowe to sporo roboty do której po skończeniu modelu zapał mi opada a w trakcie klejenia nie rozpraszam się na nie.
Mam dwa najwcześniejsze modele które są w 100 % ukończone wraz z rys montażowymi ale prawa do nich ma GPM jako nabywca opracowania (nie wiem kiedy zostaną wydane bo to już ładnych kilka lat trwa).

--
Prawdziwy krytyk cnoty się nie boi... :D
http://paprykarzmodelarski.szczecin.pl/
forum modelarskie II RP : http://forum.asg.koszalin.pl/viewforum.php?f=168&sid=bde8111b43a1f0b898b514234de2056e

 
17-11-22 13:02  Odp: [R] kółkomania czyli zmagania z pomysłem niejakiego Louisa
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Patrzę na render i porównanie ze zdjęciami i moje oko mówi, że
1) boczne ścianki maski powinny być pochylone.
Wskazuje na to zwężająca się ku górze przednia ściana maski na zdjęciach , która w modelu jest prostokątna w obrysie - to nie jest efekt perspektywy, bo przy zdjęciu robionym wypoziomowanym aparatem linie pionowe pozostają pionowe
2) krawędź boczna maski jest jak widzę pozioma co przy pochyleniu górnych połówek
da linię centralną lekko opadającą idąc ku przodowi - nie wiem czy w modelu tak masz, bo na tych rzutach trudno to stwierdzić
3) krawędź maski przy kabinie zrobiłeś w łuk a jest na zdjęciu z odcinków prostych, Generalnie maska wygląda, że większość powierzchni płaskich,
a nie "wypukłych"

Spróbuj sobie ustawić model tak jak na zdjęciu i porównać te krawędzie


--

Post zmieniony (17-11-22 13:46)

 
17-11-22 13:06  Odp: [R] kółkomania czyli zmagania z pomysłem niejakiego Louisa
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

po małym śledztwie w internetach znalazłem, że to chyba pochodna ranault 10cv ?
Z tych zdjęć które znalazłem, nie jestem pewien już tego co napisałem, ale i tak bym sprawdził trick z dopasowaniem rzutu do zdjęcia

Post zmieniony (17-11-22 13:42)

 
17-11-22 13:46  Odp: [R] kółkomania czyli zmagania z pomysłem niejakiego Louisa
radett 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Galerie - 1
 

Render jest jak wspomniałem wstępną wizualizacją która w procesie klejenia modelu jest na bieżąco poprawiana. To tak nawiasem.
Co do pochyłości bocznych ścianek pokrywy silnika to są jednak (na 1000%) prostopadłe. Ścianki powyżej w tej pokrywie są płaskie ale nie w jednej płaszczyźnie tylko takie zwichrowane (to, jak przypuszczam, efekt zmierzający do uzyskania lepszych własności aerodynamicznych lub estetycznych jakie w zamyśle mieli ówcześni styliści Renaulta). Przy szoferce pokrywa jest łukowata (to też na 1000%), potem idąc dalej do przodu robi się co raz bardziej kanciasta i załamana. Wrażenia na zdjęciach bywają różne i często zwodnicze głównie w zależności od użytych obiektywów i kąta pod jakim się fotografuje. Dlatego staram się opierać na możliwie jak największej ilości zdjęć i ujęć.
Tak na szybko to tutaj masz inne ujęcia tego elementu:
https://en.renaultclassic.com/collections/renault-six-roues-type-mh.html

--
Prawdziwy krytyk cnoty się nie boi... :D
http://paprykarzmodelarski.szczecin.pl/
forum modelarskie II RP : http://forum.asg.koszalin.pl/viewforum.php?f=168&sid=bde8111b43a1f0b898b514234de2056e

 
17-11-22 13:54  Odp: [R] kółkomania czyli zmagania z pomysłem niejakiego Louisa
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

w międzyczasie edytowałem moje posty, Tak, co so zwichrowania boków - zgoda.
Ale kształt przednie części na pewno jest do poprawy. Centralna krawędź powinna być bardziej pochylona do tyłu niż boczne.
Być może właśnie zwichrowanie boków (co widać na cieniach na zdjęciach ze strony, którą podałeś), daje ten efekt, że boczna ścianka w tylne części jest pionowa a w przedniej już lekko nachylona do środka. Niestety w kartonie może być problem z uzyskaniem
takiej 'Skręconej" powierzchni, ale może przy niewielkim skręcaniu się da.

