FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
30-10-22 09:12  [R/G] HMS Granado, 1:96, Shipyard
Tomasz K. Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 46


 - 11

Witam w następnej galerii, połączonej z krótką relacją. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych w moich rękach znalazł się pierwszy numer z wyd. Shipyard, zawierający model HMS Bounty. W zeszycie można było zobaczyć robiące duże wrażenie zdjęcia gotowego modelu ww. jednostki oraz w takiej samej formie zapowiedź następnego numeru - keczu HMS Granado. Od tamtej pory chciałem go zbudować - gdzieś w nieokreślonej przyszłości.
Rok temu, po zbudowaniu HMS Speedy i Armed Virginia Sloop zastanawiałem się jaki następny żaglowiec wziąć na warsztat... i to był moment dla Granado. Model oryginalnie wydrukowany został na dosyć grubym, kredowym kartonie, z kreską i kolorystyką rodem z minionej epoki. Postanowiłem go sobie przerysować i nałożyć nową kolorystykę mimo wszystko. Oczywiście chciałem, aby był z standardzie. Budowa miała być jako temat odpoczynkowy, w tzw. wolnym międzyczasie. Prace ruszyły:

Niestety, w trakcie wykonywania poszycia dna doszło do mnie, że ze standardu będą nici. Linia wodna nie pokrywała z dziobnicą i rufą.

Po namysłach i konsultacjach z Seahorsem (tutaj jak zwykle duże podziękowania dla niego) w ruch poszły szpachlówka, papier ścierny i farba:

W międzyczasie w muzeum, w którym pracuję miała miejsce wystawa modeli żaglowców. Jednym z nich był znakomicie wykonany w drewnie HMS Granado w 1:50, wykonany przez p. Wojciecha "Siberiana".

Z ciekawości zacząłem eksperymentować z obróbką drewna. Tak powstała balustrada:

Artyleria - tutaj użyłem wydruków 3D od Seahorsea. Armatki - lufa 22 mm, moździerz i falkonety dostępne są w jego sklepie.

Przed budową drzewców i takielunku zacząłem zbieranie materiałów i konsultacji. Dzięki dostępowi do ww. modelu, rozmów z jego autorem oraz Tomkiem powoli chaos olinowania zaczął nabierać sensu. Linki znajdowały swoje miejsce odpowiadając za ruch adekwatnego drzewca czy żagla:


Tak oto dobrnąłem do końca. Mam nadzieję, że kiedyś wydawca wznowi ten model w poprawionej formie, myślę że warto:

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
31-10-22 18:17  Odp: [R/G] HMS Granado, 1:96, Shipyard
Tomasz K. Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 46


 - 11

Dziękuję. Żagle - aby wyglądały naturalniej (w dawnych czasach nie były śnieżobiałe) materiał zabarwiłem w wodzie z rozpuszczonymi farbami akrylowymi. Dobranie tkaniny też ważne. Tutaj użyłem drobnego batystu (podziękowania dla Seahorsa). Za gruby materiał wyjdzie zbyt topornie, zbyt rzadki będzie przypominał bardziej siatkę niż płótno. Kolejnym etapem było doklejenie wikolem obszyć oraz lików. Szwy brytów wyrysowałem ołówkiem, szycie ich ściegiem na maszynie rozmija się z odwzorowaniem w tej skali. Żagli nie chciałem kształtować w formie z dęciem wiatru. Tylko na plenerowych zdjęciach odrobię nabrały takiego efektu.

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

Odpowiedz na tę wiadomość 
 
04-11-22 20:11  Odp: [R/G] HMS Granado, 1:96, Shipyard
Tomasz K. Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 46


 - 11

Jeszcze raz dziękuję :)
Guciu - to moja prywatna opinia, ale ponowne wydanie Granado sprawia wrażenie popularnego tematu, przynajmniej na niwie żaglowców. Tylko lepiej byłoby go zaprojektować go od podstaw. Co do mojego projektowania - nie mówię nie.
Hastur - budowa tego typu modelu ma swój urok. Przy sklejaniu starego modelu w standardzie musimy zaakceptować szatę graficzną czy archaiczne rozwiązania. Ale jeśli zainteresuje nas "know how" schematów, chyba nawet lepiej poznać ich mechanikę budując jej elementy własnoręcznie.
Petrov - Granado jest oryginalny, chyba nie ma innych tego typu dwumasztowców na rynku. Nawet Badger czy Wolf się różnią.

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

Odpowiedz na tę wiadomość 
 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek