FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
24-06-22 21:02  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam po kolejnej dłuższej przerwie. Płyty podłogowe ukończone, oklejone od spodu przewodami, o których pisałem w poprzednim poście.



Następnie doszły elementy ramy i całość została pomalowana ( tu zdjęcie zrobione już jakiś czas po pomalowaniu z doklejonymi ścianami)



Następnie przyszedł czas na zrobienie ścian, od siebie dorobiłem imitację drewnianych listew i zmieniłem kolor ścian wewnętrznych na takie, jakie było stosowane na większości wagonów tego typu w ostatnich latach eksploatacji w Tramwajach Śląskich. Wagon o numerze #155 właśnie takie posiadał, te które jest w wycinance pasowałoby do okresu gdy #155 jeździł pod szyldem PKT Katowice.
Tak to wygląda mniej więcej w rzeczywistości na wagonie o dawnym numerze #137R ( obecnie #183). Zdjęcie z 2016r, lepszego nie miałem w swoich zbiorach.



A tu inne przykłady z internetu:
https://www.czgk.pl/details.php?image_id=46045
https://www.czgk.pl/details.php?image_id=5839
https://www.czgk.pl/details.php?image_id=61740

Tutaj ściany przed malowaniem:



I po malowaniu:



Po pracach związanymi ze ścianami przyszedł czas na siedzenia. One również uzyskały zmianę barw, od siebie dodałem śruby na tylnej części oparcia. Farba jakiej użyłem, to Vallejo Model Color 70.946, z tym, że odrobinę ją rozjaśniłem. Przy robieniu drucianych stelaży siedzeń bardzo pomocny okazał się szablon, który trzeba sobie złożyć z części S1, S1A, S2, S2A, S3. Po złożeniu obowiązkowo nasączyć go cyjanoakrylem i przeszlifować. Trochę tego drutu na 32 siedzenia poszło, a to dopiero początek całej drutologii w tym modelu :)



Jeszcze co do samych siedzeń, to siedziska i oparcia wykonałem w nieco inny, trochę bardziej czasochłonny sposób niż przewiduje to wycinanka, ale uważam, że ułatwia on ich złożenie.



" Skrzydełka", które oznaczyłem strzałką z numerem 1 odciąłem i podkleiłem tekturą 1mm, z kolei szarą, środkową część z numerem 2 nakleiłem również na tekturę 1mm i zwęziłem szerokość o 2mm. Następnie do tej szarej części dokleiłem po bokach skrzydełka i całość okleiłem dookoła paskiem papieru z bloku milimetrowego. Następnie smarowania CA, szlifowanie, malowanie itp. W ten sam sposób zrobiłem oparcia.

W końcu przyszedł czas na złożenie tego wszystkiego do kupy, do środka doszły jeszcze grzejniki i na chwilę obecną wygląda to tak:



Na dziś tyle, pozdrawiam.

Post zmieniony (24-06-22 21:24)

 
24-09-22 17:45  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam po kolejnej którejś tam dłuższej przerwie. Ukończona została reszta elementów wyposażenia wnętrza ( w większości). Poniżej trochę zdjęć.

Szafa aparatowa z imitacją pulpitu manewrowego służącego do cofania na tyle drugiej sekcji. Na części 206 drzwiczki do wspomnianego pulpitu są nadrukowane w złym miejscu, nie mówiąc już o tym, że na części 206A nie ma ich w ogóle. Jako, że szafkę i tak malowałem, to poprawiłem to.



Jedną z moich przeróbek jest również zmiana numeru linii z 11, która jest w wycinance na 17 ze względu na duży sentyment. Tablice rozrysowałem sobie w Paint-cie i na ich podstawie Ostbahn Modele Kolejowe opracował i wydrukował dla mnie kalkomanie, któremu jeszcze raz serdecznie za nie dziękuję :) Dodatkowo na arkuszu dorobione zostały kalki z naklejką ostrzegawczą znajdującą się na drzwiach szafy aparatowej oddzielającej kabinę motorniczego od reszty składu. W wycinance jest w porządku- czarne napisy na pomarańczowym tle, z kolei w zestawie kalek z GPM na żółtym tle. Nie wiem dlaczego tak, w każdym razie już jest tak jak trzeba.



Później przyszedł czas na kabinę motorniczego, tu również nie obyło się bez przeróbek. 102Na jeżdżące na Górnym Śląsku, w latach 90. podczas remontów kapitalnych miały wymieniane m.in. pulpity sterownicze oraz likwidowane skrzydło drzwiowe do kabiny. Miało to rzekomo zwiększyć ilość dostępnego miejsca w kabinie motorniczego. Wycinanka jak wiadomo prezentuje model w barwach Tramwajów Śląskich, i o tyle o ile pierwsze drzwi się zgadzają, to już wnętrze kabiny nie do końca. Pamiętam, że były 102-ki, które mimo remontu miały dalej oryginalny pulpit, jednak większość z nich, w tym ta o numerze #155 miała przerobiony. Oprócz tego fotel, w wycinance jest odwzorowany fabryczny, natomiast po tych cały przeróbkach, podstawa fotela zostawała fabryczna, natomiast siedzisko i oparcie ładowali ze 105N/ Na.

Tak wygląda przerobiony pulpit w wagonach o numerach: od lewej #138R i #137R ( obecnie #183):



A tu w moim wykonaniu:



Fotel motorniczego:



Szafa aparatowa oddzielająca kabinę od reszty składu. Od siebie dorobiłem po wewnętrznej stronie przełączniki od oświetlenia i ogrzewania i obejmy trzymające gaśnicę, a po zewnętrznej stronie trochę śrub:



Ścianka, która następnie będzie z szafą aparatową tworzyć jedną całość. Wyciąłem w niej otwór na radiotelefon, bo to co jest w wycinance również mnie nie zadowala. Pamiętam, że musiałem nieco poprzycinać tu i ówdzie żeby wpasować ją na tą szafę i później w otwór okienny po lewej stronie.



Drzwi do kabiny:



Nastawnik jazdy, na jego górnej części obudowy dorobiłem zamek od stacyjki.



Radiotelefon, w wycinance była to bodajże jedna część imitująca dość płaską czarną bryłę. Jeszcze na etapie budowy 105N pomyślałem o tym i porobiłem sobie trochę kserówek na potrzeby 102-ki, m.in ten radiotelefon, fotel, sterownik kasowników, gasnica, elementy pulpitu i parę innych: Sam radiotelefon też co nieco podrasowałem.



Sterownik kasowników, gaśnica, blat pulpitu ( również przerobiony ze względu na pulpit) i grzejnik, który dorobiłem we własnym zakresie:



Dźwignie od nawrotnika i piasecznicy i dorobione przeze mnie nastawiacz do zwrotnic i skrzynia z piaskiem, która zawsze była ustawiona w części pasażerskiej przy drzwiach od ściany aparatowej i grzejniki szyb:



Gotowe tablice kierunkowe i z numerem linii. Kalki nałożyłem na arkusz polistyrenu 0,5mm, a następnie wyciąłem:



No i elementy wyposażenia części pasażerskiej, czyli głównie kasowniki i poręcze. Na poręczach przy drzwiach dorobiłem skrzynki z przyciskami do indywidualnego otwierania drzwi, no i standardowo trochę śrubek na łączeniach poręczy.



Dorobiłem również we własnym zakresie poręcz znajdującą się na tylnym stopniu wejściowym, której nie ma zaznaczonej na rysunkach montażowych ani w szablonach elementów z drutu, choć co ciekawe miejsce na jej przyklejenie na stopniu jest zaznaczone :D



Jeszcze karuzela wraz z obudową. Fajnie się na tym jeździło... :)



Co do samej obudowy, to warto sobie na przedstawionych elementach wyznaczyć środek i zaczynać oklejanie od środka:



Można też zauważyć, że gotową obudowę pomalowałem na biało, w wycinance jest kolor ciemno szary. I w sumie nie jest to żaden błąd. Prawdziwa #155 jakoś do mniej więcej końca 2003r miała tą obudowę pomalowaną na biało, natomiast na zdjęciach ze stycznia 2004r można już zauważyć, że kolor tej obudowy zmienił się na taki jaki jest odwzorowany w wycinance. Nie tylko kolor obudowy się wtedy zmienił, ale również szafy aparatowej i drzwi wewnętrznych do kabiny motorniczego. W 2003r były one jeszcze ciemno szare, a już od 2004r drzwi i szafa były pomalowane na kolor mniej więcej taki jaki zrobiłem na ścianach wewnętrznych w swojej 102-ce. Przypuszczam, że szafa aparatowa na drugiej sekcji z tyłu też dostała taki kolor.

Poniżej jeszcze trochę zdjęć jak to wygląda złożone do kupy:



Rzut okiem na stanowisko motorniczego przed dodaniem wyposażenia i pseudo elektrykę. Był przypadek, że przez źle zlutowane przewody spod podłogi na pierwszym członie zaczęło się kopcić jak w prawdziwej 102-ce :D



Na wcześniejszych zdjęciach można było zauważyć otwory w np. górnej części szafy aparatowej czy od spodu radiotelefonu. Były one potrzebne żeby przepuścić przez nie przewody z diodą. Dzięki temu panel radiotelefonu jest podświetlony i nie tylko, bo pulpit też: Tu pierwsze próby jak to wygląda w praktyce. Na trzecim zdjęciu, trzecia dioda, która będzie zabudowana w reflektorze, widoczny za nią otwór zostanie jeszcze zamaskowany, żeby światło z niej nie przedostawało się pod pulpit.



To co dotychczas zostało zbudowane złożone ze sobą, ale tylko do zdjęcia. Przegub zamontuję dopiero na stałe jak oba człony będą już pomalowane:



I jeszcze na sam koniec mała uwaga dla chcących zbudować ten model w wersji typowo Śląskiej. Oprócz tych przeróbek, o których wspominałem jak m.in. pierwsze drzwi czy pulpit sterowniczy, zmianie uległa również ilość siedzeń w części pasażerskiej. W pierwszym członie w lewym rzędzie usunięto pierwsze i trzy ostatnie siedzenia. Na zdjęciu poniżej zaznaczyłem strzałkami, o które chodzi. Ja tego niestety nie uwzględniłem i zrobiłem wszystkie, a zawsze można było sobie zaoszczędzić roboty. Nie będę ich już usuwał, ale jak ktoś ma w planach tą 102-kę, to warto to mieć na uwadze.



Jeszcze co do pulpitu czy ogólnie kabiny motorniczego, jaki został opracowany w wycinance. Można nie przerabiać pulpitu wraz z blatem, ale trzeba byłoby zmienić numer boczny wagonu. Wagony z fabrycznym pulpitem jakie się zachowały do końca eksploatacji w Tramwajach Śląskich mimo przeróbek, to #7 ( wersja szkoleniowa), #231, #241, prawdopodobnie #200 i #247. Był jeszcze #151, ale został zezłomowany w 2001r czyli za czasów PKT Katowice. Oprócz nich, to jeszcze wagony o numerach #227, który w 1998r został przerobiony na piaskarkę i zmieniono mu numer na #133R, więc jako liniowy też musiałby mieć zmienione logo na PKT Katowice, a mało tego zachowały mu się całe pierwsze drzwi, jednak ciężko mi powiedzieć czy były one zaspawane ( połówka do kabiny motorniczego) czy dalej pełniły swoją funkcję. No i jeszcze wagon o nr #214 również przerobiony w 2006r na wóz techniczny ( #136R). Do tego w niektórych z wymienionych przypadków pozostaje ewentualne przemalowanie pulpitu z czarnego na zielony.
No i ogólnie to co jest w wycinance, czyli fotel, pulpit i jego blat, to jest to też dobra opcja dla tych, którzy chcieliby zrobić wersję z innego województwa, pozostaje dorobienie m.in. całych pierwszych drzwi.
Wracając do modelu, na chwilę obecną zacząłem oklejać wręgi z zestawu laserowego częściami z wycinanki, które potrzebne będą do budowy szkieletu dachu. Mam nadzieję, że uda mi się niebawem wrzucić kolejne zdjęcia z dalszych postępów, bo z czasem bywa niestety różnie. Tyle na dziś, pozdrawiam :)

 
30-09-22 17:18  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Pierwsze efekty prac nad dachem, szkielet gotowy.

