FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
14-11-22 16:31  [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Witam!
Po szczęśliwym zakończeniu budowy ORP Garland (relacja TUTAJ), po chwili odpoczynku, mój wzrok zaczął coraz częściej padać na przedwojenne torpedowce ORP Podhalanin i ORP Ślązak:



Oba modele opracowane przez pana Grzegorza Nowaka w skali 1:200 i wydane w 2003 roku. Przed przystąpieniem do budowy, z racji wiekowego kartonu, oba modele pokryłem od strony druku jedną warstwą lakieru Capon.
Budowę rozpocząłem od wykonania szkieletu ORP Podhalanin. Wypełniając przestrzeń kadłuba, podobnie jak w Garlandzie zastosowałem dla treningu kilka technik (doklejanie tekturowych pasków, wypełnianie gąbką florystyczną i wypełnianie przestrzeni arkuszami tektury (burty w części dziobowej). Oklejanie poszycia dna poza małymi korektami elementów poszycia, przebiegło bezproblemowo:








Gorzej było z burtami.





Po raz kolejny (w Garlandzie wyszło podobnie) aby spasować ze sobą wszystkie poszycia burt musiałem odsłonić krawędź górnego pokładu.
Po wykonaniu kadłuba Podhalanina zdecydowałem się na odłożenie go na bok i wykonanie kadłuba ORP Ślązak aby na późniejszych etapach wykonywać oba modele jednocześnie. W tym przypadku całość kadłuba wypełniłem gąbką florystyczną po czym zeszlifowałem jej nadmiar i pokryłem szpachlą do drewna. Po oszlifowaniu i uzupełnieniu większych ubytków gąbki mogłem przystąpić do oklejania poszycia dna.








Podobnie jak w przypadku Podhalanina oklejanie nie przysporzyło problemów i podobnie jak w przypadku Podhalanina musiałem znowu odsłaniać krawędź górnego pokładu, tak aby wszystkie burty zeszły się właściwie.







Miałem więc gotowe dwa gotowe kadłuby i mogłem przystąpić do dalszej budowy, w obu stoczniach jednocześnie.
Do chwili obecnej wykonałem na obu modelach rufową zrzutnię, napęd, wyrzutnię torped oraz kilka drobiazgów widocznych na poniższych zdjęciach:














Na tę chwilę to tyle, pewnie co jakiś, bliżej nie określony czas będę odświeżał relację.



Pozdrawiam.

--

 
14-11-22 18:58  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Nie, z dolnym pokładem nie było problemu. Pozdrawiam.

 
21-12-22 10:14  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Witam, delikatna aktualizacja tematu. Modele wzbogaciły się o żurawiki dziobowe i armaty 75 mm, dodatkowo ORP Podhalanin zyskał nadbudówkę przy kominie wraz z relingami. Efekty poniżej:















Do następnej aktualizacji!

 
21-12-22 10:44  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Hej. Przy drugim modelu (Ślązak) górny pokład podkleiłem o połowę cieńszą tekturą (0,5 mm) ale niewiele to pomogło. Generalnie, podglądając relacje i zdjęcia wcześniej sklejonych modeli, nie zauważyłem tego problemu i winy doszukiwałem się bardziej w swoich umiejętnościach niż w opracowaniu. Zresztą w ORP Garland wyszło mi dokładnie tak samo i nie wiem naprawdę w czym tkwi mój błąd. Na 3 sklejone kadłuby okrętów (to są moje pierwsze w życiu okręty) we wszystkich wystąpił ten sam błąd. Bardzo mnie to dziwi i irytuje, ale masz rację, wiedząc o problemie można było trochę przyciąć wręgi dziobowe...

 
01-01-23 22:48  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Witam wszystkich w nowym, 2023 roku życząc przy okazji spełnienia wszystkich modelarskich planów. Dzisiaj, w Nowy Rok, wrzucam małą aktualizację wątku. Modele wzbogaciły się w okresie świątecznym o wyposażenie w okolicy komiana jak i o same kominy. W przypadku ORP Ślązak, w oko rzuca się mały błąd w projekcie, mianowicie zabudowanie wejścia pod kominem, co akurat zostało prawidłowo zaprojektowane w Podhalaninie. Jeśli nie zabraknie mi samozaparcia, to postaram się to poprawić, bo jednak rzuca się to w oko. Dobrze to widać na szóstym zdjęciu. Kilka zdjęć z wykonywania detali oraz końcowy stan aktualny przedstawiam poniżej. Pozdrawiam!









 
09-01-23 19:03  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Żółtodziób, dziękuję za szukanie przyczyny nieschodzenia się poszycia burt, oczywiście uwzględnię Twoje uwagi i sugestie w następnych modelach.

