FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 14 z 20Strony:  <=  <-  12  13  14  15  16  ->  => 
22-10-22 20:12  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Nieśmiało i z lekką obawą zapytam:
Jakieś postępy?

Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
24-10-22 12:40  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Nastawiam się na jesień i zimę. Oczywiście projekt będzie kontynuowany

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
24-10-22 17:56  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Zuch!
Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
24-10-22 22:28  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
kari   

Art, na fotce którą opiasałeś " jednak tutaj jej nie ma", chyba jednak jest;
fragment widać między panem i panią po lewej; mniej więcej na
wysokości głowy i ramion ;-)
------------------------------------------------------------------------------------

 
01-11-22 00:07  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Das79pl 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

@Art, witam. Jak naprawdę jestem zaskoczony wybór modeli żaglówka, ale czasem tak jest. Nie pisałam wcześniej, ale z Twoich opisów wyciągnęłam wnioski, jestesz bardzo dobry w tej sprawie. Przyjemnie mniej że poznałem na żywo w Chorwacji. To ci wudzie to jest bajka modelarska, tylko jedno pytanie, czemu znów Mały Modelarz? Jak z tego co podał wydawnictwa mało cóż zostanie.
Pozdrawiam Oleksandr Dron.

--
Przepraszam, nie piszę dobrze po polsku.

 
09-01-23 12:36  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Szanowni,
Sorki, że tak zwlekałem, ale tzw. inne obszary mnie nieco odciągnęły (kiedyś o nich wspomnę).
W każdym razie od listopada zeszłego roku trwają intensywne prace przy tym żaglowcu, o czym za chwilę.

Tymczasem podam parę odpowiedzi.
Kari, masz rację, ta konstrukcja tam jest i będę musiał ją wydziergać.

Das79pl
"żaglówka", czyli STS LWÓW była rozpoczęta przypadkiem, ale już dorobiłem do tego ideologię. Powstanie cykl "Polskich Żagli", a "LWÓW" był przecież "Pierwszy w sztafecie".
Tak naprawę, poza kilkoma samolotami, to żaglowce mnie kręciły od tzw. "małego". Ty też odskoczyłeś z cywilem "Sołdkiem", tak to bywa, niezbadane są wyroki... :)
Również miło wspominam nasze spotkanie w Rijece, na pewno wrócimy do kilku wątków naszej rozmowy.

Co do Małego Modelarza. Jeżeli chcę zbudować dany obiekt to tak naprawę nie zastanawiam się nad wydawnictwem i nie ma znaczenia, czy to jest MM (chyba, że mamy wybór). W tym przypadku, to znaczy LWOWA, nie ma na rynku innej alternatywy.


Teraz wracam do meritum.
Ten żaglowiec ma być dla mnie nauką i zdobywaniem doświadczenia, zwłaszcza odnośnie takielunku, co jest kluczowym dla tego typu statków.
Ponieważ mam podziergane około 80% wyposażenia pokładów, postanowiłem przejść do kwestii najważniejszej, czyli takielunku właśnie.

Inaczej niż Batonus przy sowim rewelacyjnym wykonaniu Cutty Sark, postanowiłem, że nadbudówki przykleję dopiero po zamontowaniu olinowania stałego. I to na razie się sprawdziło, ponieważ moje wygibasy np. z talrepami (naciągi want), na pewno poniszczyłyby wyposażenie pokładów.

Chciałbym domknąć temat olinowania stałego i wówczas podam zdjęcia w relacji, ale mam pewien dylemat.
Moim zdaniem dobrym odnośnikiem do "materiałó" o LWOWIE jest do dziś w czynnym użyciu bryg 'Star of India". W każdym razie kształt kadłuba, wyposażenie pokładu oraz układ omasztowania i takielunku, niemal pokrywają się z wyposażeniem LWOWA znanym ze zdjęć archiwalnych, stąd można się posiłkować zdjęciami tego żaglowca. Owszem, pozostają też: "Towariszcz", "Ariel", czy Cutty Sark", ale "Star of India" najlepiej pasuje.
Brałem pod uwagę m in. te filmiki:
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=cnWRk3q8QrU
https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=fFC5wK0vxc8

Chodzi o paduny - czyli liny usztywniające maszty (poza wantami).
Przy "Star of India" paduny są stalowe (byłyby czarne nici w modelu), ale czytałem też, że paduny mają być konopne (jasne nici), tak jest np. w Darze Młodzieży (choć to nieco inna epoka).

Poniżej kilka stopklatek:





Bardzo proszę o Wasze podpowiedzi, paduny wykonać czarne, czy jasne?

 
09-01-23 13:16  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Ja sugeruję czarny kolor padunów. W przypadku konopnych byłyby po prostu zagruntowane/zaolejowane na ciemny kolor.

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
09-01-23 15:50  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Trochę dziwię się Twojemu wyborowi akurat tego statku, jako "poligonu doświadczalnego" w budowie żaglowców. Jedyne, co go usprawiedliwia - to że pierwszy, polski i w ogóle symbol - więc taki duch patriotyczny zawiewa. Ja bym jednak wybrał na materiał szkoleniowy cokolwiek prostego np. z Shipyardu.
Też kupiłem niedawno tego MM ze Lwowem i jak zajrzałem do środka - zmroziło mnie, przecież tam nie ma NIC! Model jest opracowany blokowo, bardziej poglądowo na zasadzie - to mogło mniej więcej tak wyglądać, ale szczegóły znajdź sobie modelarzu sam. Żadnego schematu olinowania, detale jak na tę skalę żałośnie uproszczone.
Chyba, że chcesz przejść drogę przez mękę i nauczyć się od podstaw przebiegu i mocowania olinowania i stworzyć je samemu na podstawie innych jednostek, a wszystko na to wskazuje. Zresztą chyba nie ma innego wyjścia.
Ja do Cutty Sarka mam przynajmniej Plany Modelarskie z ponumerowanymi kołkami i linami. Oczywiście nic się nie zgadza ze zdjęciami ani innymi planami, ale już coś jest.
Ty masz pustynię do zagospodarowania ;-) będę kibicował tej pracy twórczej.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
09-01-23 17:09  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Liny stalowe dlatego czarne bo były smołowane.

 
09-01-23 22:05  Odp: [R] STS "LWÓW" żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

To ja już robię pod siebie z radości, w oczekiwaniu na aktualizację postępów Twojej pracy :)
A paduny też robił bym czarne.
Ale ze mnie żaden ekspert...

Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 14 z 20Strony:  <=  <-  12  13  14  15  16  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024