 
01-10-22 10:55  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
tomo11 

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Świetnie ci wychodzi ten model

 
10-10-22 23:08  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Zdzisław 



Na Forum:
Galerie - 27


 - 9

Witam. Pięknie prowadzona relacja z budowy świetnego modelu. Jestem pełen uznanIa.
Czy oszklenie już jest wstawione na tym etapie ?
Czy model będzie malowany z zewnatrz ?
105-tka pokazana na konkursie w Rudzie Śląskiej również była wspaniała. Gratulacje !

Pozdrawiam,
Zdzisław

Post zmieniony (10-10-22 23:11)

 
11-10-22 17:14  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam i dziękuję, oszklenie jeszcze nie jest wstawione, choć jest taka możliwość, aby na tym etapie już je zrobić. Model będzie w całości malowany z zewnątrz. Co do 105-tki to jeszcze raz dziękuję, miło było poznać i porozmawiać, pozdrawiam :)

 
03-12-22 20:05  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

Witam, dach prawie ukończony. Prawie, bo brakuje jeszcze poszycia zewnętrznego, które dojdzie jak skończę robić oświetlenie wnętrza. Dach- ciężki kawałek chleba, ale do ogarnięcia. Poniżej kilka zdjęć:

Uwypukliłem nieco klapę komory, w której znajduje się tablica z relacją i numerem linii, dorobiłem również dźwignię, za której pomocą obracało się tą tablicę na relację w przeciwnym kierunku, lusterko i imitację oświetlenia. Klosze lamp wytłoczyłem w przeźroczystych obwolutach, które używam do oszklenia i pomalowałem na biało.



Tutaj po przyklejeniu dachu do pudła. Kleiłem na Super-Glue, kawałek po kawałku. Przyklejanie dachu zajęło mi jakieś 4 godziny, po 2 na wagon.



Maszyny drzwiowe. Wkleiłem je do środka dopiero po przyklejeniu dachu.



Boczna tablica kierunkowa. Zmieniłem również jej obudowę, na taką, która występowała w większości 102-ek w GOP-ie i przy okazji dorobiłem jej oświetlenie przy użyciu białych ciepłych diod SMD od Ostbahna.



Tak wygląda po oświetleniu. W rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej, tablica jest delikatnie oświetlona i wszystkie napisy bardzo dobrze widać. Niestety mój aparat nie potrafi tego ująć i na zdjęciu wygląda jakby promieniowała :D



Rzut oka na wnętrze. Listwy maskujące łączenie dachu z pudłem ( części 261, 262, 263, 264, 301, 301A i 301B) przykleiłem na BCG, też po przyklejeniu dachu do pudła.



Tyle na dziś, pozdrawiam.

 
04-12-22 16:17  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
klaymen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 8
Galerie - 26
 

Super wychodzi, na ostatnim zdjęciu jak prawdziwy. Fajnie wyszły te diody SMD, sam wiem jak ciężko się je lutuje.

 
05-12-22 09:53  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
żółtodziób 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

tylko kanara brakuje :) hehe

--
pozdro
Wojtek
...może i lepię powoli, ale za to beznadziejnie....
Ja każdy model potrafię schrzanić, a jaka jest twoja super-moc ?
-------------------------------------------------------------------------------------
W lepieniu: Luxtorpeda , Cerkiew
Polepione : Kaplica M.B.Śnieżnej

 
05-12-22 17:55  Odp: [R] Tramwaj typu 102Na w skali 1:25 ( Modelik 28/10)
Majster 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8
 

@klaymen w przypadku tych, które wykorzystałem, sporym ułatwieniem były przylutowane już do nich przewody grubości chyba włosa. Bez tego to byłoby faktycznie ciężko :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024