FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 10Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
11-10-22 10:23  [R] SS SOŁDEK 1:100, GPM
Das79pl 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 


Witam wszystkich, zaczynam nowy projekt będzie to polski 🇵🇱statek SS "SOŁDEK" z wydawnictwa GPM. Myślę że historii o statke nie potrzebuje opisów.
Jak zwykle zacząłem z kadłuba, na razie zbieram wręgi pasuje wszystko idealnie, ale od Ciebie jeszcze dodatkowo dodam żebra na duże powierzchnię, używam Vikol PATTEX Express. Wkleiłem na CA tuleje pod śruby M10, ma dwa paza. Poszycia na czarno będzie z 1 mm beermata.
Czekawa relacje była tytaj w 2017 roku od SZKUTNIKa ale szkoda że zgasło.
Teraz ważne pytanie o konstrukcji ładowni,jak ma ktoś informacje proszę udostępnić, będzie bardzo wdzięczny.





















--
Przepraszam, nie piszę dobrze po polsku.

 
11-10-22 11:59  Odp: [R] SS SOŁDEK 1:100, GPM
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

oooo Paaanie!
zasiędywuję i kibicuję!

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
11-10-22 12:28  Odp: [R] SS SOŁDEK 1:100, GPM
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Siadam i paczam.
Model czeka u mnie na półce - będziesz mi czewodnikiem :)

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
11-10-22 15:46  Odp: [R] SS SOŁDEK 1:100, GPM
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Napisałeś:
"Teraz ważne pytanie o konstrukcji ładowni..."
Rozumiem, że zamierzasz zbudować model z otwartymi ładowniami lub tylko z jedną otwartą ładownią.
Ciężka sprawa.
Nie sądzę byś znalazł zdjęcia czy też plany ładowni "Sołdka" czy zdjęcia ładowni statków z tej serii (29 zbudowanych).
Znając Twoją precyzję i dokładność proponuję byś zrobił model z zamkniętymi ładowniami.



Powodzenia w budowie życzę i pozdrawiam,
Ryszard
PS - kiedyś dla kolegi który budował model "Sołdka" zrobiłem dużo zdjęć elementów statku - mogę je Tobie przesłać

 
11-10-22 16:13  Odp: [R] SS SOŁDEK 1:100, GPM
Das79pl 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

#Ryszard Będę otwarty dwie jak podanie w wycinankę o dokładności w środku umownej myślę że informacji na zberam, to co pokazal SZKUTNIK w swoje relacje to gdzieś o tym chodzi. Był by bardzo wdzięczny za zdjęcia jak można to wysłać na emaila, dron7923@gmail.com.
Dla mnie pozostaje pytanie, czy przez przestrzeń ładunkową przechodziły jakieś rury (zaznaczone niebieski) z dołu? A deski w rogu były ustawione pod kątem i połączone z płytą na burty(Zielona strzałka) też jest pod kątem. Jasne że co czerwone to jego nie było.





--
Przepraszam, nie piszę dobrze po polsku.

 
11-10-22 23:52  Odp: [R] SS SOŁDEK 1:100, GPM
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Odpowiem ci na podstawie wiedzy ogólnokrętowej.
Na zdjęciu widać kawał jakby uciętej blachy (za tą skrzynką)
Normalnie na masowcach taka blacha idzie od burty skosem do dna ładowni.Tu widać jakby jej fragment.
Służy ona do tego, aby przy rozładunku węgiel/ruda obsypywała się na środek i nie było zaułków przy burtach pomiędzy usztywnieniami- bo to by trzeba łopatami wyciągać. Fachowo po angielsku nazywa to się 'bilge hopper'.
I tu PRZYPUSZCZAM że ten hopper został wycięty w trakcie daptacji Sołdka na muzeum, a wspomniane rury przebiegały pod nim.
Trzeba by dorwać rysunki stoczniowe "midship section' żeby potwierdzić moje wywody

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
12-10-22 00:00  Odp: [R] SS SOŁDEK 1:100, GPM
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

pogrzebałem jeszcze i znalazłem TO
Wygląda na to, że w czasach Sołdka nie stosowano hoppera stałego, tylko układano deski na skos, chociaż z kolei rysunek na następnej stronie niż ten kolorowy przekrój pokazuje hoppera blaszanego, a oba przekroje są chyba z Sołdka więc możliwe, że dla ochrony blach przed wybierakiem zkładziono deski na blachę dna i hoppera

--

Post zmieniony (12-10-22 00:05)

 
12-10-22 09:11  Odp: [R] SS SOŁDEK 1:100, GPM
ceva 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 4
Galerie - 13


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 35


 - 4

Bardzo się cieszę, że będę mógł obserwować jak w Twoim wykonaniu powstaje ten statek. Na podstawie tego co wcześniej pokazałeś będzie to uczta dla oczu.
Darzę ten statek wyjątkową sympatią, choć do końca nie wiem dlaczego. Czy dlatego że pierwszy, czy dlatego że jako jedyny (nie tylko z serii, ale i z większości statków zbudowanych przez polskich stoczniowców) przetrwał do naszych czasów. Nie wiem, ale to teraz bez znaczenia.

Stan na jaki okres służby będzie przedstawiał twój model? Pytam, bo projektant dość swobodnie do tego podszedł i to co stworzył to mix z całego okresu służby, a i tak z błędami...

Powodzenia. :-)

--
Sterczące kolce Pondijusa, ostre grzebienie Daktyloskopei, Trygla i latający Wieprzoryb
są niczym wobec Bestii która nas gnębi...

Nie zabijam, nie kradnę, nie wierzę.

GUZZISTI & LANCISTI


 
12-10-22 09:28  Odp: [R] SS SOŁDEK 1:100, GPM
Das79pl 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

@żółtodziób - dziękuję bardzo, opisy i obrazu konstrukcji Sołdeka jeszcze raz udowadnia że "bilge hopper" był z drewna ta nie był na stałe, bo mószel być dostęp do obsługi rur. Tak jak kotłownia z tyłu to oczywiście jakieś komunikat parowa ta woda idzie do przodu. Na pokładzie ładowni też istnieje klapy do dostępy pojemników z wodą.
Dobra dzięki wszystkim za pomoc będę robić dalej, trochę później pokaże.

--
Przepraszam, nie piszę dobrze po polsku.

 
12-10-22 10:05  Odp: [R] SS SOŁDEK 1:100, GPM
Das79pl 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

@ceva - "Stan na jaki okres służby będzie przedstawiał twój model? Pytam, bo projektant dość swobodnie do tego podszedł i to co stworzył to mix z całego okresu służby, a i tak z błędami..."
Dla mnie teraz trudno dać odpowiedź, ale myślę że bliżej do wersji muzeuma na to mam dużo zdjęć. Po prostu nie wiem jak było do i nie mam na to informacji. Model chcę robić w standardzie, oczywiście że jakiś poprawki będzie, dobrze że jest dobry zapas kolory a jak nie starczy to kupię jeszcze jedno wycinankę :).

--
Przepraszam, nie piszę dobrze po polsku.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 10Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024