FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 11Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
12-10-22 11:07  Odp: [R] SS SOŁDEK 1:100, GPM
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

dostęp do rur jest idąc wzdłuż statku pod dnem - po to są m.in.otwory w dennikach. Wiele rzeczy na statkach jest tak robione, że na gotowo a potem zamknięte.
Jak trzeba coś wymienić to wypala/wycina się blachę i się robi. Nie wiem jak w było praktykowane w statkach nitowanych.

--

Post zmieniony (12-10-22 11:11)

 
12-10-22 18:02  Odp: [R] SS SOŁDEK 1:100, GPM
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Na Paprykarzu był fajnie zrobiony model SOŁDKA, z dwoma otwartymi ładowniami. Autorem jest Ryszard... i tu nie mogę odczytać nazwiska. Tak czy owak, moje gratulacje, Ryszardzie!



--

 
17-10-22 21:58  Odp: [R] SS SOŁDEK 1:100, GPM
Das79pl 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Witam. Po ostatnim pytaniem, - Stan na jaki okres służby będzie przedstawiał twój model?, jakoś nie myślałem do poki celu noc poszukiwania w internecie dalo mi odpowiedzieć, będzie to po przebudowie 1982 roku. Do tego odrazę nie zauważyłem że w "Plany modelarskie" 108 rysunku podanie do remontu z drewnianym pokładem ale tak że zaznaczone jest po przebudowie. Jak by robiłem model od podstaw to na pewno wybrał do remontu, ale wycinanka choć trochę z błąd no podanie po remoncie.
Teraz chcę odrazę zrobić ładowni żeby dalej kleić poszycia z kartonu. Co najważniejsze co znalazłem w internecie to praca dyplomowa inżynierska po przebudowie wnętrza, co dala wszystkie odpowiedzi, plus do tego jeszcze dużo zdjęć ta plany modelarskie 108, teraz można lecieć.
Po wiem odrazę trochę to będzie skomplikowanej od tego co daje GPM, na szczęście mam dużo zapasy kolora szary ale co prawda z innej wycinanki,co będzie z góry na pokładzie zobacie później. Grybosz a nie szerokość deski byla 75 mm na pokładzie w ładowni, jak napisano w relacji SZKUTNIKA, w tym szerokość około 200 mm, i widać z rysunku gdzie obok jest wymaru.

Burty od środka nitowanie dodałem spoiny, zrobiłem żebra mały, kątowniki no to jeszcze nie wszystko, ale poza dużych wręg to wszystko z zapasy kolora. Na jednym zdjęciu widać jaka róznica w mieście wręgi. Będzie coś w tym kierunku, pokaże co wyszło.





















--

Post zmieniony (17-10-22 22:16)

 
18-10-22 07:26  Odp: [R] SS SOŁDEK 1:100, GPM
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

SUper, ścianka łądowni wygląda bajecznie i to nitowanie i te spawy. hehehe Z twoim skillem i w 200, może dałoby się pokusić o skalopsy na płytach: ], hehehehe żartuje. Pozdrawiam i życzę dalszej udanej budowy oraz wiele zabawy przy tym: ]
pozdr

 
18-10-22 07:55  Odp: [R] SS SOŁDEK 1:100, GPM
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Piękna robota, podziwiam!

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
18-10-22 09:37  Odp: [R] SS SOŁDEK 1:100, GPM
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

konstrukcja burt "jak żywa" - brawo !
mówię to ja - magister inżynier budowy okrętów :D

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
18-10-22 15:22  Odp: [R] SS SOŁDEK 1:100, GPM
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Mam pytanie do "żółtodzióba"
Dno ładowni (podłoga) z desek a wiadomo, że statek przewoził luzem węgiel, rudę. Przecież po kilku za- i wyładunkach byłby z niej szmelc.
A nie była ona stalowa, nie kryta deskami ?

 
18-10-22 15:56  Odp: [R] SS SOŁDEK 1:100, GPM
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

oczywiście stalowa a na wierzch deski na dnie - choćby ze względu na zbiorniki balastowe w dnie
Szmelc pewnie był, ale taniej i szybciej wymienić deski niż robić remont stalowego dna, które było pod spodem.
Nie znam realiów eksploatacyjnych starszych statków tak dobrze jak współczesnych, przy których pracuję.
Dziś się daje po prostu grubszą blachę na dno ładowni.
Z rysunku zamieszczonego przez kolegę wszystko ładnie wynika (tylko jest on obrócony o 90 st.), że deski były także na hopperze -
najwyrażniej odstęp tych ram ze skosem był na tyle mały, że odpowiednio gruba deska (w sumie to już kantówka :) ) wytrzymywała ciężar ładunku - tym bardziej, że będąc pod skosem przejmowała tylko część ciężaru.

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
18-10-22 16:04  Odp: [R] SS SOŁDEK 1:100, GPM
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

W sumie tak dumam. że użycie desek może wynikać z konstrukcji nitowanej.
Wybierak koparki mógłby krawędzią ścinać łby nitów lub je całkowicie wyrywać, a to już poważny problem:
utrata ciągłości konstrukcji (coś jak pękanie spawów), a co z tego wynika
utrata wytrzymałości
utraat szczelności ( zbiorniki ! )

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
18-10-22 17:24  Odp: [R] SS SOŁDEK 1:100, GPM
Das79pl 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

@Karas, dziękuję, to 1:100 skala co daje takie możliwości.
@El Comandante, dzięki za dobrze słowa.
@żółtodziób, dziękuje i na prawdę jestem zaskoczony. Dobre i logiczne wyjaśnienie podał Pan z tym pokładem.
@Ryszard, dzięki za pytanie. Dodam link do pracy dyplomowej, jak będzie ochotę można zobaczyć.

https://docplayer.pl/42093952-Praca-dyplomowa-inzynierska.html

--

Post zmieniony (18-10-22 17:27)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 11Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024