Przy okazji chciałem zwrócić się do okrętowców o poradę dotyczącą łańcuchów kotwicznych na Podhalaninie i Ślązaku. Autor opracowania zamieścił rysunek wskazujący, że kotwice powinny zostać połączone łańcuchem przeciągniętym przez kabestan:



Wydaje mi się to conajmniej dziwne, chyba, że kotwice były tak spinane podczas rejsów a w razie potrzeby ich zrzucenia wyglądało to inaczej...
Zacząłem przeglądać zdjęcia oraz posiadaną dokumentację ale nabrałem jeszcze więcej wątpliwości.

W zeszycie nr 25 cyklu "Okręty Polskiej Marynarki Wojennej", pan Grzegorz Nowak zamieścił rysunek poglądowy Podhalanina, z którego wynika, że kotwice mają być spięte łańcuchem dodatkowo z wykorzystaniem dziobowych knag:



Na pokładzie dziobowym widoczne są również dwa otwory, które można by zidentyfikować jako kluzy można więc założyć, że to z nich wychodzą łańcuchy. Uwzględniając kluzy, rozkład łańcuchów mógłby wyglądać np. tak:




Dodatkowo w tym samym zeszycie zamieszczone jest zdjęcie planów stoczniowych okrętów typu A 80 z którego wynikałoby, że łańcuchy wychodzą z burt...


Faktycznie, na burcie jest zaznaczone miejsce, które mogłoby być kluzą kotwiczną, wtedy łańcuch mógłby wychodzić z burty, jak na planie stoczniowym, tylko po co wtedy kabestan na pokładzie... Poza tym żadne historyczne zdjęcie tego nie potwierdza.



Pomożecie?

--

Post zmieniony (09-01-23 19:06)

 
22-01-23 23:08  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Cześć, mała aktualizacja. Oba okręty obecnie są wykonane dokładnie na tym samym etapie. Ostatnio uwagę skupiłem na nadbudówkach okrętów. Efekty poniżej:













Trzeba przyznać, że okręciki nabierają kształtu, co bardzo mnie raduje i mobilizuje do podkręcenia tempa w stoczniach.



Pozdrawiam!

 
24-01-23 13:03  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Dzięki, trochę korciło mnie przybrudzenie tych plandek, ale póki co odpuściłem próby. Ostatecznie decyzję podejmę przy końcowym retuszu modeli.

 
25-02-23 20:09  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

Czołem, krótka aktualizacja stanu prac przy obu modelach. Muszę przyznać, że Ślązak poszedł z pracami dużo bardziej do przodu niż Podhalanin. W zasadzie na Ślązaku zakończyłem wszystkie prace na dziobie. Na pierwszy ogień poszły relingi. Słupki przycinałem wg szablonu zrobionego z igły lekarskiej. Potem przy użyciu kleju Kropelka przyklejałem barierki





Oglądając archiwalne zdjęcia uzupełniłem elementy modelu o poprzeczki kotwic oraz wystające poza obrys kadłuba "podkładki" pod kotwicę i łańcuch. Dorobiłem również na szczycie dziobu czarny element z otworami do cum. Łańcuch o zbliżonych wymiarach do szablonu znalazłem w Rossmannie jako jeden z wisiorków za dwadzieścia parę złotych. Zaczerniłem go preparatem AK 174



Gotowy dziób ORP Ślązak prezentuje się następująco:







Dodatkowo, w nadbudówce zabudowałem lampy sygnalizacyjne, tak, żeby docelowo stały we wnęce. Lampy sygnalizacyjne i wnęki w której stoją nie były w ogóle przewidziane w wycinance, autor jedynie zaznaczył w 2D ich miejsce na bokach nadbudówki.



A co słychać u Podhalanina? Przybyło trochę drobnicy na pokładzie dolnym, przykleiłem słupki relingów, wykonałem czarne podkładki pod łańcuch i kotwice oraz wykonałem czarne półkluzy do przełożenia łańcucha. Autor wycinanki zaproponował w tym miejscu zwykłe knagi co jest niezgodne z archiwalnymi fotografiami Podhalanina.



Tyle na razie, jak coś więcej przybędzie, będę odświeżał wątek. Pozdrawiam!

 
27-02-23 09:09  Odp: [R] ORP Podhalanin (Quest) i ORP Ślązak (Answer) 1:200
piotrkt 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 1


 - 5

michal84 dziękuję za dobre słowo, obserwując Twoje relacje muszę przedefiniować znaczenie słów cierpliwość, dokładność, staranność i dbanie o szczegóły w kontekście modelarstwa kartonowego. Człowiek uczy się przez całe życie :). Pozdrawiam!

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024