FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
07-10-22 23:55  [R/G] Messerschmitt Bf-109D-1 - Fly Model nr 108
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Czas nadrobić zaległości i pokazać galerie modelu który ukończyłem wraz z końcem 2021 roku. Oto i on:

Messerschmitt Bf-109D-1 z wydawnictwa Fly Model
skala 1:33



Otóż model rozpocząłem końcem 2019 roku w momencie kiedy to wziąłem się też za wykańczanie nowego „gniazdka” i szykowałem się do przeprowadzki. Model od dawna leżakował w moich zbiorach i czekał cierpliwie od czas gdy dawno temu poległem podczas budowy P.11c wydanego w parze. Wydawał mi się dobrym pomysłem na taki właśnie przejściowy czas, a ponadto chciałem w ten sposób uczcić pamięć Pana Tadeusza Grzelczaka.
Nic też wtedy nie wskazywało na mającą się wydarzyć rewolucję obyczajowo-gospodarczą oraz że jego budowa zajmie mi, o zgrozo, ponad 2 lata. Jak się jednak okazało model dał mi mocno w kość, zwłaszcza że popełniłem kilka karygodnych błędów, o których napiszę w kolejnym poście zawierającym migawki z budowy. Mimo wszystko, biorąc pod uwagę fakt że czasu na modelarstwo mam w ostatnich latach bardzo mało, jestem bardzo zadowolony z samego faktu ukończenia kolejnego modelu do kolekcji.
Zatem zapraszam do galerii, poniżej więcej zdjęć:



Na koniec jeszcze zdjęcia z wystawowego debiutu w Sanoku. Z tradycyjną sanocką szklaneczką …



… oraz „Wrzesień 1939” wraz z wykonanymi przed laty P.7a i P.11c



--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
07-10-22 23:56  Odp: [R/G] Messerschmitt Bf-109D-1 - Fly Model nr 108
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

A oto obiecane kilka słów odnośnie budowy. Z góry przepraszam za jakość zdjęć, ale z uwagi na okoliczności powstawania modelu relacja nie była planowana.

KADŁUB:

Budowę rozpocząłem od przygotowania sobie elementów szkieletu, następnie przystąpiłem do formowania nosa. Poszycie skleiłem „w powietrzu” a następnie nasunąłem na wcześniej przygotowany szkielet. Przyznam, że nie było to łatwe i trochę mi z tym zeszło ale ogólnie z uzyskanego efektu jestem zadowolony.



Następnie (już po przeprowadzce) wziąłem się za kabinę pilota i pozostałą część kadłuba. Niby wszystko szło ok, segmenty do siebie pasowały, ale napotkałem trudności w uformowaniu właśnie segmentu zawierającego kabinę … i można powiedzieć że tutaj rozpoczął się dramat. Nieuważnie, na tym właśnie segmencie zgubiłem symetrie kadłuba … to pociągnęło za sobą cały szereg kolejnych problemów z ustawieniem usterzenia, mocowaniem skrzydeł … a „dzieła zniszczenia” dopełniła na samym końcu owiewka … ale nie uprzedzajmy faktów, kadłub wyglądał tak:



USTERZENIE:

Tutaj w sumie bez przygód poza tym że musiałem zagryźć zęby patrząc na ten kadłub po długości i ustawić jakąś „oś symetrii”.



SKRZYDŁA:

Początek nie zwiastował wielkich problemów. Zrobiłem szkielet, na sucho dopasowałem do kadłuba, było ok.



Na tym etapie przytrafiła się też mała katastrofa … bliskie spotkanie z moim synkiem i jego „uścisk miłości” spowodował takie oto nieprzyjemne uszkodzenie … sam nie wiem jakim cudem udało mi się to naprawić na tyle dobrze że w sumie chyba nawet nie widać że miała tam miejsce jakaś przygoda



Tak czy inaczej po naprawie ruszyłem dalej. Będąc na fali pokusiłem się na odcięcie powierzchni sterowych … i się zaczęło. Przy oklejaniu skrzydła nieco mi się zwichrowały, gdybym miał je w całości wyłapał bym od razu że krawędzie spływu się nie zgrywają, a tak niestety jak się zorientowałem było już za późno i musiałem ratować się „docinaniem” tam gdzie trzeba. Do tego doszły problemy z ustawieniem skrzydeł ze względu na wspomniana symetrię … niedokończone skrzydło przeleżało prawie rok zanim odważyłem się do niego wrócić i zamontować klapy i lotki, a następnie doczepić to do kadłuba. Najbardziej boli niezgranie się łat kamuflażu oraz zbyt mały wznios, co zresztą widać w galerii końcowej :(



Przyznam szczerze, że byłem podłamany, ale postanowiłem model dokończyć.

PODWOZIE:

Rzadko to mówię, ale z tego elementu jestem w sumie zadowolony. Koła tłoczyłem na wiertarce, reszta to standard nieco podmalowany tam gdzie było to wymagane:



ŚMIGŁO:

Też mi się podoba. Robione z kartonu z wycinanki. Łopaty kilkukrotnie na zmianę impregnowane CA i szlifowane, a następnie pomalowane Pactrą.



ELEMENTY KOŃCOWE:

Mało zdjęć z tego etapu, był koniec grudnia i zależało mi na skończeniu modelu przed końcem roku, a nie na zdjęciach :) Wszystko w sumie pokazałem w galerii końcowej, tutaj dokładam dwa zdjęcia jeszcze z okresu budowy. W zasadzie nie ma tu o czym pisać. Głownie drobne detale, km-y wykonane z kartonu i pomalowane, podobnie jak kolektory spalin. Okolice nieco „odymione” suchą pastelą.



Zdjęć owiewki na tym etapie brak bo ani czasu nie było na ich robienie, ani chęci po tym jak bardzo musiałem z nią walczyć . Generalnie tłoczyłem tradycyjnie z wykorzystaniem gorącego oleju. Tym razem coś jednak poszło nie tak. Nie mogłem za żadne skarby wytłoczyć jej w całości bez pofalowania się folii, do tego po wielu próbach kopyto się po prostu uszkodziło. Miałem dość, dałem sobie spokój. Ostatecznie wykorzystałem dwie nieudane owiewki i poprzez sztukowanie skleiłem wszystko w jedną całość. Chyba był to niezły pomysł bo montaż owiewki jeszcze bardziej uwypuklił deformacje segmentu kabiny pilota, wiec zamontowanie jej z jednego kawałka było by chyba jeszcze trudniejsze. Wszystkie dziury zalałem następnie klejem magicznym, pomalowałem plakatówkami a następnie jeszcze przetarłem suchą pastelą aby nieco zniwelować różnice w fakturze farby i druku.

Z takimi oto właśnie przygodami powstawał ten model. Wiem, że można go było zrobić lepiej. Niestety, chyba po prostu wypadłem z wprawy a i okoliczności jego powstawania spowodowały że koncentracja była nie taka jak należy i wiele rzeczy mi po prostu umknęło. Wypada mieć nadzieję że z kolejnymi będzie lepiej. Wszystkim którzy chcieli by ten model popełnić pragnę tylko radzić, aby uniknęli moich największych grzechów i zwrócili szczególną uwagę na następujące elementy:

- dobrze zeszlifować i dopasować szkielet i poszycie obudowy silnika
- uważnie, delikatnie, nie siłowo montować segment kabiny pilota ze szczególnym uwzględnieniem jego symetrii
- pilnować zwichrzenia skrzydła oraz jego poprawnego wzniosu.

Sądząc po innych galeriach tego modelu te trzy punktu powinny pozwolić uniknąć innych moich błędów jak niedopasowanie owiewki oraz rozjazd plam kamuflażu przy przejściu kadłub – skrzydło.