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
17-11-22 14:11  Odp: [R] kółkomania czyli zmagania z pomysłem niejakiego Louisa
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 



na tym zdjęciu fajnie to widać. Najpierw namalowałem linię górna i lewą, a potem je przekopiowałem na dół i w prawo.

Co do łuku maski przy kabinie - tak maska jest tu lekko wypukła, ale lekki kancik jeszcze zostaje.
Moim zdaniem nie powinno być tu wygubienie do kompletnie gładkiej powierzchni.
Uwagę też zwracają żebra chłodzenia - tylne jest pionowe, ale ku przodowi układają się one w wachlarz,
a przednie jest już wyraźnie po łuku, więc ta pionowość już na odcinku "żaluzji" znika,
czyli pionowa jest tylko lina tylna żaluzji, bo przy kabinie jest już podwinięta u dołu

--

Post zmieniony (17-11-22 14:33)

 
17-11-22 15:06  Odp: [R] kółkomania czyli zmagania z pomysłem niejakiego Louisa
radett 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Galerie - 1
 

Łuk przy kabinie będzie poprawiony na bardziej kanciasty (dzięki że zwróciłeś mi na to uwagę , przy klejeniu okapotowania silnika pewnie też bym to zauważył ale teraz na pewno nie ucieknie).
Z żebrami to jest inna sprawa. Nie sugeruj się nimi przy określaniu stopnia pochylenia okapotowania w tym miejscu ponieważ każde z żeber jest inne (od najmniejszego z przodu do największego z tyłu) a to deformuje wrażenie faktycznej krzywizny.
Co do pionowości okapotowania przy samej szoferce to sprawa jest dyskusyjna, bo część aut tego (i nie tylko) modelu miała podwiniętą burtę (głównie te z nadwoziami osobowymi w których burty elegancko wywijały się w dole) a część miała prostą (głównie te z zabudową użytkową - np ciężarówki). Na zdjęciach do których nawiązujesz ( 2-gie i 3-cie zdjęcie czarnobiałe od góry w tym miejscu jest przytroczone jakieś ustrojstwo i ono nieco deformuje linię obudowy w tym miejscu przez co można to odbierać jako podgiętą . Sprawa się komplikuje dodatkowo tym że nie wiadomo tak dokładnie która z tych opcji wystepowała w "naszych" zakupionych renówkach. I żeby jeszcze tego było mało to u nas występowały dwa rodzaje nadwozia radiowego tych aut :
- kanciaste i (prawdopodobnie jeszcze z francuską zabudową, wówczas ta linia na 90% jest prosta (chociaż na zachowanych zdjęciach za bardzo tego nie widać) Tutaj już w niemieckiej służbie https://forum.ioh.pl/graficzki2/1264162536_l1403549_copy.jpg
- obłe (nowocześniejsze - część z tych radiowych została przebudowana u nas i takie właśnie robię.
Dla uproszczenia przy projektowaniu przyjąłem wersję ciężarową czyli prostą.

--
Prawdziwy krytyk cnoty się nie boi... :D
http://paprykarzmodelarski.szczecin.pl/
forum modelarskie II RP : http://forum.asg.koszalin.pl/viewforum.php?f=168&sid=bde8111b43a1f0b898b514234de2056e

 
17-11-22 15:19  Odp: [R] kółkomania czyli zmagania z pomysłem niejakiego Louisa
Jaroslav 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Nie wiem jak inni, ale znając moje dotychczasowe zlepki domyślasz się pewnie, że mi tam żadna instrukcja nie potrzebna ;)

--
GG 6801515

 
17-11-22 20:34  Odp: [R] kółkomania czyli zmagania z pomysłem niejakiego Louisa
ma.es.trio     

Dzięki za wyjaśnienia dotyczące wycinania kółek. Wiedząc już jakiego Reno mam szukać poszukałem i szczerze powiedziawszy podzieliłem je tak jak kolega radett na 4 różne zabudowy silnika. Szczerze powiedziawszy dobrze że wywołał dyskusje żółtodziób, może kolega radett pokusi się o wszystkie wersje" Co do łuku maski przy kabinie " . Niecierpliwie czekam na gotowy model. Może w tym wypadku zamiast mariaż z GPM, lepsza byłaby forma dystrybucji jak w https://www.cardplane.pl/ Lecha Kołodziejskiego.
Co jak co, ja tam zaczekam na gotowy model i chętnie nabędę za $$$.
Tymczasem cichutko siadam z popcornem w kąciku sali i czekam na dalszy seans z polskiego Renault.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 8Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024