FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 1 
30-10-22 09:12  [R/G] HMS Granado, 1:96, Shipyard
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Witam w następnej galerii, połączonej z krótką relacją. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych w moich rękach znalazł się pierwszy numer z wyd. Shipyard, zawierający model HMS Bounty. W zeszycie można było zobaczyć robiące duże wrażenie zdjęcia gotowego modelu ww. jednostki oraz w takiej samej formie zapowiedź następnego numeru - keczu HMS Granado. Od tamtej pory chciałem go zbudować - gdzieś w nieokreślonej przyszłości.
Rok temu, po zbudowaniu HMS Speedy i Armed Virginia Sloop zastanawiałem się jaki następny żaglowiec wziąć na warsztat... i to był moment dla Granado. Model oryginalnie wydrukowany został na dosyć grubym, kredowym kartonie, z kreską i kolorystyką rodem z minionej epoki. Postanowiłem go sobie przerysować i nałożyć nową kolorystykę mimo wszystko. Oczywiście chciałem, aby był z standardzie. Budowa miała być jako temat odpoczynkowy, w tzw. wolnym międzyczasie. Prace ruszyły:

Niestety, w trakcie wykonywania poszycia dna doszło do mnie, że ze standardu będą nici. Linia wodna nie pokrywała z dziobnicą i rufą.

Po namysłach i konsultacjach z Seahorsem (tutaj jak zwykle duże podziękowania dla niego) w ruch poszły szpachlówka, papier ścierny i farba:

W międzyczasie w muzeum, w którym pracuję miała miejsce wystawa modeli żaglowców. Jednym z nich był znakomicie wykonany w drewnie HMS Granado w 1:50, wykonany przez p. Wojciecha "Siberiana".

Z ciekawości zacząłem eksperymentować z obróbką drewna. Tak powstała balustrada:

Artyleria - tutaj użyłem wydruków 3D od Seahorsea. Armatki - lufa 22 mm, moździerz i falkonety dostępne są w jego sklepie.

Przed budową drzewców i takielunku zacząłem zbieranie materiałów i konsultacji. Dzięki dostępowi do ww. modelu, rozmów z jego autorem oraz Tomkiem powoli chaos olinowania zaczął nabierać sensu. Linki znajdowały swoje miejsce odpowiadając za ruch adekwatnego drzewca czy żagla:


Tak oto dobrnąłem do końca. Mam nadzieję, że kiedyś wydawca wznowi ten model w poprawionej formie, myślę że warto:





--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [R/G] HMS Granado, 1:96, Shipyard  nowe
Tomasz K. 1877 30-10-22 09:12
 Odp: [R/G] HMS Granado, 1:96, Shipyard  nowe
TLB 237 30-10-22 12:52
 Odp: [R/G] HMS Granado, 1:96, Shipyard  nowe
Futer 174 30-10-22 19:24
 Odp: [R/G] HMS Granado, 1:96, Shipyard  nowe
Tomasz K. 100 31-10-22 18:17
 Odp: [R/G] HMS Granado, 1:96, Shipyard  nowe
Petrov 457 31-10-22 21:59
 Odp: [R/G] HMS Granado, 1:96, Shipyard  nowe
Guciu 350 31-10-22 22:15
 Odp: [R/G] HMS Granado, 1:96, Shipyard  nowe
Petrov 43 01-11-22 17:43
 Odp: [R/G] HMS Granado, 1:96, Shipyard  nowe
Hastur 58 31-10-22 23:34
 Odp: [R/G] HMS Granado, 1:96, Shipyard  nowe
Winek 86 04-11-22 10:28
 Odp: [R/G] HMS Granado, 1:96, Shipyard  nowe
Tomasz K. 242 04-11-22 20:11

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024