I to by było na tyle. Tak oto prezentował się model przed lakierowaniem 30 grudnia 2021:



Dziękuję za uwagę :)

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
08-10-22 13:10  Odp: [R/G] Messerschmitt Bf-109D-1 - Fly Model nr 108
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Wszystko bardzo ładne.
I model, i galeria, i migawki z budowy, i kolekcja.
Ogromne gratulacje!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
10-10-22 10:13  Odp: [R/G] Messerschmitt Bf-109D-1 - Fly Model nr 108
Mejdej 



Na Forum:
Galerie - 10


 - 3

Wyszedł bardzo dobrze. Szkoda, że ta wersja nie doczekała się nowszego opracowania. Jest wprawdzie opracowanie z GPM, czy MPM, ale to nadal nie to na co czekam. Cały czas mam nadzieję, że może w Kartonowej Kolekcji się pojawi wersja D.

--

 
10-10-22 10:47  Odp: [R/G] Messerschmitt Bf-109D-1 - Fly Model nr 108
97 



Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

to jest ten z niby przekoszoną osłoną kabiny?
no to elegancko :D

--
----------------------------------------------------------------------------
o tu choszm ... o takie
F4 Phantom II A10 Thunderbotl II

 
10-10-22 19:22  Odp: [R/G] Messerschmitt Bf-109D-1 - Fly Model nr 108
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Gratulacje Łukaszu - za wykonanie i podjęcie tematu z tamtej epoki projektowania! Model z czasów, gdy stodziewiątka nie była tak powszechna na rynku jak dziś. Samo wydanie mocno przykuwało uwagę - znakomita ilustracja na okładce i dobrze zdetalizowana (jak na tamte czasy) jedenastka.

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
10-10-22 23:09  Odp: [R/G] Messerschmitt Bf-109D-1 - Fly Model nr 108
TRH 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 25


 - 5

Dziękuję za miłe słowa, choć mam wrażenie że zdjęcia wyszły mi nieco lepiej niż model :)

@Winek, kolekcja mogła by być piękniejsza, wszak to tylko 3 modele zbudowane na przestrzeni chyba 15 lat :) ale w kolejce czekają na lepsze czas kolejne modele z epoki, może kiedyś uda mi się je popełnić.

@Mejdej, fakt, wczesne wersje "109" jakoś nie należą do najbardziej popularnych, a szkoda bo to nieco utrudnia zebranie kolekcji "Wrzesień '39".

@97, ta niby przekoszona osłona kabiny to jest fakt ... i do tego autentyczny :)

@Tomasz K, jedenastka była na tamte czasy naprawdę dobra,w ogóle te podwójne wydania miały swój urok. Niestety nie podołałem wyzwaniu, skrzydła mi się rozprostowały i zarzuciłem temat, było to chyba ponad 20 lat temu, mniej więcej tyle czasu Mesiek czekał na przejście ze stanu 2D do 3D :)

--
Podkarpacka Inicjatywa Wielbicieli Kartonowych Obiektów
TRH Paper Models - facebook

Na warsztacie:
USS "Gambier Bay" (CVE-73)
MiG-29A

 
14-10-22 08:34  Odp: [R/G] Messerschmitt Bf-109D-1 - Fly Model nr 108
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Gratulacje za dobrnięcie do końca, a materia nie była łatwa.
Fajna wrześniowa kolekcja.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
15-10-22 19:05  Odp: [R/G] Messerschmitt Bf-109D-1 - Fly Model nr 108
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam, bardzo ładny , kolekcja również , gratuluję , pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
16-10-22 10:23  Odp: [R/G] Messerschmitt Bf-109D-1 - Fly Model nr 108
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Przeczytałem i obejrzałem całość.
Serdeczne gratulacje.
Jesteś świetnym modelarzem, bo po tych wszystkich problemach podczas budowy, gotowy model prezentuje się bardzo fajnie!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024